internetový armádní magazín

Gripeny dokončily zkušební program střel Meteor

08.07.2014 08:55
Švédská výzbrojní agentura FMV dokončila ve spolupráci s firmou Saab program zkoušek leteckých protiletadlových řízených střel Meteor na letounech JAS-39 Gripen. Závěrečný test, během kterého byly z letounu Gripen odpáleny dvě řízené střely Meteor proti dálkově ovládaným cílům proběhl na zkušebním polygonu Vidzel v severním Švédsku. Ověřováno bylo bezpečné oddělení střely od letounu, fungování systému přenosu dat a naváděcího systému a otestován byl též maximální dosah střely.

Podle společnosti Saab, dokončení programu zkoušek otevírá cestu k zahájení operačního používání střel Meteor na letounech JAS-39 C/D Gripen. Úplné připravenosti střel Meteor k používání na letounech Gripen švédským letectvem bude dosaženo po úpravě strojů obsažené v modernizačním programu MS20. Ten by měl být firmou Saab dokončen do konce roku 2014 a přijat letectvem v roce 2015.

Výrobcem střel Meteor je evropská společnost MBDA. Meteor má délku 3,65 m, průměr těla 0,178 m, rozpětí křídel 0,45 m a hmotnost 185 kg. Je vybaven datalinkem pro přenos dat mezi střelou a letounem a aktivním radiolokačním systémem navedení. Dosah Meteoru je větší než 120 km, podle podmínek by údajně mohl být až 160 km. Militarybox, CC BY-NC-SA


                                                                           Meteor
                                                                (foto: ILA-boy / PD)


 

 

Diskusní téma: Gripeny dokončily zkušební program střel Meteor

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

Modnidoplnky.cz