internetový armádní magazín

Belgická armáda vyřadí tanky Leopard 1

14.10.2014 11:40

Belgická armáda se rozhodla vyřadit všechny hlavní bojové tanky Leopard 1 německé výroby. Tyto tanky byly v její výzbroji od roku 1967. Celkem bylo pořízeno 334 vozidel ve verzi Leopard 1A1 a asi 132 jich bylo později modernizováno na verzi Leopard 1A5. V současné době je aktivně využívána pouze menší část vozidel, většina je jich ve stavu uložení.

Vyřazené tanky mají být podle zveřejněných zpráv nabídnuty k prodeji, část jich poslouží jako cílové objekty na střelnicích a část jich zamíří do muzeí. Ve výzbroji armády zůstanou speciální vyprošťovací verze.   

Belgická armáda má v úmyslu po vyřazení tanků zcela přejít na lehčí a mobilnější prostředky jako jsou kolová obrněná vozidla Mowag Piranha 3C. Militarybox, CC BY-NC-SA 

                                   tanky Leopard 1 belgické armády na vojenské přehlídce

                                                (foto: Antonio Ponte / CC BY-NC-SA)

 

 

Diskusní téma: Belgická armáda vyřadí tanky Leopard 1

Datum: 16.10.2014

Vložil: Libor

Titulek: Uvidíme

Vývoz jim musí povolit němci. Což by mohl být problém, protože už jim zatrhli vývoz Leopardů 1 do Libanonu.

Datum: 15.10.2014

Vložil: Caminante

Titulek: Modernizace?

Na dnešní dobu již malá ráže kanónu určitě limituje exportní potenciál jinak zdařilého a spolehlivého tanku. Belgičané by se mohli kousnout a alespoň technologicky na papíře vyřešit zvýšení výkonu kanónu modifikací nabíjecího systému umožňující odpalování řízených protitankových střel. Protože právě až na ty tanky jsou soudobé munice rážě 105mm na ostatní cíle dostačující.

Datum: 15.10.2014

Vložil: jsk

Titulek: V Latinské Americe se Leo 1 ještě

dobře uplatní, jinde už jeho 105 kanón nestačí na moderní tanky..

Datum: 14.10.2014

Vložil: David

Titulek: Leopard 1

Je otázkou, zda se Belgii podaří ty tanky prodat. Pravda, Německo dokázalo Leopardy 1 prodat do "mocnosti" Brazílie, což bylo docela překvapivé. A vzhledem k tomu, že Belgie je nebude chtít ty tanky prodat do nějaké problematické země, vidím prodej spíše skepticky. Přitom Leopardy 1 jako takové považuji za technicky docela vydařené

Vyhledávání