internetový armádní magazín

Bojové vozidlo pěchoty Atom bude předvedeno na výstavě IDEX-2015

14.09.2014 14:45

Podle prohlášení generálního ředitele ruské korporace Uralvagonzavod (NPK UVZ) Olega Sienka, které učinil pro agenturu ITAR-TASS, bude kolové bojové vozidlo pěchoty Atom poprvé veřejně předvedeno v zahraničí na mezinárodní zbrojní výstavě IDEX-2015 v Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech, která proběhne ve dnech 22. až 26. února 2015.

Vozidlo Atom by mělo být na zmiňované výstavě zcela funkční a mělo by být možné ho předvést při jízdě i při střelbě. Půjde o vozidlo, které bude kompletně vyrobeno v Rusku s ruských komponentů. Je třeba připomenout, že vývoj vozidla probíhal ve spolupráci s francouzskou společností Renault Trucks Defense, která však spolupráci přerušila v souvislosti s krizí na Ukrajině. Militarybox, CC BY-NC-SA 

                                                                          Atom

                                                        (foto: A. Kitajev / CC BY-SA)

 

 

Dřívější zpráva 14.8.2014 : Společnost Uralvagonzavod dokončí vývoj kolového BVP Atom

 

 

Diskusní téma: Bojové vozidlo pěchoty Atom bude předvedeno na výstavě IDEX-2015

Datum: 15.09.2014

Vložil: Arten

Titulek: kanon

Tak oproti dnes platnému ruskému štandardu 100mm + 30mm je to skôr downgrade.
Skutočne smerované na špecifického zákazníka...

Datum: 15.09.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: kanon

Standard u BTR?

Datum: 16.09.2014

Vložil: Arten

Titulek: Re: Re: kanon

Preco BTR? Atom ma byt kategoria Patria AMV. A ta taku nosi...

Datum: 14.09.2014

Vložil: semtam

Titulek: atom

Jedna zvláštnost. Chybí mi na věži PTŘS jak to u ruských vozidel tradičně bývá. Zatím je to jen prototyp... Pokud se cena vozu udrží pod světovým průměrem, tak tipuju prvního zájemce- Irák

Datum: 14.09.2014

Vložil: Pavel V.

Titulek: Re: atom

PTŘS zatím chybí, to však asi nebude velký problém je doplnit, na bocích věže je dost místa pro nějaká pouzdra s Kornety. Na věži zatím není vidět ani žádný pozorovací přístroj velitele (to, co tam je, je asi základní zaměřovač střelce a kolimátor pro vedení palby na vzdušné cíle), a není vidět ani žádný spřažený kulomet. Myslím, že tu věž čekají ještě nějaké dodělávky.

Datum: 15.09.2014

Vložil: semtam

Titulek: Re: Re: atom

A vůbec ta věž je osádková nebo bezosádková.

Datum: 15.09.2014

Vložil: Pavel V.

Titulek: Re: Re: Re: atom

Ta věž je bezosádková.

Datum: 15.09.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Re: atom

Možná se teď zahrajem na Sibylu Kumanu, ale vidíme to takto: Ve věži spřažený kulomet je, i když se otom nikde nepíše. V čelním štítu vpravo od kanónu je malá dirka, která právě patří spřaženému kulometu. Na některých fotografiích to není vůbec patrné, ale na některých je vidět vyčuhující konec hlavně (tlumič ohně). Podle nás jde o kulomet PKTM ráže 7,62 mm.
Optický přístroj, který je umístěn na vrcholu věže patří spíše k systémům velitele. Opět zde vyslovíme pouze náš názor, že se jedná o podobný typ, jaký je používán u současné verze vozidel Sprut-SD - tedy přístroj, který není panoramatický, ale má možnost určitého odměru zorného pole v přední polosféře. Musí být však vybavem systémem pro přenos obrazu na obrazovku velitele, nebo obrazovky dalších členů osádky. S kolimátorem vedle přístroje na věži souhlasíme. Domníváme se, že tyhle přístroje budou nahrazeny něčím lepším, něčím s panoramatickým pozorováním, protože i Sprut-SD má dostat panoramatický přístroj (stejný nebo podobný jako má BMD-4M).
Vpravo od kanónu, mezi kanónem a kulometem se nachází nějaká klapka, co přesně ukrývá nevíme, ale může to být klidně postrádaný druhý přístroj - zaměřovač střelce.

Datum: 15.09.2014

Vložil: Petr H.

Titulek: Re: Re: Re: atom

U mě máte 100 bodů. Je to něco jiného, než na některých jiných webech, kde za přeloženým článkem z angličtiny, bez špetky vlastní invence a znalosti věci se odvíjí široké debaty na úrovni "otáčení sušeného hov-a". Jinak, ATOM se mi opravdu líbí, ale jeho pozice na trhu nebude lehká, protože existuje spousta dalších typů. O nákupu techniky všude ve světě většinou rozhodují politici a systém úplatků, nikoliv technické parametry (které budou u ATOMU asi dost dobré). Vozidlo by mělo větší šance na úspěch, kdyby v projektu zůstali Francouzi.

Datum: 14.09.2014

Vložil: David

Titulek: ATOM

Mně osobně jako nejzajímavější připadne samotná bojová věž, resp. její kanon 57 mm. Ale u vozidla ATOM jako takového poněkud pochybuji o úspěchu - ruská armáda si je neobjedná a exportních možností - vzhledem k přesycenému trhu - bude asi poměrně málo

Datum: 14.09.2014

Vložil: Pavel V.

Titulek: Re: ATOM

S exportními možnostmi to bude asi složitější. To vozidlo bylo šito na export, takže nějaký francouzsko-ruský průzkum trhu a zhodnocení možností muselo předcházet. Francouzi tomu teď budou pochopitelně "házet klacky pod nohy", takže se to částečně pokazí, ale i tak to nebude beznadějné. Hlavně Arabové po silně vyzbrojeném kolovém BVP touží.

Datum: 14.09.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: ATOM

S tím kanónem souhlas:)

Datum: 14.09.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: ATOM

Jo, ten kanon je zajímavý, mezi zbraněmi pro BVP asi bez konkurence - velký výkon, velký dostřel, ale rychlost palby je spíše na té nejspodnější hranici, kdy se dá ještě mluvit o rychlopalném kanonu pro pozemní použití (většina diskutujících asi bude vědět, že jde o kanon původně námořní). Jestli se náhodou nejedná pouze o improvizaci za dosud nedodělaný 45mm kanon na teleskolpickou munici. (?)

Datum: 15.09.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: ATOM

Tak pokud vím, ten kanon byl vyvíjen už od devadesátých let - a to v reakci na ne zcela dobré výkony 30 mm kanonu 2A42 v Čečensku. A byla požadována právě tato ráže

Záznamy: 1 - 14 ze 14

Vyhledávání