internetový armádní magazín

Indie hodlá odmítnout francouzské letouny Rafale

16.02.2015 19:25

V posledních dnech vešlo ve známost, že francouzská společnost Dassault s velkou pravděpodobností získá kontrakt na dodávky víceúčelových bojových letounů Rafale do Egypta. Byl by to první zahraniční obchod s těmito moderními, vysoce výkonnými a líbivými letouny, který by se zdařil.

Francouzská firma se na základě vítězství v indickém konkurzu MMRCA již dlouhou dobu upíná na možnost dodávek až 126 strojů Rafale do Indie, ale tak, jak se situace nečekaně dobře vyvinula v Egyptě, tak se naopak špatně vyvíjí v Indii. Podle dobře informovaných novin Business Standard, mají indické ozbrojené síly v úmyslu opustit záměr pořídit francouzské stroje. Hlavním důvodem k tomuto kroku má být příliš vysoká cena, která překročila veškerá očekávání. Hlavní alternativou k pořízení letounů Rafale má být navýšení objednávky na ruské stroje Suchoj Su-30MKI, jejichž cena díky devalvaci rublu (na rozdíl od ceny francouzských strojů) klesla. Indie dosud objednala asi 272 těchto "sůček", které mají být všechny dodány do konce roku 2018. Určitého rozšíření by se mohla dočkat i objednávka domácích lehkých letounů Tejas. Militarybox, CC BY-SA 

                                                         letouny Dassault Rafale

                                                       (foto: CeCILL / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Indie hodlá odmítnout francouzské letouny Rafale

Datum: 18.02.2015

Vložil: D.i.p

Titulek: Rafale / Tejas

A není náhodou Rafale v podobné třídě jako ten jejich Tejas? To by pak dávalo smysl. Prostě uvolňují cestu vlastní technice - i když o dost horší. Ale ještě jedno století a Evropu budou mít v kapse.

Datum: 19.02.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Rafale / Tejas

Tejas je lehký stíhací letoun, zhruba na úrovni MiG-21, kterého nahrazuje. Rafale je klasický střední stíhací letoun, zhruba na úrovni MiG-29 a Mirage-2000. A Su-30 je zase o třídu dál, navíc může plnit roli bombardovacího letounu.
Jestli budou mít Evropu v kapse, o tom trochu pochybuji. Myslím, že hodně se ukáže na programu AMCA - jestli zvládnou vlastní letoun 5-té generace ( coby doplněk FGFA), pak teprve se bude moci Indie označit za leteckou mocnost

Datum: 17.02.2015

Vložil: Caminante

Titulek: Rafale vs SU-30 MKI

Docela těžké srovnávání obou strojů. Přestože jsou výkonové parametry velmi podobné, tak je dobré vědět, že ruský stroj je minimálně "o dvě čísla" větší a také těžší éro. Zákazník za poloviční cenu dostane mnohem víc železa. Na druhou stranu je vhodné vědět, že při vzájemném manévrovém souboji Rafale spolehlivě vymanévruje SU-30MKI a to v 10 pokusech z 10.

Datum: 17.02.2015

Vložil: flanker.27

Titulek: Re: Rafale vs SU-30 MKI

Takový manévrový souboj s takovým výsledkem se prosím odehrál v uvedeném počtu kdy?

Datum: 17.02.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Rafale vs SU-30 MKI

...tak to jsme rádi, že nám to odborník jako ty dal vědět:D Až doteď si celý svět naivně myslel, že je to naopak:)

Datum: 18.02.2015

Vložil: srajunek

Titulek: Re: Rafale vs SU-30 MKI

To si děláš z nás PRDEL kamaráde......

Datum: 18.02.2015

Vložil: Luky

Titulek: Re: Rafale vs SU-30 MKI

verze MKI má vektor tahu ;) ten nevymanevruje nikdo.....

Datum: 20.02.2015

Vložil: Luky

Titulek: Re: Re: Rafale vs SU-30 MKI

A mám pocit,že má i radiolokator s vyšším dosahem

Datum: 17.02.2015

Vložil: David

Titulek: Rafale

Podle mne problém je především v tom, že ten indický program se neustále prodlužoval a měnil; někdy mi připadalo, že Indie neví, co vlastně chce. Za ta léta se technika prostě posunula. A vzhledem k tomu, že se již blíží doba zavedení T-50/FGFA, pořízení Rafale se opravdu může zdát nadbytečné.
Na druhou stranu - Rafale je špičková a navíc ověřená konstrukce. U FGFA lze navíc předpokládat, že nějakou chvíli potrvá, než se odstraní různé mušky, které má každá konstrukce. A Indie o Rafale stála i kvůli moderním technologiím, které potřebuje pro vývoj letounů AMCA.
A navíc je třeba brát v potaz neustálé posilování letectva indického rivala - Pákistánu, který plánuje nakoupit obrovské množství JF-17 (dodávky už se naplno rozjely) a plánuje akvizici nových čínských stíhaček 5 generace FC-31. To není situace, ve které by bylo možno nějaký čas připustit oslabení letectva

Datum: 17.02.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Rafale

Tak FGFA bude jiná kategorie, než Rafale! Rafale měla být v budoucnu náhrada za Mig-29 a Mirage 2000. FGFA bude jednou nahrazovat právě Su-30MKI.

Datum: 16.02.2015

Vložil: semtam

Titulek: Rafale

Osobně mi přijde pořízení letadel Rafale Indií jako nadbytečné. Ne zrovna ve své třídě, ale hlavně kvůli ceně. Indie se spolupodílí na programu PAK-FA a navíc prosakují informace, že pracuje s Ruskem na střední kategorii stealth letounů. Pro přechodnou dobu, než vstoupí do služby letouny 5. generace, je výhodnější pořízení dalších SU-30 či Tejas (SU-30 je lepší volba než Tejas). Navíc Indie má ve výzbroji MIG-29UPG a MIRAGE 2000 v celkovém počtu 110-120 letounů. Jejichž životnost je cca do r. 2040.

Datum: 16.02.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Rafale

Absolutní souhlas.

Záznamy: 1 - 12 ze 12

Vyhledávání