internetový armádní magazín

Admirálské loděnice očekávají zakázky na ponorky Lada

04.11.2014 14:10

Ruské Admirálské loděnice v St. Petěrburgu očekávají zakázky od ruského vojenského námořnictva na nové ponorky Projektu 677 Lada. Současná stavba série šesti ponorek Projektu 636.3 pro Černomořskou flotilu by měla být dokončena do 25. listopadu 2016.

Ponorky Projektu 677 Lada byly navrženy na konci 20. století v konstrukční kanceláři CKB Rubin jako nástupci ponorkek Projektu 877 Paltus. Byly určeny především k ochraně námořních základen a pobřeží, k průzkumu a boji s ponorkami i hladinovými plavidly protivníka. Pro nedostatky pohonného systému však byla jejich stavba v původní podobě zrušena a bylo rozhodnuto o přepracování projektu.

                              první ponorka Projektu 677 Lada - B-585 Sankt Petěrburg
                                                  (foto: L.N. Morozov / CC BY)


Původně byla plánována výstavba dvaceti ponorek Lada. Po nevydařených zkouškách v roce 2011 se plány změnily. V současné době se předpokládá stavba asi čtrnácti ponorek přepracovaného projektu, a to včetně již rozestavěných člunů, které se musí podrobit úpravám.
Podle dostupných zpráv připravovaná pohonná soustava pro Lady stále neposkytuje požadovaný výkon. Do doby dokončení prvních ponorek by však měly být problémy s výkonem vyřešeny.
Ponorky Projektu 677 Lada mají disponovat výtlakem 1765 t, délkou 66,8 m a šířkou 7,1 m. Jejich maximální rychlost na hladině má být 10 uzlů, pod hladinou 21 uzlů. Autonomnost ponorek Lada by měla být 45 dní. Ponorky budou, jak je to pro ruské čluny typické, vysoce automatizované takže obsluhu bude zajišťovat posádka o počtu pouze 36 osob.
V porovnání se zahraniční konkurencí mají ponorky Lada bodovat především nižší cenou a silnější výzbrojí. Ta bude tvořena až 18 torpédy pro 6 torpédometů kalibru 533 mm a řízenými raketovými střelami v deseti vertikálních odpalovacích zařízeních. 
Pro zahraniční zájemce jsou připraveny exportní verze ponorek Lada s označením Amur 950 a Amur 1650. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                         model ponorky Amur 950 s raketami BrahMos
                                                      (foto: Allocer / CC BY-SA) 

Diskusní téma: Admirálské loděnice očekávají zakázky na ponorky Lada

Datum: 05.11.2014

Vložil: David

Titulek: Lada

Ponorky jako takové se mi technicky líbí, ale ty věčné technické problémy a prodlužující vývoj (první měla vstoupit do služby tuším r. 2005) celý program poněkud dehonestují. Říkám si, zda to nedopadne jako u projektu 885, kdy sériové jednotky se od první, prototypové ponorky liší téměř ve všem

Datum: 05.11.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Lada

Myslím, že nebudete daleko od pravdy. Někde (možná tady na Militaryboxu) jsem zachytil zprávu, že na pozdějších Ladách má být aplikován pohon nezávislý na vzduchu, a to bude další zásadní novinka.

Datum: 05.11.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Lada

Souhlasím. Tady Rusové trochu zaspali ( jsou o nějakých 15 let pozadu ) a nyní horečně dohánějí. Až si říkám, jestli by nebylo lepší rozšířit objednávku na 636.3, vývoj Lady dotáhnout (hlavně pohon AIP) jen pro exportní účely a pro Ruské námořnictvo začít usilovně vyvíjet zcela novou generaci, která by se teoreticky dala začít vyrábět někdy od roku 2025... Německo-Italské Type 212A, nebo japonské ponorky třídy Soryu jsou již dnes zdá se mnohem dál, než to kdy Lada může dotáhnout.

Datum: 06.11.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Re: Lada

Co se týče AIP tak asi zaspali, ale rozhodně nezaháleli. Jejich výzkumy v oblasti "nejaderných" pohonů a vysoké autonomnosti se ubíraly poněkud jiným směrem.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 PODPOŘTE MILITARYBOX