internetový armádní magazín

Arktické letiště Tiksi se stane domovem pro letouny MiG-31

15.10.2014 11:30

Ruské vojenské letectvo pokračuje v posilování své stálé přítomnosti v arktických oblastech. Podle slov generál-plukovníka Viktora Bondareva, vrchního velitele VVS se v roce 2017 stane arktické letiště v Tiksi domovskou základnou stíhací letecké jednotky vyzbrojené modernizovanými letouny MiG-31 a domovskou základnou jednotky frontového letectva. Generální oprava přistávací dráhy letiště v Tiksi má být zahájena v příštím roce, ale již nyní zde probíhají stavební a rekonstrukční práce.

Kromě letiště v Tiksi jsou pro potřeby vojenského letectva opravována též letiště v Anadyru a Vorkutě a nově byla otevřena vojenská letiště Temp a Rogačevo. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

Diskusní téma: Arktické letiště Tiksi se stane domovem pro letouny MiG-31

Datum: 20.10.2014

Vložil: Mike

Titulek: 80 leta

V 80 letech jsem se narodil, ale co jsem se docetl, tak v podstate nejen ze USA uzbrojili USSR, coz vedlo k jeho rozpadu, ale co je hlavni, docilili toho ekonomickou cestou, kdy byla cena ropy dost nizko, Rusko uz tenkrat ziskavalo valuty hlavne z ropy, vypadek prijmu vedl k tomu ze velke utraceni ve zbrojnich zavodech proste slo naukor vseho ostatniho. Staci si najit dokument o Buranu, kdy nekdejsi ministr zemedelstvi nebo ceho rika na kameru, jak dali prachy misto na kombajny do Buranu. Cele se to opakuje znovu. Spis mam strach z toho, aby az zazenou Rusko do kouta, se tam nedostal k moci nejakej magor jako Hitler, kdy v nouzi proste zkusi valku. :-(

Datum: 15.10.2014

Vložil: Terminator

Titulek: Tiksi

To bude stát peněz

Datum: 15.10.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Tiksi

Pokud chtějí přežít jako relativně svobodná a nezávislá země, tak musí hodně investovat a třeba se i vněčem ještě více uskromnit. Hodně bude záležet na vývoji ceny ropy v příštím roce. Pokud se Američanům bude dařit uměle držet ceny nízko jako teď, tak to budou mít těžké.

Datum: 15.10.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: Re: Tiksi

Ceny se naopak udržují uměle vysoko (90USD/barel). Mluví se o pádu na 60 USD/barel. Ropy je dost. Zní to divně po desetiletích mediální masáže, ale je to tak. Problém mají ti s ropou, protože ji musí někomu draze prodat. Což je stále těžší. Rusko přiznalo existenci nouzových opatření pro situaci, kdy ropa padne na 50USD/barel. Což je u hlavní exportní komodity průser.

Datum: 15.10.2014

Vložil: flanker.27

Titulek: Re: Re: Re: Tiksi

Mě by celkem zajímalo, kde je ropy dost. Kniha Nejistý plamen Václava Cílka a Martina Kašíka říká celkem otevřeně, že nijak moc rezerv, které by umožnily na trh dodat v jednu chvíli více ropy než teď není. Od 70. let vlastně nebylo otevřeno žádné nové významné naleziště a současné distribuční kanály jsou prakticky na maximu.

Datum: 16.10.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: Re: Re: Re: Tiksi

Hubbertova křivka ropného zlomu byla nakreslena od oka v roce 1956 tak, aby vypadala hezky, na to jsou ještě dnes pamětníci... Nové zdroje jsou např. v Austrálii v pánvi Arckaringa, přezdívá se jí Nová Saudská Arábie... Severní moře u Shetland... USA budou v roce 2015 zcela soběstačné. Jsou i jiné zdroje uhlovodíků, nejen ropa. I plynu je dost. Trend není rozhodně útlum, viz právě USA - od totální závislosti na SA k exportu do Evropy... Takto krize nevypadá...

Datum: 16.10.2014

Vložil: flanker.27

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Tiksi

Já bych doporučil si tu knihu především přečíst :)

Datum: 16.10.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: Re: Re: Re: Tiksi

http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/komodity/svet-se-pripravuje-na-obchodni-valku-ropnych-mocnosti-1128657

Datum: 16.10.2014

Vložil: flanker.27

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Tiksi

Ona ta cena na trhu je do značné míry umělá, udržovaná různými zájmy producentů. ale v zásadě platí to, že zatímco zhruba před sto lety existovala naleziště, kde na jednotku energie vloženou se získalo cca 100 jednotek vytěžených. Dnešní nejlepší naleziště (a to jsou ty otevřená někdy do začátku 70. let) mají poměr zhruba 30:1 a Saúdská Arábie těží především ze svého obřího naleziště Ghawar. Bez něj by si nikdy nemohla dovolit stlačovat cenu tak nízko.
Každé nové naleziště má poměr vkložené k získané energii podstatně nižší než oněch 30:1. Představa, že to povede k dlouhodobému sníženín cen ropy je iluzorní, protože náklady na její získání neustále stoupají. nejde o zlom, o to, že by fakticky aktuálně hrozil nedostatek ropy, ale cena za její získávání bude nadále narůstat.

Datum: 16.10.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tiksi

A co když ropa jen ztrácí a časem ztratí dominantní postavení mezi surovinami? Plyn (myslím běžný zemní) je daleko perspektivnější na těžbu i zpracování (plasty, léčiva, pohon CNG). Zásoby jsou nyní na 200 let v nyní objevených ložiskách. Další metody jsou v začátcích, ale dá se těžit v píscích (Kanada, Japonsko), pak ono nepopulární frakování... No uvidíme...

Datum: 16.10.2014

Vložil: flanker.27

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tiksi

To je samozřejmě možné, ale ani jeho těžba a zpracování nejsou zadarmo. Amerika teď zažila boom, do značné míry díky dotacím do těžby plynu, ale dotace skončily a teď bude třeba dokázat, že jde o konkurenceschopnou komoditu, kterou se vyplatí ve velkém distribuovat. Pamatovat je třeba i na to, že Spojené státy mají v prvním plánu dodávat plyn do Asie (hlavně do Číny), ne do Evropy. O Čínu se tedy hlavně strhne cenová válka především mezi Ruskem a USA.

Záznamy: 1 - 11 ze 11

Vyhledávání