internetový armádní magazín

Francouzské pumy AASM budou nabízeny i pro letouny F-16

17.06.2014 11:55

Francouzská společnost Sagem ve spolupráci s americkým letectvem provedla na základně Eglin na Floridě test francouzské řízené pumy AASM na letounu F-16.

Úspěšné vypuštění francouzské pumy AASM letounem F-16 má pro Sagem velký význam, protože otevírá možnost získání nových zákazníků, kteří provozují právě tyto americké letouny. V současné době kupuje pumy AASM pouze letectvo Francie pro své letouny Dassault Rafale. Vzhledem k rozpočtovým omezením však došlo k ponížení francouzské objednávky z plánovaných 4200 na 1728 kusů, což pro výrobce představuje velkou ránu. Pro udržení výrobní linky v chodu musí asi do poloviny roku 2016 najít pro své pumy nového zákazníka.
Test na americké stíhačce F-16 prokázal snadné přizpůsobení pumy AASM všem letounům, které odpovídají standardům NATO.

Puma AASM byla vyvinuta společností Sagem na základě požadavků francouzské výzbrojní agentury DGA. Představuje moderní modulární zbraňový systém kategorie "vzduch-země", určený dosud především pro bojové letouny francouzské provenience jako jsou Rafale a Mirage.

Pumy AASM je možno mít ve třech různých verzích lišících se systémem navádění a ve čtyřech různých kalibrech. Verze označená SBU-54 je vybavena systémem navádění kombinující inerciální, satelitní a poloaktivní laserový princip, a je určena i proti ryhle pohybujícím se cílům. Verze pumy nesoucí označení SBU-64 má systém kombinující inerciální, satelitní a infračervenou metodu. Poslední a nejjednošší ve výčtu verzí je SBU-38, ta má systém kombinující metodu inerciální a satelitní. Pumy existují v kalibrech 125, 250, 500 a 1000 kg. Podle výšky vypuštění mohou pumy doletět na vzdálenost větší než 50 km. Nejpřesnější je SBU-54, ta však vyžaduje v poslední fázi letu ozáření cílového bodu laserovým ozařovačem. Militarybox, CC BY-NC-SA

                     Pumy AASM (SBU-38-125, SBU-64-250, SBU-38-500 a SBU-54-1000)

                                                (foto: Killersuprise64 / PD)

 

 

Diskusní téma: Francouzské pumy AASM budou nabízeny i pro letouny F-16

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

Modnidoplnky.cz