internetový armádní magazín

Armáda ČR brzy obdrží bezpilotní letouny ScanEagle

01.10.2014 18:55

Ministerstvo obrany Spojených států vydalo informaci o podepsání kontraktu mezi velením amerického námořnictva a firmou Insitu (divize společnosti Boeing) o dodávkách bezpilotních letounů ScanEagle pro Armádu České republiky v rámci programu FMS (Foreign Military Sales - Zahraničního vojenského prodeje).

O letouny ScanEagle projevila Armáda České republiky velmi vážný zájem v loňském roce, ale úvahy o pořízení trvají již řadu let, ve své podstatě celou dobu nasazení českých jednotek v Afghánistánu. Loňské informace hovořily o záměru koupit asi dva systémy, každý se třemi letouny v celkové hodnotě přesahující 170 milionů Kč.

                                                    letoun ScanEagle na katapultu SuperWedge

                                                            (foto: USMC / S. Arledge / PD)

 

ScanEagle je lehký bezpilotní letoun s velkou výdrží určený pro průzkumnou a hlídkovou činnost. Letoun jako svůj hlavní náklad nese přístrojové pouzdro vybavené stabilizovanou věžičkou s elektro-optickými a infračervenými pozorovacími přístroji, komunikačním systémem s dosahem přesahujícím 100 km a velmi přesným navigačním systémem GPS.

O pohon ScanEaglu ve vzduchu se stará malý spalovací dvoudobý tříválcový motor o výkonu 1,12 kW. Tento motor umožňuje stroji dosahovat průměrnou cestovní rychlost asi 89 km/h a maximální 150 km/h. Vytrvalost může při úsporném režimu přesáhnout až 24 hodin. 

ScanEagle nepotřebuje ke startu ani přistání žádnou plochu. Jeho start probíhá za pomoci pneumatického katapultu SuperWedge a přistání za pomoci speciálního záchytného lanového systému Skyhook.

Letoun ScanEagle má ve své základní verzi délku 1,19 m, rozpětí křídel 3,11 m a maximální vzletovou hmotnost 22 kg.

Celý systém ScanEagle firmy Insitu je obvykle tvořen čtyřmi (třemi) letouny, jednou pozemní řídící stanicí, katapultem SuperWedge a záchytným systémem Skyhook. Militarybox, CC BY-NC-SA 

                                        letoun ScanEagle při záchytu systémem Skyhook

                                                    (foto: USN / J.M. Buliavac / PD)

 

Diskusní téma: Armáda ČR brzy obdrží bezpilotní letouny ScanEagle

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání