internetový armádní magazín

Česko-izraelské BVP na Eurosatory 2014

04.07.2014 12:30

Česká společnost EXCALIBUR ARMY a.s. představila na nedávné pařížské zbrojní výstavě Eurosatory 2014 modernizované bojové vozidlo pěchoty označené BMP-M2-EXCALIBUR. Vozidlo bylo vystaveno v expozici izraelské firmy Rafael, která vozidlu dodala svoji bezosádkovou bojovou věž SAMSON MK II vyzbrojenou americkým rychlopalným kanónem Mk.44 ráže 30 mm, spřaženým kulometem ráže 7,62 mm a dvojicí izraelských PTŘS Spyke.

 

Vozidlo BMP-M2-EXCALIBUR je jinou verzí česko-slovenského modernizovaného bojového vozidla pěchoty BVP-M2-SKCZ, nyní pojmenovaného - Šakal. Jedná se o moderní vozidlo určené k přepravě pěchotního družstva do prostoru bojové činnosti a jeho palebné podpoře. Je založeno na BVP-1, tedy československé variantě sovětského BMP-1. Vozidlo disponuje zvýšenou ochranou posádky, novým pohonem a přístrojovým vybavením, což výrazně zvyšuje jeho bojovou efektivitu. Základní úroveň ochrany vozidla na dle STANAG 4569 je na stupni 3, dno korby na sptupni 1 a pásový podvozek na stupni 2a. Veškeré prostory osádky a výsadku jsou obloženy speciálním tepelně izolačním materiálem snižujícím tvorbu fragmentů při případném průstřelu pancéřování korby. Vozidlo je vybaveno moderním protipožárním systémem, který brání vzniku požáru a následnému výbuchu paliva nebo munice.

Instalovaná bezosádková bojová věž SAMSON MK II firmy Rafael může být alternativně vyzbrojena 30mm americkým rychlopalným kanónem Mk.44 Bushmaster II  nebo ruským 2A42, případně lehčím 25mm americkým rychlopalným kanónem M242 Bushmaster. Jako spřaženou zbraň může používat kulomet ráže 7,62 mm, nebo 40mm automatický granátomet. Ve věži je pohotovostně připraveno pro kanón 200 ks nábojů, pro spřažený kulomet 230 nábojů, nebo 32 granátů pro granátomet. Munice ve věži SAMSON II může být doplňována přístupovým otvorem z korby. 

Jak již bylo uvedeno hlavňové zbraně ve věži SAMSON II doplňují ještě dvě PTŘS Spyke, které jsou uloženy v integrovaném kontejneru. Militarybox, CC BY.NC-SA

 

 

Diskusní téma: Česko-izraelské BVP na Eurosatory 2014

Datum: 08.07.2014

Vložil: Caminante

Titulek: Nic než Samson

Na tom BVP opravdu není nic použitelného, než ta věž. Samotné BMP M2 nesnese srovnání s žádnými pásovými BVP západní výroby uvedenými do výzbroje, resp. modernizovanými v uplynulých 25 letech. Nezbývá než doufat v zázrak, aby se tenhle projekt neprošel a nestalo se z něho již několikáté pokračování úděsně trapného seriálu "odzbrojování" české armády s modernizací T-72 jako úvodním dílem.

Datum: 09.07.2014

Vložil: Juno

Titulek: Re: Nic než Samson

Já si myslím, že s přivřenýma očima by se takové BVP ještě dalo akceptovat. Je jasné, že to již není v oblasti odolnosti žádný zázrak a nepomůže tomu když se tam "natlačí" pouze nejnovější elektronika, ale globálně vzato - lepší něco než nic. Záleží jaká by byla cena, a jestli by byla adekvátní tomu, co to vozidlo armádě přinese. Bohužel v českých podmínkách bude určitě cena nepřiměřená (protože AXCALIBUR potřebuje pořádně vydělávat) a AČR by proto měla zapomenout na takové polovičaté projekty připomínající tunel do kapes daňových poplatníků.
"Šuškandou" se však nese zpráva, že vojáci modernizovaná BVP nechtějí a rádi by získali švédské CV90.

Vyhledávání