internetový armádní magazín

Budou létat Rafale nad Perským zálivem ???

23.06.2014 10:00

Podle zatím oficiálně nepotvrzených zpráv francouzský výrobce letadel Dassault Aviation získá zakázku na 72 víceúčelových bojových letounů Rafale od vojenského letectva Kataru. Podrobnosti kontraktu by měly být probírány při nadcházející návštěvě katarského emíra Tamim bin Hamad Al Thaniho ve Francii.

Katarské vojenské letectvo by mělo údajně obdržet letouny Rafale ve dvou sériích po 36 strojích přímo od francouzského výrobce. Ten momentálně není příliš vytížen výrobou letadel pro domácí francouzské letectvo a intenzicně hledá zákazníky v zahraničí. Dosud se mu však nepodařilo podepsat jediný pevný kontrakt. Stále vede jedná s Indií, která si francouzské letouny Rafale vybrala ve výběrovém řízení a bude si je stavět v licenci u společnosti HAL, ale vše ostatní je zatím pouze v teoretické rovině.

Katar projevuje zájem o nová bojová letadla již delší dobu. Počátkem letošního roku obeslal společnosti Dassault, Eurofighter a Lockheed Martin se žádostí o poskytnutí nabídek letadel Rafale, Typhoon a F-16 v několika různých počtech od 12 do 76 kusů. Podle současných zpráv se zdá, že nabídky již byly vyhodnoceny a jsou vedena jednání směřující ke konkrétním objednávkám. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                            letouny Dassault Rafale
                                                          (foto: CeCILL / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Budou létat Rafale nad Perským zálivem ???

Datum: 24.06.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Rafale pro Katar

PODLE POSLEDNÍCH ZPRÁV JEDNÁNÍ KATARSKÉHO EMÍRA V PAŘÍŽI NEPŘINESLA ŽÁDNÝ VÝSLEDEK. NÁKUP LETADEL TYPU RAFALE JE STÁLE OTEVŘENOU VĚCÍ.
AMERIČANI TLAČÍ KATAR DO NÁKUPU F-35, KTERÝ BY MOHL PROBĚHNOUT PO ROCE 2021.

Datum: 23.06.2014

Vložil: David

Titulek: Rafale

Tak pokud vím, Katařané čekali na rozhodnutí SAE - kvůli plánované unifikaci (alespoň částečné). A hovořilo se také o zájmu nakoupit F-16 v jejich nejmodernějších verzích.
Takže jsem docela zvědav - už proto, že onen počet 72 mi připadá až příliš vysoký. Faktem ale je, že v posledních letech vydává Katar na zbrojení obrovské částky, které mi u této poměrně malé země přijdou jako až absurdní

Datum: 23.06.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Rafale

Ono je to celkem logické.
Katar (stejně jako všechny další sunnitské státy v oblasti) se obává čím dál tím víc asertivnější politiky šíitského Iránu, proto v poslední době všechny státy v oblasti tak masivně zbrojí.
Uvědomují si, že iránskou početní převahu musí vykompenzovat podstatně modernější výzbrojí.
Ostatně 30% obyvatelstva Kataru představují šíité, což je faktor, který by mohl Irán snadno využít

Datum: 23.06.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Rafale

...nicméně nemyslím si, že by západ nechal narušit svoji sféru vlivu (ekonomické zájmy) Iránem...

Datum: 24.06.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Rafale

Tak se podívejte do Iráku.
Západ = USA, žádný jiný západní stát nemá ani sílu a ani ochotu své zájmy bránit.

Datum: 24.06.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: Re: Rafale

V případě Kuvajtu, Libye, nebo i Iráku je právě bránili (nebo dokonce vybojovávali!!!) celkem statečně. Nemyslím si, že by Irán byl hrozbou. Ten má svých vnitrostátních problémů dost. V případě napadení jakéhokoli státu v perském zálivu by to byla jeho sebevražda. Západ z těchto států saje velké množství finančních prostředků a nenechá si je v žádném případě ohrozit,natož pak vzít... Toť můj názor:)

Datum: 25.06.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Rafale

Faktem je, že co se týče konvenčních zbraní, Írán není nijak zvlášť nebezpečný. Jeho arzenál je převážně zastaralý, stále významnou část výzbroje tvoří starší americká a britská technika. Ale v posledních letech výrazně investuje do zbrojení, buduje mohutný zbrojní průmysl, což v budoucnosti může přinést problém. Ale daleko nebezpečnější jsou íránské balistické rakety, které jsou vážným nebezpečím nejen pro daný region. O jaderném programu ani nemluvě.
A jinak - už v minulosti měl Irán spory se SAE o některé ostrůvky v Perském zálivu, dva z nich obsadil. Takže nějaký konflikt mezi Iránem a SAE podle mne není vyloučený

Vyhledávání