internetový armádní magazín

Americké F-22A Raptor ve vzdušném prostoru Sýrie

23.09.2014 15:35

Ve včerejších nočních hodinách zahájily letecké síly Spojených států rozsáhlý letecký útok na významná centra tzv. Islámského státu na území Sýrie. Akce je podporována útoky střel s plochou dráhou letu Tomahawk, které jsou vypouštěny americkými plavidly umístěnými v Perském zálivu. 

Cílem amerických útoků se zatím stala především předpokládaná řídící centra, kontrolní stanoviště, sklady zbraní a další logistické uzly militantů. Během první vlny útoku bylo napadeno kolem dvaceti významných cílů.

Podle zveřejňovaných informací se útočných operací američanů určitým způsobem účastní i ozbrojené síly Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kataru a Bahrajnu.

                                                                 F-22A Raptor

                                                              (foto: USAF / PD)

 

Vojenské letectvo Spojených států poslalo během útoku do vzdušného prostoru Sýrie i své nejmodernější stíhačky F-22A Raptor. Je to jejich vůbec první bojové použití, takže tato informace vzbuzuje zaslouženou pozornost. Důvodem nasazení letounů Raptor, které jsou určeny především k vybojování vzdušné převahy a ne k úderům proti pozemním cílům, se pravděpodobně stala obava, že by se útočící americké letouny mohly střetnout se stroji syrského letectva. Nasazení Raptorů však může mít i čistě propagandistický účel, protože politické a diplomatické pozadí vojenské operace je velmi složité.

Syrská vláda varovala Spojené státy, že útoky na postavení islámských militantů na syrském území bude považovat za útoky proti Sýrii. Varování o nepřípustnosti útoků několikrát opakovalo i Rusko.

Letadla USAF, která se účastní bojových operací nad Sýrií pravděpodobně startuijí ze základny Al Udeid v Kataru a základny Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech. Možná jsou využívány i základny v Jordánsku. Letouny US NAVY startují z letadlové lodě USS George H.W. Bush v Perském zálivu. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

Diskusní téma: Americké F-22A Raptor ve vzdušném prostoru Sýrie

Datum: 27.09.2014

Vložil: Caminante

Titulek: Vzkaz

Nasazení letounů 5. generace do akcí v silně bráněném vzdušném prostoru Sýrie má hned několik aspektů. Myslím, že jeden hlavních důvodů demonstrace toho bezpochyby nejlepšího, co USAF nyní mají je, poslat zprávu ostatním dvěma supervelmocem se vzkazem: "podívejte se, jak zdařile se nám povedlo naučit našeho dravce novým a vysoce nebezpečným kouskům." Právě v Sýrii předváděná víceúčelovost tohoto již beztak vyjímečného éra z něho učinila totálního raptora s úplným repertoárem případných kořistí.

Datum: 24.09.2014

Vložil: Korda

Titulek: Útoky v Sýrii

Američani jsou obyčejní debilové, kteří ženou svět do záhuby. Dělají vše jen pro své vlastní zájmy a neberou žádné ohledy. Na jedné straně si pěstují různé teroristické "revoluční" skupiny, rozpoutávají náboženské rozbroje, averzi vůči západu v arabském světě a pak to na druhé straně vše "žehlí" bombardováním při kterém umře spousta obyčejných lidí. Navíc vedou ty velkohubé řeči o vítězství a vymazání někoho, nebo něčeho z mapy. O jejich vítězných výsledcích se může každý přesvědčit sám když se podívá na současnou situaci v Somálsku, Afghánistánu, Iráku atd.

Datum: 24.09.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Útoky v Sýrii

Máte určitě svůj díl pravdy, ale chtělo by to trošičku méně emocí.

Datum: 24.09.2014

Vložil: jsk

Titulek: Věřím, že vzdušný prostor nad Sýrii

měli a mají amíci pod kontrolou..F22 jsou varováním pro všechny, kteří by to snad nechápali..

Datum: 23.09.2014

Vložil: Pepe

Titulek: F-22

Tak konečně ty Raptory trošku provětrají. Ty letadla již mají nějaký rok za sebou a není důvod si je nechávat doma "na semeno". Se Syřany to mají asi "ošetřeno", že je při útocích nechají dělat svoji práci.

Datum: 23.09.2014

Vložil: Pepa

Titulek: Re: F-22

Vidím to podobně. Raptory tam jsou "pro jistotu", kdyby se to náhodou nějak vymklo. Sýrie protestuje, ale dokud budou Amíci útočit na ta "spráná místa" tak se nebude zlobit. Zlobení příjde na pořad dne, až bude chtít "velký bílý otec" z Washingtonu přetavit boj s IS na boj proti Asadovi, a to určitě příjde. Názor, že F-22 byly nasazeny, aby prolomily protivdušnou obranu Sýrie, jak jsem dnes někde četl, posažuji za výkřik hloupého zbrojnoše.

Vyhledávání