internetový armádní magazín

Francie uvažuje o nedodání lodí Mistral, Rusko to však neděsí

18.03.2014 12:55

V souvislosti s událostmi na Krymu a následným postojem západních států oznámil francouzský ministr zahraničních věcí Laurent Fabius, že Francie zváží jako trest pro Rusko možnost zrušení obchodní dohody o stavbě lodí třídy Mistral pro ruské námořnictvo. Současně však dodal, že zrušení obchodní dohody představuje složitou věc, která by navíc mohla mít pro Francii velmi negativní důsledky. Ruská strana se k této věci vyjádřila tak, že sankce rozhodně poškodí obě strany, ale nedodání Mistralů bude pro Francii daleko tíživější než pro Rusko. Představitelé výboru pro obranu ruské Státní dumy se dokonce vyslovili v tom smyslu, že případné zrušení obchodní dohody o Mistralech s Francií předtavuje určitý problém, ale pro ruský loďařský průmyslu to bude dobrá zpráva. Francie navíc bude muset čelit velkým smluvním pokutám a řešení problému, komu prodat dvě lodě upravené podle ruských požadavků. 


Ruské námořnictvo stavbu lodí ve Francii původně zcela odmítalo a došlo k závěru, že budování podobných plavidel v ruských loděnicích by nemělo být obtížné.
Podle expertů by se za cenu dvou francouzských lodí dalo v Rusku postavit pět až šest podobných plavidel se silnější výzbrojí. Cesta k uzavření obchodní smlouvy s Francií o stavbě lodí byla silně ovlivněna postojem bývalého ruského ministra obrany Anatolije Serdjukova, který o věcech rozhodoval bez provedení dostatečně podrobných studií. Militarybox, CC BY-NC-SA


 

Diskusní téma: Francie uvažovat o nedodání lodí Mistral, Rusko to však neděsí

Datum: 20.03.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Mistral

Frantíci busí držet basu s ostatními zápaďáky a jít do sankcí, ale za prvním rohem je slyšet skřípání zubů nad hrůzou, do které se dostali. Ve své podstatě je jim téměř prd po nějaké ukrajinské fašistické lůze, kvůli které přijdou o kšeft za miliardu. Celá věc s Krymem je věcí mezi Ukrajinou a Ruskem, vnitřní věcí Ukrajiny, a věcí obyvatel Krymu. Západ by měl vše pečlivě pozorovat, ale nechat těmto státům volný prostot si to vyřešit bez zbytečného vměšování.

Datum: 20.03.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Mistral

Ve velké míře s vámi souhlasíme, ale máme větší radost když se diskuse ubírá více technickým směrem než tím čistě politickým, protože jsme technicky zaměřený magazín. Současně chápeme, že u některých témat nelze politické aspekty úplně oddělit. Více techniky a méně politiky !!!

Datum: 20.03.2014

Vložil: JVC

Titulek: Re: Mistral

Skoro souhlas. Četl jsem diskusi na jednom jiném českém armádním webu a nad některými názory "specilistů na Rusko" se mi chtělo blinkat.

Datum: 20.03.2014

Vložil: Pepa

Titulek: Re: Mistral

Pravdu díž. Sankce budou Rusy bolet víc než západ, ale oni jsou na "partizánské" podmínky zvyklí, na rozdíl od západní Evropy. Evropani budou ještě na Američany ukazovat prostředníček a nadávat do .... , když si vzpomenou na to, kolik je to trapné přicmrndávání a spojectví stálo. Rusko dnes přece není žádný komunistický stát cílící na zničení kapitalismu a západní civilizace. Uvnitř tam panuje tvrdé tržní hospodářství (tvrdší než u nás) a není vůbec nutné na ně házet nějakou špínu danou starými předsudky.

Datum: 19.03.2014

Vložil: Terminator

Titulek: Mistral

Tak to vypadá, že Rusko se ze sankcí západu nijak strachy netřese, docela by mne zajímalo proč si ty lodě podobné Mistralům nepostavili sami, když se výše píše, že za cenu dvou Mistralů mohli mít v Rusku "svých" 5 až 6. Není to trochu zavádějící ???

Datum: 19.03.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Mistral

V Rusku existují projekty lodí podobných francouzskému Mistralu, ale než by se rozjela jejich stavba, bude dvojice lodí ve Francii dávno postavena - tedy 1. rychlost dodání. Rusové si uvědomují, že některé jimi používané technologie nejsou nejmodernější a nejjednoduší cesta k získání těch nejnovějších je cesta nákupu licence - tedy 2. posun v technologiích. Jak bylo v článku uvedeno nákup lodí Mistral ve Francii "protlačil" ministr Serdjukov, který byl nákupům zbraní a techniky v zahraničí dosti nakloněn, a to i v případech, že ruský průmysl nabízel stejně výkonné nebo ještě lepší alternativy. Za současného vedení ruského ministerstva obrany by se něco podobného asi nestalo - tedy 3. osobní ambice a prospěch.

Vyhledávání