internetový armádní magazín

Aktivní systém ochrany Trophy - úspěchy v Gaze

22.07.2014 19:35

Podle zpráv, které přinesly izraelské agentury, při právě probíhající operaci izraelských vojsk Protective Edge v Gaze velmi významně "zabodoval" systém aktivní ochrany tanků (APS, Active Protection System) Trophy od izraelské firmy Rafael. Údajně bylo zaznamenáno pět případů, kdy systém aktivní ochrany úspěšně zachytil a zničil na tank útočící raketu. 

Probíhající vojenská operace izraelské armády je prvním skutečným bojovým testem systému aktivní ochrany obrněných vozidel Trophy, který je v poslední době také někdy nazýván jako Wind Jacket, a dříve byl běžně označován i jako Aspro-A. Rafael Trophy je prvním běžně zavedeným systémem aktivní ochrany tanků na světě. Jeho vznik byl částečně ovlivněn pokusnými sovětskými a dnes ruskými systémy aktivní ochrany (např. Drozd a Arena), které jasně ukázaly cestu ke zvýšení ochrany drahocených osádek tanků i jiných obrněných vozidel. První ostré testy systému Trophy byly provedeny na konci roku 2010 a byly vyhodnoceny jako úspěšné. Po prohlášení systému Trophy provozuschopným začal být montován na poslední modifikace nejnovějších izraelských tanků Merkava Mk.4.

První praktické použití bylo zaznamenáno již 1. března 2011, kdy na tank hlídkující u hranic s Gazou byl vypálen ruční protitankový granát (pravděpodobně RPG-7). Granát byl systémem zachycen a zničen, aniž by došlo nějakému poškození tanku a ohrožení jeho osádky. Existují zprávy o několika dalších případech, kdy byl systém Trophy v činnosti, ale podrobnější informace o výsledku chybí.

Systém aktivní ochrany Trophy funguje na tanku zcela automaticky bez zásahu osádky. Je tvořen malým radilokátorem se soustavou antén, výpočetní jednotkou a dvojicí velmi rychlých vrhačů náloží - explozí formovaných penetrátorů. Vrhané nálože ničí přilétající protitankové střely nebo protitankové granáty přímým zásahem, pro tank v bezpečné vzdálenosti. Kromě toho, systém informuje osádku tanku o směru, případně přesném místě odkud byla střela nebo granát vypálen, takže osádka může opětovat palbu nebo učinit jiná opatření. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                Rafael Trophy na Tanku Merkava Mk.4

                                                   (foto: Natan Flayer / CC BY-SA)

 

Diskusní téma: Aktivní systém ochrany Trophy - úspěchy v Gaze

Datum: 03.01.2015

Vložil: Nike Air Max LTD

Titulek: 3654632415@qq.com

Datum: 23.07.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Trophy

Rychlost nabíjení další nálože do vrhače je opravdu fantastická. Celkové konstrukční řešení systému je velice zajímavé až překvapující. Nová ruská Arena by měla fungovat asi podobně - dva , možná čtyři vrhače, které jsou opětovně nabíjeny z nějakého zásobníku. (možná to někteří z nás uvidí na vlastní oči jak to funguje, až budeme někde na "východě" střílet Javelinama po ruských tancích)

Záznamy: 1 - 2 ze 2

Vyhledávání