internetový armádní magazín

Americký test hyperzvukové zbraně AHW

26.08.2014 09:45

Velitelství protiraketové obrany USA a Strategické velitelství armády Spojených států provedlo test perspektivní hyperzvukové zbraně AHW (Advanced Hypersonic Weapon). Vývoj této nové americké zbraně je prováděn vrámci programu rychlého globálního úderu (PGS - Prompt Global Strike), jehož cílem je mimo jiné i připravit velmi rychlé "raketové střely" (zatím se jedná o prostředky AHW a Falcon HTV-2), které by byly schopny zasáhnout jakékoliv místo na naší planetě do jedné hodiny po svém startu.

Test hyperzvukové zbraně AHW (která je oficiálně klasifikována jako bomba) byl zahájen startem z ostrova Kodiak u jižního pobřeží Aljašky a měl pokračovat do zásahu vytýčeného cíle na tichomořském atolu Kwajalein vzdáleném asi 6200 km. Doba letu k cíli neměla přesáhnout 30 minut. (dolet kolem 6 tisíc km a délka letu 30 až 35 minut jsou maximální předpokládané parametry prostředku AHW)

Krátce po startu prostředku byly však vyhodnocovacím systémem zaznamenány blíže nespecifikované letové anomálie a proto byl vydán příkaz k autodestrukci. Příčiny vzniku letových anomálií jsou nyní předmětem zkoumání.

Předchozí test AHW se konal v listopadu 2011 na Havaji a jeho cílem bylo prověřit především manávrovací schopnosti a odolnost proti teplotnímu namáhání. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

Diskusní téma: Americký test hyperzvukové zbraně AHW

Datum: 26.08.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Dotaz na AHW

AHW je, jak je i v článku uvedeno zbraň klasifikovaná jako bomba. Jedná se ve své podstatě o jakousi hlavici bez vlastního pohonu naplněnou klasickou výbušninou (tedy nejadernou náloží) a vybavenou řídícím a navigačním systémem. Tato hlavice je vynesena pomocí vícestupňové rakety na tuhé palivo do nejvyšších vrstev atmosféry a urychlena. Hlavice se zde od rakety oddělí a pokračuje samostatně v klouzavém letu hypersonickou rychlostí až do svého určeného cíle.
Celý let hlavice probíhá v atmosféře po nebalistické dráze, což výrazně komplikuje její sledování a zaměření protiraketovými systémy.
Snad to tak bude stačit pro vysvětlení.

Datum: 26.08.2014

Vložil: Bors

Titulek: Hypersonic

Jak jsou v této oblasti daleko naši "nepřátelé na východě"?

Datum: 26.08.2014

Vložil: JVC

Titulek: Re: Hypersonic

Byla doba, kdy měly Rusové jako pozůstatek sovětských dob dokonce mírný předstih před US, pak ale došlo pro nedostatek peněz k totálnímu útlumu a znovu se to rozběhlo až před dobou, řekněme "nedávnou". Není však známo, že by měli něco podobného jako je zrovna tento "kluzák" AHW. Řekl bych, že jdou asi trochu jinou cestou.
Podobnou cestou jdou Číňani, ti mají svůj hypersonický Wu-14 otestovaný počátkem roku, ale rozsypalo se jim to hned po startu.

Datum: 26.08.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Hypersonic

V Rusku se samozřejmě usilovně pracuje na podobných zbraňových systémech. Ve spolupráci s indií je například vyvíjena střela s plochou dráhou letu BrahMos II s rychlostí až M=7. Dále už delší dobu vyvíjí střelu Cirkon-S a i další typy, které mají v první fázi dosahovat rychlostí M=7 a v další až M=10. Tyto střely jsou mimo jiné vyvíjeny pro nový bombardér Pak-Da.
Jakékoli zbraňové testy USA jsou ale pochopitelně mnohem více medializované a proto o nich má laická veřejnost širší povědomí...
V hypersonických střelách je prostě budoucnost, ať už se nám to líbí, nebo ne...

Koneckonců - čím jiným v budoucnu sestřelit vyvíjený americký hypersonický bombardér LRS-B, než zase hypersonickou protiletadlovou střelou?:)

Vyhledávání