internetový armádní magazín

Il Ermak a další novinky z dílen Iljušina

24.10.2014 22:00

Ruská společnost Iljušin v současné době realizuje několik významných projektů na obnovení flotily transportního letectva ruských ozbrojených sil. Ve fázi testování a náběhu sériové výroby se nachází čtyřmotorový proudový letoun typu Il-76MD-90A (Il-476) pro 60 t nákladu, který je novým příslušníkem rodiny velmi rozšířených transportních strojů řady Il-76 a jeho odvozených derivátů. Současně se připravuje výroba lehkého dvoumotorového turbovrtulového letounu Il-112 s nosností kolem 6 tun, jehož osud byl po určitou dobu dosti nejistý, ale dnes má před sebou velkou budoucnost.

                                                                 Il-76MD-90A

                                                           (foto: Iljušin / FU)

 

V blízké době by se měla společnost Iljušin zaměřit na pokračování vývoje dvoumotorového proudového stroje Il-214 s nosností 20 tun, který je u ruského letectva určen k náhradě typu Antonov An-12, a který je připravován ve spolupráci s indickou společností Hindustan Aeronautics Limited. Projekt tohoto letounu je spíše znám pod společným označením MTA (Medium Transport Aircraft).

V závěsu za MTA by se měl rozběhnout projekt těžkého čtyřmotorového proudového stroje s nosností větší než 80 tun (náhrada za An-22), který nedávno dostal jméno Ermak. Vývojové práce by měly být zahájeny v průběhu roku 2016, a půjde-li vše podle plánu, sériová výroba je spojována s rokem 2024. O novém těžkém letounu se začalo otevřeně hovořit asi v polovině roku 2013 jako o letounu PAK TA - perspektivním leteckém komplexu transportního letectva. Je pravděpodobné, že společnost Iljušin nebude ignorovat výsledky svých starších prací a těžký letoun Ermak bude částečně založen na projektu Il-106 připravovaném v polovině osmdesátých let, taktéž pro kategorii 80+. Mělo by jít tedy o klasicky pojatý širokotrupý letoun přinášející spíše méně nápadné konstrukční novinky. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

            projekt Il-106 z osmdesátých let                                             model Il-214

                 (foto: Iljušin / ? / FU)                                            (foto: Allocer / CC BY-SA)

 

 

 

Dřívější článek 21.3.2014 : PAK TA - další ruský perspektivní letecký komplex

 

Dřívější článek 10.1.2013 : Ruské letectvo chce letouny Il-112

 

 

Diskusní téma: Il Ermak a další novinky z dílen Iljušina

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 PODPOŘTE MILITARYBOX