internetový armádní magazín

Indie by mohla snížit počet objednaných letounů Rafale

03.07.2014 13:50

Podle představitelů indického letectva by Indie mohla snížit počet objednaných francouzských víceúčelových bojových letounů Dassault Rafale až na 80 jednotek. Snížení počtu až o 46 strojů proti plánu může být zapříčiněno enormním nárůstem nákladů na program nákupu těchto francouzských letadel.

Vážné znepokojení nad rostoucími náklady vyjádřili i představitelé indické vlády při jednání s francouzským ministrem zahraničí L. Fabiusem, který byl na návštěvě Indie.

Jak vyšlo najevo, indické ministerstvo obrany po neshodách s firmou Dassault oficiálně požádalo francouzskou vládu, aby přehodnotila strukturu cen, protože finanční parametry dohody došly daleko za hranici všech očekávání. Při vyhlášení soutěže na nový letoun indického letectva v roce 2007 byly náklady na program Rafale odhadnuty na zhruba 12 miliard dolarů, ale v lednu 2012 se odhad vyšplhal již na hodnotu 18 miliard dolarů. V současné době po započítání výdajů na převod technologií a nákladů na výrobní linku v Indii, by program mohl přijít až na 20 miliard dolarů. To by znamenalo, že po podpisu smlouvy by musela indická vláda ihned převést na účet společnosti Dassault částku až 2 miliardy dolarů a nevyhnula by se tak dělání značných kompromisů při přidělování prostředků na jiné programy nákupů vojenského materiálu. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                             Dassault Rafale B
                                                        (foto: Rama / CC BY-SA) 

Diskusní téma: Indie by mohla snížit počet objednaných letounů Rafale

Datum: 04.07.2014

Vložil: David

Titulek: Rafale

Já myslím, že problém je i jinde. Ono výběrové řízení na 126 nových letounů (nějaký čas se uvažovalo, že by jich mohlo být nakoupeno až 200!) se táhlo až neuvěřitelně dlouho. A tak se stalo, že ten nákup do jisté míry ztratil opodstatnění, protože se již blíží doba, kdy Indie začne dostávat letouny 5 té generace T-50 /FGFA. V mezidobí byly nakoupeny další SU-30, došlo k modernizaci MiG-29 a Mirage-2000, do služby přicházejí první letouny Tejas. Takže ten program je do jisté míry nadbytečný. Ale podle všeho Indové především chtějí moderní francouzské technologie pro vývoj svého letounu 5-té generace AMCA (předpokládám, že bude realizován)

Datum: 04.07.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Rafale

Je to možné. Rafale (a stejně tak i Typhoon) za pár let nebude představovat nic moc přínosného. Evropani spí na vavřínech (no na vavřínch asi ne, to je moc nadnesené, spíše v zatuchlých peřinách). Ne že by nic nědělali, to zas ne, modernizují to a ono, ale kde je nějaký nástupce? Nebylo by na čase o něm aspoň začít mluvit?

Datum: 04.07.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Rafale

Souhlas. Nějaký projekt nového letadla Evropa potřebuje. A mělo by se s ním začít co nejdříve - už kvůli tomu, že jeho vývoj se jistě protáhne. Ale obávám se, že se projeví staronový problém - evropské státy se nedohodnou na spolupráci. Kdyby šlo o evropský projekt, tak by bylo možno projekt relativně snadno realizovat, rozložit náklady atd. Ale takto - pochybuji i proto, že mnohé menší evropské země budou nakupovat F-35

Datum: 06.07.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Rafale

Také souhlasím. Na letounu 5té generace už se mělo v Evropě dávno pracovat! Nyní už je pomalu nasnadě pouvažovat, zda generaci pátou nepřeskočit a nezačít se bavit rovnou o generaci šesté... Protože co si budeme povídat, za nějakých dvacet let už v USA ta generace šestá létat bude. Když by teď začala Evropa tu 5. generaci vyvíjet, tak plně zavedená do výzbroje v odpovídajících počtech bude nejdříve za těch dvacet let...

Datum: 07.07.2014

Vložil: Nesher

Titulek: Re: Re: Re: Rafale

Jaká Evropa? Vývoj bojových letadel této kategorie v Evropě skončil. Pokud se bude v Evropě něco vyvíjet, tak jen formou spolupráce s USA, viz F 35.
V Evropě prostě není zájem o investice do obrany a ani ochota se domluvit. A i kdyby se hlavní hráči (GB, FR, GE, IT a ES) nakrádně domluvili (k čemuž ještě nikdy nedošlo, vždy byl někdo v opozici), tak těch 300 - 400 letadel (které zúčastněné státy objednají) bude vzhledem k nákladům na vývoj a výrobu v několika státech tak drahých, že to nikdo další nekoupí. Možná snad jen Saudská Arábie. Navíc než se to dohodne a vyvine (na mezistátní úrovni), tak USA bude zase o generaci dál (viz EF 2000 a Rafael versus F 22)

Datum: 07.07.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Re: Rafale

Tak ale právě proto by se mělo začít pracovat již na projektu letounu 6-té generace. Jedině tak by bylo možno ten náskok aspoň trochu stáhnout. Beru v potaz i to, že ten vývoj bude trvat dlouho. Realizovatelné by to patrně bylo. Ale jestli se to realizovat skutečně bude - pochybuji

Datum: 07.07.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Rafale

Ale kdo bude pracovat? Francouzi? Britové? Němci? Žádná Evropa neexistuje.
A ani jedna z výše zmíněných zemích si vývoj něčeho tak komplikovaného a drahého nemůže dovolit sama. Tedy může, ale pak by nebylo na provoz sociálního státu, což je jediná věc, která voliče v evropských zemích zajímá. A než se dohodnou mezi sebou, tak jim jako vždy ujede vlak. To už je lepší participovat na vývoji amerických letadel.

Datum: 07.07.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rafale

Tak lepší to určitě není, ale je to smutná realita...

Záznamy: 1 - 8 ze 8

Vyhledávání