internetový armádní magazín

Boeing bude modernizovat letouny E-3A Sentry NATO

07.08.2014 14:30

Americká společnost Boeing obdržela zakázku v hodnotě asi 250 milionů dolarů na modernizaci třinácti létajících středisek včasné výstrahy a řízení (AWACS - Airborne Warning and Control System) E-3A Sentry velitelství NATO, které jsou registrovány v Lucembursku a mají svoji hlavní domovskou základnu v německém Geilenkirchenu.

                                                           

                                            letoun Boeing E-3A Sentry velitelství NATO

                                                         (foto: Bjorn / CC BY-SA)

 

Modernizační program letadel bude zahájen v roce 2016 a bude probíhat asi dva roky. Přesný rozsah modernizace nebyl zveřejněn, ale určitě má být vyměněna podstatná část avioniky letounů, což má následně umožnit snížení počtu posádek u každého stroje ze čtyř na tři (lidé jsou drazí).

Velitelství NATO od roku 1982 postupně pořídilo celkem osmnáct letounů Boeing E-3A Sentry a nezbytné podpůrné vybavení pro podporu leteckých sil NATO. O jeden stroj však v červenci 1996 přišlo při nepodařeném startu na řecké letecké základně Preveza. Na provozu strojů se podílejí všichni evropští členové paktu, kromě Velké Británi a Francie. Tyto dvě země mají své vlastní letouny Sentry. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

Diskusní téma: Boeing bude modernizovat letouny E-3A Sentry NATO

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

Array

 

 

 

 

 

 

Hodinky.cz