internetový armádní magazín

Delta STC GG-122 - gruzínský Grad

26.08.2014 14:10

Gruzínská společnost Delta STC Tbilisi vyvinula a nabízí novou verzi známého ruského 122mm raketometu BM-21 Grad. Oproti ruskému vzoru je gruzínský raketomet s označením GG-122 vybaven velkou pancéřovanou kabinou poskytující ochranu celé jeho obsluze a podle reklamních materiálů by měl disponovat větší pohyblivostí a průchodností terénem.

Původní ruský raketomet BM-21 je postaven na podvozku běžného nákladního automobilu Ural-375D nebo Ural-4520 s konfigurací podvozku 6x6 a s třímístnou nepancéřovanou kabinou. Gruzínci raketomet nově umístili na podvozek ukrajinského automobilu KrAZ-63221 6x6 s větším rozvorem náprav, čímž získali prostor pro instalaci výrazně větší čtyřdveřové šestimístné kabiny k přepravě celé obsluhy (5 osob). Kabina je tvořena svařovanými ocelovými pancíři a neprůstřelnými skly a poskytuje ochranu proti střelám ručních zbraní a střepinám dělostřeleckých granátů.

Raketomet GG-122 má dojezd asi 500 km a na komunikaci dosahuje maximální rychlost 70 km/h. Raketometný svazek obsahuje 40 trubkových odpalovacích zařízení schopných odpalovat všechny dosud známé typy 122mm raket vyvinutých pro BM-21 Grad. Dosah těchto raket je až 40 km. Raketomet je schopen vypálit salvu čtyřiceti raket za 20 sekund.

GG-122 je vybaven eletronickým systémem řízení palby a přenosu dat "západní" provenience, který umožňuje obsluze vedení palby bez opuštění kabiny. Militarybox, CC BY-NC-SA  

 

 

Diskusní téma: Delta STC GG-122 - gruzínský Grad

Datum: 27.08.2014

Vložil: Terminator

Titulek: GG 122

Ta gruzínská modernizace se mi velice líbí, jinak bych chtěl k Pavlovi V. - mám kamaráda, je to voják a někdy nevím jestli je tak zblblý nebo poslouchá pouze to co mu tlučou do hlavy. Dle něj je ta naše současná army špička, všechno co bylo nebo je ruské je špatné atd. To samozřejmě nic nemám proti naší army, ale pak paradox když se dozvím, že spoustu věcí si musí koupit sám, že Panduru upadne kolo na běžné polní cestě, že z jejich roty jsou pojízdné pouze Uazy atd., atd. (asi kocourkov)

Datum: 26.08.2014

Vložil: Pavel V.

Titulek: Modernizace raketometů

Raketomety Grad jsou stále účinnou zbraní, která se dá dobře modernizovat za rozumný peníz. Jen "trouby" v Čechách se jí dokáží zbavit bez náhrady a pak si zoufají nad žalostným stavem dělostřelectva. Koncepce zvaná "Odezdismus", v které si někdo nevidí ani na špičku nosu.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

Hodinky.cz