internetový armádní magazín

Egyptské letectvo možná dostane letouny MiG-35

15.02.2014 08:30

Rusko a Egypt se blíží k nové dohodě o dodávkách zbraní, která by mohla dosáhnout hodnoty až  tři miliardy dolarů. Již před nějakou dobou došlo k parafování smluv o vybavení egyptské armády novými ruskými protiletadlovými systémy, raketovými systémy pobřežní obrany, bitevními vrtulníky Mi-35M a stíhačkami MiG-29SMT.

Nové egyptské nákupy zbraní v Rusku jsou údajně financovány Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty a představují určitý odklon od několik desetiletí preferovaného  pořizování zbranín v "západním" světě. Egypt se odvrací od "západu" a vrací se ke svému velkému dodavateli zbraní z padesátých až sedmdesátých let poté, co se Spojené státy rozhodly snížit svoji podporu jako reakci na nepříznivý politický vývoj.

Podle ruských zdrojů by nová dohoda o dodávkách zbraní do Egypta měla zahrnovat i víceúčelové bojové letouny typu MiG-35. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                                      MiG-35D

                                                    (foto: Dmitrij Pichugin / GNU-FDL)

 

 

Diskusní téma: Egyptské letectvo možná dostane letouny MiG-35

Datum: 16.02.2014

Vložil: David

Titulek: Kdo ví

Tak já chápu, že ta situace je dnes poněkud jiná. Ale přeci jenom proamerický byl nejen Mubarak, ale -a to možná především - armáda, která dnes vládne. Ale možné je i to, že Egypt bude tuto kartu používat při jednání s USA, kdy bude požadovat další moderní výzbroj, ostatně nebylo by to poprvé a podobnou taktiku v minulosti používalo třeba i Jordánsko.
Ale řekl bych, že právě proto Rusko o takový kontrakt bude hodně usilovat.

Datum: 16.02.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Kdo ví

Jo, Egypt může hrát s Američany nátlakovou hru, a máte pravdu, že by to nebyl první případ.

Datum: 15.02.2014

Vložil: David

Titulek: Bude se realizovat?

Tak o dodávkách ruských stíhaček se jednalo už za Mubaraka, tuším v r. 2006, hovořilo se o MiG-29 M/M2.Stejně tak se tehdy hovořilo i o dodávkách JF-17 - a ty měla sponzorovat také Saúdská Arábie. A nerealizovalo se z toho nic, takže i v tomto případě jsem trochu skeptický.
Je třeba si uvědomit, že ony západní dodávky (kromě poměrně malého počtu francouzských Mirage-2000 tvoří především F-16 - a ty dodaly USA v rámci vojenské pomoci. A dnešní Egypt má jen velmi omezené zdroje na nákup moderních stíhaček. Ona pomoc ze strany bohatých arabských států bývá většinou velmi proměnná. A Egypt má smutnou zkušenost z přezbrojení z "východní"techniky na "západní", dodnes se to od r.1973! nepodařilo plně realizovat.
Na druhou stranu relativně levný MiG-35 by byl docela efektivním řešením

Datum: 16.02.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Bude se realizovat?

Zajímáme se daleko více o technickou stránku věci, než o tu stránku politickou, a zde jde hodně o politiku. Egypt jednal s Ruskem a Čínou o zbraních i za Mubaraka, ale Mubarak byl americkým "koněm" a jednal tak, aby byl obchod zmařen, a aby byly ochráněny americké zájmy. Dnes je to jinak - Mubarak je pryč a situace není vůbec jasná. Nový lidé ve vedení Egypta mohou být realizaci obchodu s Ruskem a Čínou daleko více nakloněni a nemusí se jednat o pouhou faleš. Pochopitelně to samo o sobě ještě neznamená, že k obchodu dojde. Věříme však ruským zdrojům, že MiGy-35 jsou ve hře.

Vyhledávání