internetový armádní magazín

Argentina asi nekoupí španělské Mirage F.1

06.01.2014 19:15

Argentina zvažuje možnost odstoupení od plánovaného nákupu  šestnácti použitých stíhacích letadel Dassault Mirage F.1M od španělského letectva v hodnotě 183,1 milionu dolarů. Místo nákupu španělských strojů jsou údajně zkoumány jiné výhodné varianty pořízení bojových letadel.

                                                              Dassault Mirage F1M

                                                            (foto: KGyST / CC BY)

 

V úvahu by prý mohl přícházet nákup použitých letounů Dassault Mirage 2000 od francouzského letectva nebo stejných letounů od vojenského letectva sousední Brazílie. Největší šance se však dávají obchodu s Izraelem a pořízení až osmnácti strojů IAI Kfir Block 60. Izraelské letouny by měly býk k mání za cca 500 milionů dolarů a to ve lhůtě patnácti měsíců po podpisu smlouvy. 

Argentina chce novějšími letadly nahradit dosud používané Dassault Mirage III. Militarybox, CC BY-SA

                                                                       IAI Kfir

                                                       (foto: Santysoy / CC BY-SA)

 

 

Dřívější zpráva: Argentina odkoupí španělské Mirage F.1

Diskusní téma: Argentina asi nekoupí španělské Mirage F.1

Datum: 08.01.2014

Vložil: JVC

Titulek: Kfir

Domnívám se, že Kfir C.10 by byl pro Argencince asi ta nejlepší volba. Neprováděl jsem žádná hluboká srovnání Kfiru s Mirage F.1, ale izraelský letoun bude po stránce elektronických systémů asi na velmi vysoké úrovni a podle zde uvedených údajů by měl být i levnější.
Stejně jako Pepa se domnívám, že kdyby Argentina pořídila několik supert strojů dostala by Británii pod velký tlak. Nevím sice kolik mají momentálně Britové na Fanklandech Typhoonů (asi se to dá spočítat na prstech jedné ruky), ale rozhodně by museli další přesunout, což by je velmi zatížilo, o přesunu či častém zainteresování AWACSu a dalších letadel ani nemluvě.

Datum: 06.01.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Kfir

Na spodním obrázku bude nejspíš Kfir C7, nebo ještě starší modifikace. Kfir C 10 Block 60 má radar a klasický kulatý kryt radomu-pokud se nepletu:) Nicméne Kfir Block 60 určitě zajímavější volba, než Mirage F1M...

Datum: 06.01.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Kfir

Nepletete se.

Datum: 06.01.2014

Vložil: David

Titulek: Co bude?

Mohu jen podotknout, že o odkoupení používaných Mirage-2000 od francouzského letectva se jednalo ož tuším v r.2009/10. Ale zhruba ve stejné době argentinská vláda přišla i s tím, že má zájem o Su-30, takže bych tyhle zprávy bral spíše s rezervou.
Ale jinak je docela zajímavé srovnat ty zvažované stroje se špičkovými Typhoony Velké Británie, tedy hlavního potenciálního protivníka

Datum: 06.01.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Co bude?

S Typhoony by sneslo srovnání jen něco, na co bohužel Argentina nemá peníze. Tady by to byl jednoznačně souboj kočky s myší! A ani zdaleka nejde jen o samotné bojové letouny...

Datum: 06.01.2014

Vložil: Pepa

Titulek: Re: Re: Co bude?

Trošku fantazie, ale představte si - čtyři Su-34 v argentinských barvách vyzbrojené střelami Ch-31AD nebo BrahMos podpořené osmi či deseti Su-35 a Britové se poskládají jak zednický metr.

Datum: 06.01.2014

Vložil: Nesher

Titulek: Re: Re: Re: Co bude?

Jasně, jenže to má několik ale:
1) Britové by v rakci na takovéto posílení Argentiny reagovali posílením vlastních kapacit
2)Piloti RAF mají úroveň výcviku na dost vyšší úrovni než Argentinci, navíc si nemyslím, že Eurofightery jsou nějak výrazně horší než |Suchuje
3) Kde by na to vzali?

Datum: 06.01.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: Re: Co bude?

Tak Su-35 je dle všeho na podstatně vyšší úrovni, než Typhoon... I když můžeme jen spekulovat. Jinak ve všem naprosto souhlasím. A ještě bych přidal podstatně lepší situační zabezpečení britů (AWACS atd.). O politickém zákulisí ani nemluvím. Prostě tohle je jak srovnávat Baník Ostrava s Bayernem Mnichov. I kdyby se v Baníku zadlužili na sto let a narychlo koupili Messiho, tak jim to za 90 minut souboje nebude nic platné:)

Datum: 07.01.2014

Vložil: Pepa

Titulek: Re: Re: Re: Re: Co bude?

Byla to jen fantazie. Argentinci takový nákup letadel s velkou pravděpodobností v blízké době neprovedou, protože to jejich rozpočet neumožňuje a schválení takového výdaje by bylo pro místní vládní politiky sebevraždou, ale ....
Britové by v reakci na takové posílení Argentiny pochopitelně reagovali posílením vlastních kapacit, jenže toto posílení by jim hodně "pustilo žilou". Za takové situace by si jen s velkými obtížemi dokázali zajistit vzdušnou převahu a její udržení by přišlo na obrovské prostředky.

Vyhledávání