internetový armádní magazín

Estonsko pořídí v Nizozemsku 44 bojových vozidel pěchoty CV9035NL

27.11.2014 13:45

Estonská vláda rozhodla, že pro estonské ozbrojené síly bude v Nizozemsku pořízeno 44 použitých švédských bojových vozidel pěchoty CV9035NL. S vozidly má být nakoupeno i příslušné vybavení, systémy technické podpory, náhradní díly a munice. V Nizozemsku bude zajištěno též proškolení estonského vojenského personálu. Na záměru pořízení vozidel z Nizozemska se strany předběžně dohodly již v září.

Uzavření příslušných dohod o nákupu vozidel CV9035NL z nizozemských zásob má proběhnout ještě do konce letošního roku. Estonsko vozidla uhradí ve splátkách, a to do čtyř let, přičemž v roce 2015 má být odeslána částka 8,2 milionu EUR. 

Vozidla CV9035NL budou u estonské armády přidělena k průzkumnému praporu 1. pěší brigády, kde nahradí kolové obrněné transportéry XA-180EST a XA-188 koupené ve Finsku a Nizozemsku. Militarybox, CC BY-SA

                                                                     CV9035NL

                                                               (foto: AVDD / PD)

 

 

Diskusní téma: Estonsko pořídí v Nizozemsku 44 bojových vozidel pěchoty CV9035NL

Datum: 28.11.2014

Vložil: Havel

Titulek: Proč ?

Zbytečné velkolepé snažení, zbytečně vynaložené peníze za, které mohly Estonci dostat uplně jiné a potřebnější věci. Chtěli do NATO k americkým "bulíkům", tak musí kupovat zbraně a přesvědčovat sami sebe, že na východě číhá nebezpečí. Kdyby opravdu k něčemo došlo, tak budou jak zrnko písku mezi kameny a několik modernějších BVP to nezmění.

Datum: 28.11.2014

Vložil: Ivan

Titulek: Re: Proč ?

Když přivřu oči, tak můžu souhlasit. Je jich necelých jeden a půl milionu a čtvrtina jsou Rusové, které považují za nepřátelské "ďaury", navíc většinu uzemí pokrývají lesy a bažiny. Má smysl za takového stavu budovat nějakou armádu v bojovými vozidly, natož pak tanky?

Datum: 28.11.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Proč ?

Pro mne to je svým způsobem taky překvapivé. Vzhledem k té fatální ruské převaze by podle mne byla lepším řešením lehká pěchota, přepravovaná na lehkých obrněných vozidlech ( napadá mne třeba turecká Cobra), maximálně vyzbrojená přenosnými PLŘS a PTŘS. Ale to je prostě otázka celkové koncepce, nikoliv toliko výběru jednoho druhu vojenské techniky

Datum: 28.11.2014

Vložil: Soe

Titulek: Re: Re: Proč ?

Ono je jich 1.5 mio + NATO + EU; navic dle zkusenosti je vetsina Estoncu 'finsky' smyslejici; nemaji to daleko a hodne jich tam jezdi za praci. A pasove vozidlo je mnohem lepsi pri pruchodu lesnatou/bazinatou krajinou nez kolove.

Datum: 27.11.2014

Vložil: David

Titulek: CV-90

Je zajímavé, jak výrazně modernizuje svou výzbroj Estonsko, jehož armáda je přitom poměrně malá. Je to vcelku pochopitelná reakce na dnešní situaci, ale přesto je to podle mne až překvapivě rozsáhlé ( nákup OT XA 180/188, úvahy o nákupu přebytečných Leopard2, případně i PZH-2000). To zbrojení mi přijde jako výraznější než v případě většího Lotyšska či Litvy
Ale faktem je, že konkrétně tahle akvizice mi připadá jako velice dobré řešení

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

Prozdravi.cz
Sperky.cz