internetový armádní magazín

Indický bojový letoun AMCA bude připraven v roce 2018

10.01.2014 11:30

Ředitel indické agentury obranného výzkumu a vývoje DRDO Kandasamy Tamilmani oznámil, že prototyp indického středního víceúčelového bojového letounu páté generace AMCA (Advanced Medium Combat Aircraft) bude připraven v roce 2018. Bude se jednat o dvoumotorový letoun se vzletovou hmotností asi 20 tun, nadzvukovou cestovní rychlostí a širokým použitím technologií stealth. Maximální rychlost nového indického letounu by se měla pohybovat kolem 2000 km/h.

Vývoj letounu páté generace AMCA probíhá v Indii od roku 2006. Letoun by měl ve výzbroji indického letectva zaplnit mezeru mezi lehkým strojem LCA Tejas a těžkými FGFA a Su-30MKI. Původní plány počítaly se zavedením letounu AMCA kolem roku 2025, ale tento termín nebude s velkou pravděpodobností splněn. V dubnu loňského roku byl vývoj letounu AMCA pozastaven z důvodu soutředění sil na dotažení vývoje letounu Tejas. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                             model letounu AMCA

                                                       (foto: Johnxxx9 / CC BY-SA)

 

 

Dřívější zpráva: Indické ministerstvo obrany pozastavilo práce na projektu letounu AMCA

Diskusní téma: Indický bojový letoun AMCA bude připraven v roce 2018

Datum: 13.01.2014

Vložil: Caminante

Titulek: Copak jmelí...

Vidím, že diskusi na zavádění technologicky náročných zbraňových systému tu prozatím chybí minimálně jeden rozměr: sériová výroba. Totiž vymyslet, spočitat a vyvinout, případně i do fáze prototypu dovést podobně náročné a komplikované zařízení, jakým jsou například bojové letouny 5. generace, je pouze první z kroků - kupodivu ten nejsnazší. Druhý a mnohem náročnější krok (finančně i lidsky) je rozjetí tzv. low rate - ověřovací série, jejíž produkce padne zejména na zkoušky, jejichž poznatky je žádoucí vhodně aplikovat do přípravy sériové výroby a následné zahájení výroby. Čím déle trvá tato druhá fáze - tedy spuštění výrobní linky, tím se úměrně zvyšují nejen náklady, ale také riziko, že projekt technologicky jaksi zastará, že bude překonán buďto zbrusu novou technologií, např novými materiály anebo bude překonán po taktické stránce, např. zavedením nových systémů PVO na bázi laserů a to v kombinaci s pasivními systémy na bázi odrazů VKV se snímači umístěnými na aerostatech a vidících tedy daleko za horizont. Vzhledem k tomu, že obě zmíněné PVO technologie jsou již ve fázi zkoušek a ověřování, zdá se, že pokračování ve vývoji letounů na bázi současných stealth technologií je poněkud opozdilé.

Datum: 14.01.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Copak jmelí...

Plně souhlasím, tenhle problém se v případě Indie projevuje u celé řady programů. A ještě zajímavější je to v případě Iránu, který díky reengineeringu je schopen vyvinout docela zajímavý systém, ale jeho sériová výroba a zavedení do výzbroje většinou dopadne špatně.

Datum: 13.01.2014

Vložil: David

Titulek: AMCA

Myslím, že hlavní chybou bylo především ono přerušení vývoje. A co se týče technologií - i kvůli nim byl v nedávném kontraktu vybrán Rafale a naopak zavržen MiG-35. technologie z FGFA vývoj ještě dál urychlí. Přesto si kladu otázku, zda ten rok 2025 je reálný. Na druhou stranu ke zpoždění dochází u celé řady programů i ve vyspělých západních zemí, ke zpoždění může dojít i v případě čínského F-31, který je asi nejreálnějším protivníkem AMCA.
Přiznám se, technicky a esteticky je mi ten letoun nesmírně sympatický - tedy v rámci letounů 5-té generace

Datum: 11.01.2014

Vložil: Alex

Titulek: AMCA

Indové sice mají peníze, ale jejich výzkumná, vývojová a výrobní základna zatím nestačí na ten nával projektů. Buď to úplně zatuhne, nebo se to oproti plánu značně protáhne, nebo budou nuceti volat o pomoc. Stačí se podívat na jiné jejich projekty - tanky, BVP, ponorky, rakety, stíhačky. Zatím to má vždy velmi podobný průběh, na začátku velké plány, velké oči a pak ....

Datum: 11.01.2014

Vložil: JVC

Titulek: Re: AMCA

Souhlasím. Vývoj se nedá ohnout. Indie je na cestě ke světové velmoci, ale ta cesta ještě nějakou dobu potrvá. AMCU budou moci vyvinout jenom díky ruským technologiím získaným při vývoji FGFA a ruské pomoci.

Datum: 11.01.2014

Vložil: Terminator

Titulek: AMCA

Nevím, nevím, myslím si, že se Indie trochu přeceňuje

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

     PODPOŘTE MILITARYBOX