internetový armádní magazín

Do soupravy Ratnik bude zařazena puška AK-12

24.01.2015 20:00

Podle dnešního prohlášení Jurije Borisova, náměstka ministra obrany Ruské federace, bude do soupravy ruského "vojáka budoucnosti" - Ratnik, zařazena útočná puška společnosti Kalašnikov - AK-12.  

Útočné pušce AK-12 byla dána přednost před konkurenční zbraní A-545 (Kokšarov AEK-971), protože nabídla lepší poměr cena-kvalita.

Podle dřívějších odhadů je cena pušky A-545 o více jak polovinu větší než cena AK-12. Puška A-545 procházela od samého počátku všemi testy bez problémů, nabízí lepší dílenské zpracování a větší přesnost střelby, je však konstrukčně složitější a má větší hmotnost. Na straně Kalašnikova je kromě lepší ceny i velká prestiž značky.  Militarybox, CC BY-SA 

                                                                     AK-12

                                                   (foto: Cslava2003 / CC BY-SA)

 

Diskusní téma: Do soupravy Ratnik bude zařazena puška AK-12

Datum: 26.01.2015

Vložil: Skeptik

Titulek: PROČ? ... odpověď je v článku

Zasadní je poměr výkon / cena.
A-545 je o 50% dražší. To znamená, že si jich RA může dovolit nakoupit o 1/3 méně. To znamená, že o 1/3 vojáků více bude i nadále používat k Ratniku starý kalašnikov, a nebo se sníží počet vojáků vybavených Ratnikem (a za uspořený peníz se koupí pro každého z nich A-545).
Válka má své neúprosné zákony ... ale ekonomie též :-\
No a ruské MO si to nejspíš vyhodnotilo tak, že je lepší mít o 30% více méně progresivního modelu UP (který je ale pořád zásadním zlepšením proti stávajícímu stavu) než mít to nejlepší, ale jen pro 2/3 vojáků.
Jaký je kvalitativní rozdíl mezi AK-12 a A-545 nevím, nezkoušel jsem ani jednu.
Nepopírám, že při rozhodování o výběru hráli svoji roli i ty ostatní zmíněné důvody (včetně lobingu). Určitě hráli. Je to standardní, že takovéto výběry jsou multikriteriální. A peníze v tom vždy hrají až tu nejdůležitější roli. Nikdo jich totiž nemá nazbyt. A RA už vůbec ne - při jejich ambiciozním plánu vrátit se mezi nejlepší armády světa.

Datum: 25.01.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: AK-12

Pokud se potvrdí, že vybrali AK-12, tak si myslím, že ruská armáda prohloupila. Podle všeho co bylo zveřejněno se zdá, že zbraň konkurence je lepší. Výběr AK-12 by tak byl dalším řízením, kde rozhodovaly převážně jiné než technické parametry.

Datum: 25.01.2015

Vložil: Korda

Titulek: AK-12

Vyhrála opravdu jen prestiž značky, známosti a snaha udržet zaměstnanost u Kalašnikova. Puška AK-12 podle mého názoru nic nepřináší, to samé bylo možno dosáhnout modernizací starších AK stovkové řady. Kokšarov je sice také stará konstrukce, ale přece jenom by ruské armádě přinesla mírný posun vpřed v kvalitě.

Datum: 24.01.2015

Vložil: ki

Titulek: proč

Puška AK má prestižní pověst co se týče vývozu a i když je méně modernější a problémová, časem se mouchy vychytnají. Zbraň čeká masivní exportní úspěch a to by u konkurenční zbraně nešlo. Konkurenční zbraň je sice více pokročila, ale né natolik, aby mohla konkurovat posledním trendům a jméno nemá známé.... takže celkem rozumné rozhodnutí.

Datum: 24.01.2015

Vložil: R.A.P.T.O.R

Titulek: AK-12

Nic viac nic menej nemam k tomu co povedat ako len velke sklamanie.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

 

       PODPOŘTE MILITARYBOX