internetový armádní magazín

Francie zahájila vývoj nové jaderné střely

02.12.2014 07:55

Ve Francii byl zahájen vývoj nové letecké protizemní řízené střely, která by se mohla stát náhradou za v současné době používanou jadernou střelu ASMP (Air-Sol Moyenne Portee) a její pokročilejší verzi ASMP-A. Vyvíjená střela nese označení ASN4G a v souladu se současnými vývojovými trendy raketové techniky má dosahovat maximální rychlost až 8000 km/h. Její nové technologie jí mají pomoci překonat budoucí protiraketové systémy protiraketové obrany protivníka, které se mohou objevit v příštích dvaceti až padesáti letech.

Francouzské ministerstvo obrany současně s úvahami o zcela nové střele ASN4G předpokládá, že v blízké době bude provedena  modernizace raket ASMP-A na nový standard, který by mohl vydržet ve výzbroji až do roku 2035.

                                                             maketa střely ASMP-A

                                                     (foto: Thomas Boucajay / CC BY)

 

Současná ASMP-A má hmotnost 860 kg, délku 5,38 m a průměr těla 300 mm. Její jaderná bojová hlavice s označením TNA má sílu do 300 kt TNT. Střela letí maximální rychlostí M=3 a její dolet se pohybuje kolem 500 km. Nosičem střel jsou letouny Dassault Mirage 2000N a Dassault Rafale. Militarybox, CC BY-SA

 

Diskusní téma: Francie zahájila vývoj nové jaderné střely

Datum: 02.12.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: francouzská jaderná střela

Francie si i do budoucna chce očividně zachovat svůj skromný arzenál jaderného odstrašení. Jsou to velmi zajímavé zbraně, ale bohužel na americké a ruské "klacky" to nemá. Tuhle nit Francouzi stratili již před řadou desetiletí.

Vyhledávání