internetový armádní magazín

Indická puška MCIWS - pravá náhrada za INSAS ???

18.02.2014 15:20

Na vojenské výstavě DEFEXPO 2014 konané v nedávné době v indickém Dillí představila indická výzkumná agentura DRDO (Defence Research & Development Organisation) zcela novou multirážovou útočnou pušku, která podle odhadů řady odborníků i nezávislých pozorovatelů pravděpodobně zasáhne do probíhajícího výběrového řízení indické armády na novou zbraň, kterého se účastní čtyři zahraniční výrobci zbraní se svými výrobky.

                                                                         MCIWS

                                                         (foto: Abhiak47 / CC BY-SA)

 

Nová zbraň, která je zatím označována jako MCIWS (Multi Caliber Individual Weapon System) je vývojově společným dílem agentury DRDO a společnosti ARDE (Armament Research and Development Establisment). O její budoucí výrobu se má postarat indická státní společnost OFP (Ordnance Factories Board). Nová puška, na které se pracuje od roku 2012 má splňovat všechny indickou armádou vznesené požadavky a měla by být rychle upravitelná pro střelbu náboji 7,62x39, 6,8x43 a 5,56x45. Podle v současné době padajících vyjádření a názorů, by právě tato zbraň měla být pravým nástupcem nepovedených pušek INSAS. Zbraně zahraničního vítěze indického tendru by tak mohly pokrýt pouze v zadávací dokumentaci zmiňovaný počet 66 tisíc kusů zbraní a na jejich licenční výrobu by již nemuselo dojít. Pokud půjde vše podle indických plánů vývoj pušky MCIWS by měl být ukončen na konci roku 2017 nebo na počátkem roku 2018. 

Podle předvedených vzorků je hlavním konstrukčním materiálem pušky MCIWS hliníková slitina. Ve velké míře je na ní použit též černý vysoce odolný plast. Oproti pušce INSAS se funkce MCIWS bude pravděpobně ještě více podobat ruskému Kalašnikovu nebo izraelské pušce Galil. Ovládací prvky zbraně jsou na obou stranách pouzdra závěru, tlačítko vypouštění závěru pak před spouští. Zásobníková šachta je opatřena poměrně velkým kontrolním oknem, takže při použití plánovaných a na výstavě předvedených plastových průhledných zásobníků je možno kontrolovat množství munice až do posledního náboje.

MCIWS je opatřena montážními lištami Picatinny pro umístění různých zaměřovačů a dalších doplňků. Pod zbraň bude možno podvěsit nový 40mm indický granátomet UBGL, jehož vývoj probíhá. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

 

Diskusní téma: Indická puška MCIWS - pravá náhrada za INSAS ???

Datum: 18.02.2014

Vložil: Xawier

Titulek: MCIWS

Vypadá skoro jako lehký kulomet:-) Tak snad to nebude jen zboží šité rychlou jehlou,ale povedený výrobek,který se stane nosnou zbraní indické armády v příštích desetiletích... Inspirace "kalachem" je silně patrná...

Datum: 18.02.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: MCIWS

Opravdu působí velmi mohutným dojmem a v předvedeném provedení má hodně dlouhou hlaveň. Pro každou použitelnou ráži má být však několik různých délek hlavně a tahle bude asi patřit zrovna mezi ty delší.

Datum: 20.02.2014

Vložil: David

Titulek: Re: MCIWS

Tak jen podotýkám, že už při vývoji INSAS indická armáda požadovala dlouhou hlaveň - a především z toho důvodu odmítla ruské AK, přestože jich také poměrně velké množství nakonec zavedla. prostě - britská škola, důraz na přesnou palbu na velkou vzdálenost. Kvůli tomu ostatně Indové dlouho měli SLR, ale také prehistorické Enfieldky.

Vyhledávání