internetový armádní magazín

České MO vyhlásí výběrové řízení na vrtulníky

02.12.2014 06:35

České ministerstvo obrany vyhlásí v roce 2015 výběrové řízení na nákup nových transportních (transportně-bojových) vrtulníků. Vybrané vrtulníky budou nahrazovat provozované ruské stroje Mil Mi-17, Mi-171 a Mi-24/35. Dodávky vrtulníků mají proběhnout do konce roku 2018, přičemž ministerstvo hodlá za jeden vrtulník utratit maximálně 350 milionů korun. Přesný počet vrtulníků ještě nebyl specifikován (dříve se hovořilo o 16 strojích pouze jako náhrada za Mi-24/35).

Dodavatelem nových vrtulníků bude s největší pravděpodobností společnost působící v zemích NATO, rozhodně nebudou nakupovány vrtulníky z Ruska, které bylo vedením ministerstva označeno za "nespolehlivý stát".

                                                               Mi-171 letectva AČR

                                                          (foto: Billyhill / CC BY-SA)

 

Kromě vrtulníků má Česká republika v plánu v brzké době pořídit jeden až dva nové transportní letouny střední kategorie (KC-390 nebo C-130 Hercules), jeden větší dopravní letoun Airbus A319 a dva menší transportní letouny C-295M. Militarybox, CC BY-SA

 

Diskusní téma: České MO vyhlásí výběrové řízení na vrtulníky

Datum: 04.12.2014

Vložil: D.i.p

Titulek: battlehawk

Adekvátní náhradou za Mi-24 by byl battlehawk. Mi-171 se určitě vyplatí provozovat déle.
Navíc je v našem zájmu, aby se situace s Ruskem vyřešila. Dokopat ty blbce v Bruselu, aby místo rozdmychávání konfliktu zasedli se zástupci Moskvy a Kyjeva a našli diplomatický řešení.

Datum: 07.12.2014

Vložil: Cenda

Titulek: Re: battlehawk

Battlehawk prakticky neexistuje, co ja vim. Nahrada za MI24 by byl jedine nejaky cistokrevny bitevni vrtulnik, ale na ty nemame a nebudeme mit penize., ikdyz by to bylo krasne takova posilena letka APACHU nebo TIGERU treba. Ano politicky vyresit situaci s Ruskem, zejmena s ohledem na obchod, ale z vojenskeho /politickeho pohledu uz jednou provzdy zapomenout na jakekoliv nakupy vojenske techniky z Ruska.

Datum: 26.03.2017

Vložil: Martin

Titulek: Re: Re: battlehawk

Neměl byste podceňovat vždy vojenskou techniku z Ruska. Ono taky ne vždy co je americké to je dobré.

Datum: 02.12.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Vrtulníky

Ruské vrtulníky jsou dobré vrtulníky. Naší armádě vždy dobře sloužily, slouží a mohly minimálně v kategorii větších transportních vrtulníků sloužit dál. To, že je nyní úporná snaha je všechny rychle vyměnit není o technice, nákladavosti, výkonech, odolnosti, spolehlivosti, ale čistě momentální trend, věc politického zadání využít rozehrané situace s Ruskem a přetrhat veškeré vazby a možnosti spolupráce v budoucnosti. Pan "Herec" si zajel do Ameriky a na zasedání NATO do Británie a nyní po "důkladném vysvětlení" mu je již úplně jasno, které ty země jsou spolehlivé, a které nespolehlivé. Nové vrtulníky budou velkým kompromisem a rozhodně přeji těm, co budou o jejich výběru rozhodovat, aby vybrali dobře.

Datum: 02.12.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Vrtulníky

Tak což o to, Mi-171 jsou kvalitní a spolehlivé, ty české jsou i poměrně nové. Ale v současné době dělá Rusko problémy s dodávkami náhradních dílů, takže snaha nahradit vrtulníky nějakou západní konstrukcí je docela logická. Osobně ale pochybuji, že je AČR dokáže všechny nahradit - z finančních důvodů

Datum: 02.12.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Re: Vrtulníky

Že dělá Rusko potíže s dodávkami dílů je pochopitelní, když se někteří západní představitelé rozhodli jít ve vzájemných vztazích s Ruskem na ostří nože.

Datum: 02.12.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Vrtulníky

Tak to přeci není o korupci, ale právě o té politice. A ta je přeci vždy prvořadá, všude a v jakémkoliv systému. Viz nedodání Mistralů Rusku, viz třeba někdejší vyřazení Spitfirů československým letectvem. To bylo a bude

Datum: 02.12.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: Vrtulníky

Co není o korupci? Pandury? Gripeny? C-295M? Co není o korupci?!!!:D Je pravdou, že převážně na politické scéně, ale to na věci nic nemění...

Datum: 03.12.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Re: Vrtulníky

Tak chybou je míchat politické rozhodnutí a korupci. Ta mne taky štve, ale zde s tímto přeci nijak nesouvisí

Datum: 04.12.2014

Vložil: musklin

Titulek: Re: Re: Vrtulníky

Náměšť nesouhlas - naopak to by měla být vrtulníková základna č.1 s moderním bojovým parkem, pro výcvik a NATO poloha letiště OK
Kbely absolutní souhlas - ta základna nemá žádný význam.
Pokud by se Kbely prodaly jako pozemky na výstavbu pak
Vládní stroje (A 319, challenger, Mi8) do Ruzyně nebo Vodochod
Všechny vrtulníky do Náměště
letadla (casa, L410, hercules ?) do Pardubic.
LOM z Pardubic (kompletní výcvik) do Přerova
za utržené peníze z prodeje Kbel 12 ks nových náhrad za Mi35
Sokoly do šrotu, nový EC135 stojí 120 mln CZK takže tolik co generálka 20 let starého sokola, polud to armáda se záchrankou myslí vážně

Datum: 07.12.2014

Vložil: Cenda

Titulek: Re: Re: Re: Vrtulníky

Musim trochu oponovat s tou Namesti - z hlediska polohy je to to nejhorsi mozne umistene letiste v CR. Blizkost statni hranice s Rakouskem a vsechny vojenske posadky a cvicne prostory na kilometry daleko. A uz vubec se nebavim, pokud je pravda, ze jsou tam jedny z nejhorsich meteorologickych podminek pro provoz letadel behem roku. Jako tahle republika mela hodne vojenskych letist, ktere byli milionkrat lepsi. S prominutim, ale musim rici "tahle dira" asi nikoho nezajimala a proto vydrzela. Je to smutne. Musim rici, ze v kontrastu za co se ted snazi soudit dva generaly, kteri dokazali pro tuhle zemi neco udelat, tak Namest a jina letiste jsou ukazka, za co mi meli jit jini generalove a panove z MO sedet na 100%. Normalne uvazujici clovek se podiva na mapu a rekne, kdyz ma omezene zdroje, v kazde polovine republiky jedno vojenske letiste, nejlepe ve stredu. A my je meli - Caslav a Prerov. Nej volba. Obe drahy pro letadla, obe v oblasti vojenskych posadek, obe v dosahu mest pro zivot rodinnych prislusniku, obe napojene na dopravni infrastrukturu (dalnice, zeleznice) hlavni tahy. To co se stalo je neomluvitelne a ukazuje na totalni s prominutim "blbe vojenske mysleni na nejvyssich stupnich".

Datum: 02.12.2014

Vložil: Cenda

Titulek: Nove vrtulniky

To zni az neuveritelne, ze by nekdo na MO a ACR premyslel a nahradil konecne vsechny ruske vrtulniky. Ted uz jen doufam, ze vyber bude spravny a nebude jich malo. S tema Casama je to doufam vtip, ty nepotrebujeme uz ani jednu.

Datum: 04.12.2014

Vložil:

Titulek: Re: Nove vrtulniky

taky mě to připadá až příliš inteligentní. kdyby ještě změnili dislokaci letišť viz. příspěvek výše asi bych začal tleskat.
casy nesouhlas - naopak je šance trošku přidusit dodavatele po tom co předvedl v minulosti a pak udělat deal se slovákama. Slováci kupují spartany. Takže my vám budeme lítat casy vy nám spartany - oboustranná spokojenost, poněvdž slováci taky nechteji všude litat se spartanem, když by to zvládla provozně levnější CASA.

Datum: 07.12.2014

Vložil: CASA

Titulek: Re: Re: Nove vrtulniky

No ja myslim, ze nase politicka i vojenska reperezentace za 25let po padu komunismu predvedla, ze se neni schopna domluvit na nicem a s nikym. Takze si myslim,ze 4 CASY jsou az az na nasi armadu, ikdyz bych radsi videl 4 SPARTANY. No a k nim minimalne 3 x HERCULES nebo treba novy brazilsky KC390 pokud se povede.

Záznamy: 1 - 14 ze 14

Vyhledávání