internetový armádní magazín

Do Iráku přilétlo deset letounů Su-24M

29.06.2014 23:45

V sobotu 28.6. přistálo na blíže nespecifikovaném letišti v jižním Iráku deset ruských stíhacích bombardérů Suchoj Su-24M. Letouny budou podle dohody uzavřené mezi Irákem a Ruskem předány iráckým leteckým silám a v nejbližších dnech se zapojí do boje proti islámským rebelům na severu země.

Letouny Suchoj Su-24MK byly dříve za doby Sadámova Iráku ve výzbroji tamního vojenského letectva, a to dosud disponuje dostatečným počtem vycvičených posádek, které je budou nyní pilotovat.

Letouny Su-24M budou nasazeny proti rebelům spolu s bitevníky Su-25, které mají být (nebo již byly) do Iráku přepraveny ruskými transportportními letadly An-124 Ruslan. Militarybox, CC BY-NC-SA   

                                                         Su-24M ruského letectva

                                                   (foto: A. Beltyukov / CC BY-SA)

 

Diskusní téma: Do Iráku přilétlo deset letounů Su-24M

Datum: 01.07.2014

Vložil: Lukas

Titulek: Su-24M

Je to vôbec overená informácia? Podľa toho to nie je celkom isté: http://www.defense-aerospace.com/article-view/release/155019/russia-delivers-first-fighter-batch-to-iraq.html

Datum: 01.07.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Su-24M

A defense-aerospace.com to má ověřené? Myslím, že ne. V celé věci je stále mnoho nejasností a různé zdroje uvádějí různé informace. Dodávka deseti Su-24 se však zdá logičtější, než dodávka deseti Su-27SM a šesti Su-30K.

Datum: 01.07.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Su-24M

Nejedná se o "vycucanou" informaci (tak Militarybox nepracuje). Byly použity ruské zdroje, které se odvolávají na místní pozorovatele. Pokud je kvalita místních pozorovatelů taková, že si pletou letadla s volavkami, pak se může jednat o nepravdu.

Datum: 02.07.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Su-24M

http://www.abna.ir/english/service/middle-east-west-asia/archive/2014/06/29/619883/story.html

Datum: 30.06.2014

Vložil: David

Titulek: Budou užitečné?

Kladu si také otázku, nakolik mohou být velké, výkonné bombardéry, původně určené pro docela jiný účel, užitečné pro protipovstalecký boj - zvláště když velká část bojů se odehrává ve městech

Datum: 01.07.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Budou užitečné?

Já to ohledně toho plošného bombardování myslel spíše ironicky, byť Rusové tuto nesmyslnou taktiku používali.
K použitelnosti Su 24, silně pochybuji, že by k tomu Rusové dodali přesnou munici, sami ji moc nemají. A nedovedu si představit, jak správně píšete, že Su 24 bude bez možnosti detekce nahánět někde na poušti pick-upy islamistů.

Datum: 02.07.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Re: Budou užitečné?

Tak ono nejde jen o pick-upy, ale spíše o základny, které si teroristé pořizují - ty jsou běžným zjevem v sousední Sýrii a jistě i v Iráku. Ale problém je v tom, že Irák je velice rozlehlá země -a najít něco takového je poměrně složité, navíc jsou často přesunovány.A tak si myslím, že prostě bylo jen nakoupeno "velké letadlo", což některé zřejmě uspokojí, ale efekt bude omezený

Datum: 02.07.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Budou užitečné?

Já myslím, že bylo nakoupeno to, co bylo v daném okamžik ihned k odběru. To, že to bude více méně k ničemu, je věc jiná. A Arabové milují velké stroje ;-)

Datum: 02.07.2014

Vložil: strikehawk

Titulek: Re: Re: Re: Re: Budou užitečné?

Moc dobře vis ze Rusové maji veškerou škálu přesných zbrani srovnatelnou s USA snad vyjma ekvivalentu s naváděním gps. Problém je v ceně a efektivitě, protože na plytvani drahou munici už dojeli USA v Iráku a afgh a náklady jsou extrémní. Takže ano, jediná použitelná taktika je masivní plošné bombardování základen, komunikaci a míst s koncentraci lsil na předměstích železem. Bez ironie.

Datum: 03.07.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Budou užitečné?

Já netvrdím, že Rusové přesné zbraně nemají (kvalita je druhá věc, ale pro Irácké účely by to stačilo), ale prostě jich nemají dost ani pro sebe.

Datum: 30.06.2014

Vložil: jsk

Titulek: Ruská technika je jednoduchá

výcvik na f-16 probíhá, ale dává to iráčanům pořádně zabrat..

Datum: 30.06.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Ruská technika je jednoduchá

No, že by Su 24 bylo zrovna jednoduché letadlo se také říct nedá. Myslím, že Iráčané mají velké oči. Je pravda, že před US invazí je IrAF používaly, tedy pár pilotů a mechaniků asi někde seženou, ale přeci jen v tom více než 13 let žádný Iráčan neseděl, natož aby prováděl bojový výcvik či údržbu. Jestli je skutečně ihned nasadí, tak pravděpodobně jen díky tomu, že si k nim najali i ruské či běloruské žoldáky.

Datum: 30.06.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Ruská technika je jednoduchá

Mohu podotknout, že i v případně původně dodaných Su-24 na konci osmdesátých let bylo problém pro ně vycvičit piloty - Su-24 pro ně prostě byl příliš náročný. Takže pokud nyní někdo povolá nějaké staré piloty, kteří výcvik prodělali před více než 20!lety, výsledek bude asi hodně problematický

Datum: 30.06.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Ruská technika je jednoduchá

Přesně tak, řekl bych, že Rusko dodalo nejen letadla, ale i "zelené mužíky"

Datum: 30.06.2014

Vložil: David

Titulek: Nová technika

Su-24, k tomu Su-25 (někde se hovoří i o Su-30). Dále nedávné jednání o dodávkách nových MiG-29 M/M2, dodávky vrtulníků Mi-35 a zřejmě již brzy Mi-28N. Vzniká tak zajímavé letectvo, které mi nápadně připomíná to, jaké měl Irák za Saddáma Husajna, resp. jak by asi vypadalo, kdyby nedošlo k pádu jeho režimu.
Mimochodem, i to dokazuje, že současná irácká vláda rozhodně není loutkovou vládou (taková by se evidentně chovala jinak a patrně by se orientovala ryze na americkou, resp. západní techniku), jak je jí občas vyčítáno

Datum: 30.06.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Nová technika

O dodání Su-30K, které byly původně indické a dnes jsou asi v Bělorusku se sice hovoří, ale myslím, že by to bylo komplikované řešení. V Iráku Su-27/30 nikdy nelétaly, není tam tedy připraven žádný personál a není tam připraveno žádné zázemí. Iráčani by museli najmou k letadlům i nějaké cizí piloty a pozemní obsluhu. Navíc v této chvíli potřebují především letadla k útokům na pozemní cíle a Su-30K by asi nebylo to "pravé ořechové". K bitevníkům Su-25 a bombardérům Su-24, které jsou nyní vhodné Iráčani nějaký personál mají, ale i ten bude muset být na začátku podporován nějakými najatými "lidmi v neoznačených uniformách".

Datum: 30.06.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Nová technika

Souhlas, o nákupu Su-30 pochybuji. Ostatně - o těch letounech byla již řada zvěstí - ať už o jejich nákupu běloruskou armádou či prodeji do Ugandy (která chce rozšířit počet svých Su-30.
A jinak - četl jsem teď studii o válce mezi Eritreou a Etiopií. Obě strany nasadily ruskou techniku - a většinou ji pilotovali ruští, resp. ukrajinští žoldnéři. Takže si myslím, že i zde bude zvoleno podobné řešení

Záznamy: 1 - 17 ze 17

Vyhledávání