internetový armádní magazín

Americké letectvo hledá nové platformy pro systémy JSTARS

07.10.2014 11:40

Americké vojenské letectvo chce v dohledné době přenést vzdušné radiolokační průzkumné systémy JSTARS (Joint Surveillance and Target Attack Radar System) z letounů Boeing 707 na nové platformy.

Stroje Boeing 707 jsou používány americkým letectvem jako nosiče systémů již od šedesátých let minulého století a jsou dnes již značně morálně i fyzicky zastaralé. Za nové perspektivní nosiče jsou považovány různé letouny obchodní třídy, jako např stroje Gulfstream G650 a Bombardier Global 6000, nebo o něco větší dopravní letouny Boeing 737-300. Letouny Boeing 767 nebo podobné jsou dnes již pro tyto účely považovány za zbytečně velké a drahé.

                                                E-8 JSTARS (nosná platforma Boeing 707)

                                                                (foto: USAF / PD)                                                         

 

Americké letectvo do programu přípravy nových nosných platforem vyčlenilo na příští rok částku 70 milionů dolarů. Předpokládá, že nová platforma pro systémy JSTARS by mohla být připravena nejpozději do roku 2022.

V současné době má americké letectvo 16 letadel E-8 JSTARS. Jejich hlavním vybavením je radilokátor se syntetickou aperturou a délkou antény 7,3 m. Osádka letounu je obvykle tvořena jednadvaceti osobami. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

 

Diskusní téma: Americké letectvo hledá nové platformy pro systémy JSTARS

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání