internetový armádní magazín

Finsko bude modernizovat svoje BMP-2

11.09.2014 06:40

Finské ministerstvo obrany potvrdilo své rozhodlnutí o provedení modernizace bojových vozidel pěchoty typu BMP-2, která byla Finskem získána v Sovětském svazu v letech 1988 až 1992.

Modernizace více než stovky bojových vozidel pěchoty (včetně následného servisu asi do roku 2030) by měla přijít finskou státní pokladnu asi na 25 až 30 milionů EUR. O udělení zakázky na modernizaci strojů soutěží dvě domácí finské společnosti - Conlog Oy a Oricopa Oy (součást koncernu Patria), které připravily prototypy svých variant modernizace. Obě varianty modernizace byly finskou armádou otestovány již během měsíce května a konečné rozhodnutí o výběru by mělo podle představitelů finského ministerstva obrany padnout během podzimu. Modernizační práce mají u vybrané společnosti proběhnout v letech 2015 až 2019.

Finská armáda u modernizace vozidla BMP-2 požaduje vybavení zcela novými přístroji nočního vidění termovizního typu, podstatné potlačení IR demaskujících příznaků a řadu drobnějších zlepšení týkajících se většiny systémů. Protože finská vozidla přišla o své původní PTŘS Fagot již před řadou let, hovoří se i možnosti vybavení novými střelami, snad ruskými Kornet nebo izraelskými Spike. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                             finská vozidla BMP-2

                                                        (foto: Termos / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Finsko bude modernizovat svoje BMP-2

Datum: 15.09.2014

Vložil: JVC

Titulek: finské BVP-2

Finové vědí co dělají. Chtějí dobře využít možností životnosti vozidla. Modernizací odstraní podle jejich poznatků zásadní neduhy, tedy omezenou schopnost boje v nočních podmínkách a výraznou infračervenou stopu. Zásadní modernizace dalších systémů se jim asi již nezdá ekonomicky výhodná - peníze jsou totiž alfa a omega celé věci. Myslím si, že si Finové ponechávají BVP-2, protože v jejich podmínkách určitě není k zahození, když aspoň část BVP je plovoucích. Vozidla CV-90 jsou určitě skvělá, ale v zemi, kde je spousta vody se mohou lehce dostat do problémů.

Datum: 15.09.2014

Vložil: Juno

Titulek: Re: finské BVP-2

S tímto názorem je možné souhlasit.

Datum: 14.09.2014

Vložil: cupo84

Titulek: BVP-M2 SKCZ

BVP-M2 SKCZ.
1,Podla mna naliat 1m. Eur/ks do 30+r. stareho bvp je nonsens. A ziskate daco co sa tvari ako moderne bvp. resp pozorovaci-komunikacny system je porovnatelny ale mobilita, ochrana ani omylom.
2,v ASR pri sucasnom financovani budu radi ak si kupia tatrovky ako nahradu za bvp-ka
3,absolutne nepredajne vo svete

Datum: 12.09.2014

Vložil: David

Titulek: BVP-2

Tak ty BMP-2 slouží v záložních jednotkách (spolu s nimi slouží i např. MT-LB). Hlavním finským BVP je CV-90. Finsko je tak ve zcela jiné situace než ČR a proto provede jen částečnou modernizaci. České, resp. česko-slovenské BVP Šaka je někde docela jinde, jde o hloubkovou modernizaci, kdy fakticky vzniká nový typ.

Datum: 12.09.2014

Vložil: Olin

Titulek: BVP-2

BVP-2 je již stará věc, ale pořád vypadá dobře. Finské snažení je důkazem toho, že ani technicky to není úplně v pr...., a že se dá modernizovat, pokud se ví, co se vlastně chce. Nezatracoval bych ani toho našeho Šakala, pokud by to bylo chápáno jako prodloužení životnosti do doby "lepších časů", kdy si budeme moci dovolit zcela nové "bevko", a bylo to pochopitelně za přiměřenou cenu.
Osobně jsem na finské modernizaci zvědavý na ten zamýšlený "maskovací obleček".

Datum: 11.09.2014

Vložil: cupo84

Titulek: rozumna cesta

rozumna modernizacia (nocne videnie) za rozumnu cenu. Nie ako ten ceskoslovesnky paskvil BVP-M2 SKCZ

Datum: 11.09.2014

Vložil: Pavel V.

Titulek: finské BVP-2

Dobrá aktualitka přinášející zajímavou informaci.
(Tyhle stránky jsou pro milovníka vojenské techniky, jak ovocný sad uprostřed lánů smrdutého bodláčí :-) :-) )

Datum: 15.09.2014

Vložil: Juno

Titulek: Re: finské BVP-2

OK :-)

Vyhledávání