internetový armádní magazín

Čínský bitevní vrtulník Z-19 s radiolokátorem

14.01.2014 21:45

V Číně jsou v současné době vyráběny dva moderní typy bitevních vrtulníků - těžší Changhe Z-10 a lehčí Harbin Z-19. Zatím co Z-10 vyvinutý pro Čínu na zakázku ruskou konstrukční kanceláří Kamov a využívající větší množství zahraničních komponentů se stále potýká s určitými problémy, tak "více" čínský Z-19 s exportními ambicemi byl již předveden ve vylepšené verzi s novým nadrotorovým radiolokátorem. První fotografie této nové verze Z-19 se objevily na čínském internetu v minulých dnech. Stroj Z-19 s radilokátorem se nyní svými možnostmi a vzhledem částečně příblížil k uznávané ikoně mezi bitevními vrtulníky - americkému AH-64D Longbow Apache s radiolokátorem AN/APG-78 Longbow.
Práce na nadrotorovém radiolokátoru s milimetrovou vlnou byly v Číně údajně zahájeny již v osmdesátých letech u společnosti Xian Electronic Engineering Research Institute a jeho první vzorek byl odzkoušen v roce 2003. Radar namontovaný na Z-19 je pravděpodobně zjednodušenou odlehčenou variantou radiolokátoru, který je vyvíjen pro hlavního plánovaného čínského "tankobijce" - vrtulník Z-10.

  

 

Vrtulník Harbin Z-19 má délku trupu asi 11,98 m a průměr nosného rotoru 11,95 m. Je poháněn dvěma motory Zhuzhou WZ-8C (čínské provedení francouzských motorů Turboméca Arriel 1C1), které mu umožňují dosahovat maximální rychlost přesahující hodnotu 300 km/h. Dostup stroje je asi 6000 m a maximální dolet se pohybuje kolem 650 km.

Výzbroj vrtulníku se zavěšuje na čtyři pylony pod krátkými pomocnými křídly. Může být tvořena až osmi PTŘS typu KD-9, bloky neřízených raket různých ráží, kanónovými kontejnery, neřízenými pumami, případně PLŘS krátkého dosahu PL-90. Militarybox, CC BY-NC-SA

               

Diskusní téma: Čínský bitevní vrtulník Z-19 s radiolokátorem

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      PODPOŘTE MILITARYBOX