internetový armádní magazín

Brazilské letectvo podepsalo smlouvu na 28 letadel KC-390

22.05.2014 11:50

Brazilská společnost Embraer podepsala 20. května smlouvu  s velením brazilského vojenského letectva na dodávku série 28 letadel typu KC-390 pro brazilské letectvo. Slavnostní podpis smlouvy proběhl za přítomnosti brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové v továrně společnosti Embraer v Gaviao-Peysoto, kde bude probíhat konečná montáž nových letadel.

Cena nových letadel KC-390, včetně náhradních dílů a logistiky pro brazilské vojenské letectvo se odhaduje na 7,2 miliardy realů (asi 3,26 miliardy dolarů). Letadla mají být dodána v průběhu deseti let, přičemž první stroj má být k dispozici na konci roku 2016.

Podepsaná dohoda zatím nevstoupila v platnost kvůli potřebě ještě harmonizovat některé dokumenty. Předpokládá se, že tyto formality se však podaří dořešit do tří měsíců.


Stroj Embraer KC-390 je určen především pro přepravu nákladů a vojáků. Může být však vyžíván jako tankovací letoun nebo letoun určený k hlídkovým, pátracím, záchranným a dalším speciálním operacím.

Embraer a brazilské vojenské letectvo podepsaly dohodu o partnerství při realizaci programu vývoje nového letounu KC-390 v dubnu roku 2009. Vývojový program byl oceněn na 1,3 miliardy dolarů a zahrnuje dodávku dvou prototypů, pomocných zařízení a nástrojů. Konečná montáž prvního prototypu má být zahájena v červnu 2014 a jeho první let má proběhnout ještě před koncem roku. Do současné doby byly zaregistrovány objednávky na celkem 60 letadel. Kromě Brazílie by nové transportní letouny KC-390 chtěly získat ozbrojené síly Kolumbie (12 ks), Portugalska (6 ks), Chile (6 ks), Argentiny (6 ks) a České republiky (2 ks).

                                                        pilotní kabina letounu KC-390

                                           (foto: Brazilian Air Force / se svolením autora)

 

Společnost Embraer odhaduje, že potenciální trh pro letouny KC-390 je asi 700 jednotek, a to především v zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky.

Společnost Embraer  uzavřela smlouvu s americkou firmou Boeing o možném prodeji a podpoře letounů KC-390 ve Spojených státech, Velké Británii a některých zemích Blízkého východu, ale předpoklad většího prodeje v těchto teritoriích je poměrně malý.

KC-390 je největším letadlem postaveným brazilským leteckým průmyslem. Tento stroj je určen pro přepravu až 23 tun nákladu na vzdálenost asi 2600 km. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

Diskusní téma: Brazilské letectvo podepsalo smlouvu na 28 letadel KC-390

Datum: 25.05.2014

Vložil: Korben

Titulek: AČR

Problem s nákupem v AČR je hlavně na ministerstvu , porjekt CASA byl protlačenej z ministerstva a armáda o nej nestála, z výběrovýho řízení se zdál nejvhodnějeí pro AČR Spartan ale ten asi nebyl u politiků dostatečně podmazanej jinak si neumim vysvětlit jak mohla CASA vyhrát když ve většině ne li ve všech klíčových parametrech byl Spartan lepší, u KC-390 by zájem od armády byl ale po posledním hodnocení od velení NATO si neumim představit že by se na to našli peníze, podle doporučení je třeba nejdřív modernizovat armádu rovnoměrně což momentálně znamená přestat kašlat na 7 brigádu a konečně jim taky něco koupit hlavně spojovací prostředky nový generace a velitelský systémy kompatibilní se stávajícím bojovým informačním systémem. pokud se tedy budou kupovat KC-390 tak až za pár let kdy debude zbytí a i tak si myslím že nám vnutí západ spíš C-130 nebo nedej bože stařičkej C-160 Transal.

Datum: 23.05.2014

Vložil: Rip21

Titulek: KC-390

Spolupráce Embraeru a Boeingu? S těma americkýma podegrama jen opatrně a pomálu. Ti se musí vždycky do všeho nasáčkovat a pak více škodí než pomáhají. To jsou obyčejní hrobaři cizích leteckých průmyslů.

Datum: 22.05.2014

Vložil: David

Titulek: A co AČR

Jsem zvědav, jestli se podaří zavést tyto letouny i do AČR, o čemž bylo jednáno kdysi za ministra Vondry. Tehdy bylo řečeno, že to armáda v delším časovém horizontu plánuje, protože současné přepravní schopnosti jsou nedostatečné. Ale za současné situace o tom trochu pochybuji

Datum: 22.05.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: A co AČR

Je pravdou, že v naší zemi luhů a hájů nebyla o brazilských letounech v poslední době žádná řeč, ale proč pochybujete? Máte nějaké informace, že by nákup neměl proběhnout? Nebo nějaké indicie, které naznačují, že předjednané věci půjdou do "teplých krajin"? Považujete současnou situaci v AČR za takovou, že pořízení Embraerů je nereálné?

Datum: 23.05.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: A co AČR

Tak stačí mi jen sledovat, jaká byla reakce na prohlášení premiéra Sobotky o tom, že výdaje na obranu by se měly zvýšit na 1,4%. Ta politická podpora - která je přitom klíčová - je zde prostě malá.
A hlavně, bylo podepsáno jen předběžné memorandum, žádná skutečná smlouva. Stačí si jen vzpomenout, jak podobné ambice v minulosti ztroskotávaly. Netvrdím, že tato akvizice neproběhne, jen prostě o tom mám pochyby. A velice rád budu příjemně překvapen. Zatím mé zkušenosti jsou spíše opačné

Datum: 23.05.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Re: A co AČR

Přál bych letectvu AČR aspoň šest takových "mašinek" (doplněných o nějaké malé letouny), aby bylo schopné v případě potřeby v tandemu (jeden "náklaďák" + jeden tanker) dopravit náklad třeba i na druhou stranu světa. Škoda, že se vždy musí člověk probudit, přestat snít a podívat se na realitu s "přízemními" problémy nedostatku ponožek, maskáčů, nafty apd.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

Hodinky.cz