internetový armádní magazín

Houfnice CAESAR pro Indonésii

29.05.2014 06:30

Indonésie před koncem letošního roku obdrží od francouzské firmy Nexter Systems první dvě samohybné kanónové houfnice ráže 155 mm CAESAR (CAmion Equipe d'un Systeme d'ARtillerie).

Ministerstvo obrany Indonésie oznámilo záměr pořídit 37 kusů houfnic CAESAR za cca 240 milionů dolarů v roce 2012. Cena byla později po jednání upravena na 115 milionů EUR. Podle posledních zpráv byl však počet objednaných houfnic snížen na 34 a jejich cena byla dohodnuta na konečných 108 milionů EUR. Z uvedené částky bude asi 85% tvořit úvěr.
Houfnice CAESAR pro Indonésii budou postaveny na podvozcích francouzských vozidel Renault Sherpa 6x6. Společnost Nexter nabízí v současnosti houfnice CAESAR i na německých podvozcích Mercedes-Benz Unimog.

Indonésie je po Francii, Thajsku a Saúdské Arábii čtvrtým zákazníkek houfnic CAESAR. Výrobce však intenzivně hledá další a je na dobré cestě se prosadit např. v Indii nebo Dánsku. Tyto houfnice by v budoucnosti určitě slušely i Armádě ČR.  Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                      155mm houfnice CAESAR v akci

                                                  (foto: U.S. Army / Teddy Wade / PD)

 

 

 

Dřívější zpráva: Nexter dodá do Indonésie 37 houfnic Caesar

 

Hodinky.cz

Diskusní téma: Houfnice CAESAR pro Indonésii

Datum: 30.05.2014

Vložil: David

Titulek: Caesar

Je zajímavé, jak výrazně v posledních letech vojensky posiluje Indonésie (viz třeba jen zprávy na tomto portále), která přitom po dlouhou dobu na zbrojení vydávala - vzhledem ke svému demografickému a hospodářskému potenciálu - poměrně malé částky a technicky se v mnohém stále ještě orientovala na techniku, pořízenou ještě kdysi za Sukarna

Datum: 29.05.2014

Vložil: Adam

Titulek: CAESAR v AČR

Nevíte, co je pravdy na tom, že AČR už dříve projevovala o CAESAR zájem - chtěla ale využít podvozek Tatra, což se Francouzům nezamlouvalo a z obchodu tak sešlo?

Datum: 29.05.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: CAESAR v AČR

Není nám známo, že by byla vedena nějaká oficiální jednání o těchto houfnicích. Na úrovni firem však k něčemu dojít mohlo. Možnost umístění CAESARU na podvozku Tatra byla probírána na různých fórech, je však otázkou zda nešlo jen o zbožné přání diskutujících.

Datum: 29.05.2014

Vložil: Adam

Titulek: Re: Re: CAESAR v AČR

Já to slyšel osobně od jednoho generála, který odešel asi před rokem z armády, takže se to možná projednávalo i na armádní úrovni, byť neveřejně. Ale i tak jsou to jenom dohady - škoda, že to nevyšlo, protože 152mm DANY věčně mít nemůžeme, vždyť (nejen) naše dělostřelectvo začíná připomínat skanzen historické techniky...

Datum: 30.05.2014

Vložil: Strikehawk

Titulek: Re: Re: Re: CAESAR v AČR

nevidím žádný podstatný rozdíl mezi DANA a CEASAR kromě extrémního cenového rozdílu. Modernizovaná DANA ( a vůbec nemyslím prototyp Excalibur ) může být minimálně srovnatelná ale spíš vzhledem ke koncepci mnohem lepším prostředkem než CAESAR.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

Hodinky.cz