internetový armádní magazín

Indie koupí ve Francii 36 letounů Rafale

13.04.2015 10:00

Indie po dlouhých tahajicích a jednáních s Francií a společností Dassault Aviation pořídí přímo u jmenovaného francouzského výrobce 36 víceúčelových bojových letounů Rafale. Indie měla zájem celkově o 126 strojů, přičemž 18 jich mělo být podle předběžných dohod vyrobeno ve Francii a dalších 108 v licenci u indické společnosti HAL. 

                                                                  Dassault Rafale

                                                          (foto: CeCILL / CC BY-SA)

 

Indie požadovala po francouzském výrobci letadel dostatečné technické, cenové a časové záruky i za letadla vyráběná v Indii, což se stalo předmětem rozsáhlého sporu, který hrozil až odstoupením od již uzavřených smluv a indickým nákupem osvědčených ruských strojů Su-30MKI. Nakonec se však na nejvyšších úrovních podařilo vše vyřešit a Indie v první fázi odebere z Francie rovnou 36 letadel za asi 7,5 miliardy dolarů, včetně kompletního pozemního vybavení, servisu a výcvikového systému. Tato dohoda umožní oběma stranám získat čas až několik let na další jednání o transferu technologií a výrobě letadel v Indii u společnosti HAL. Vzhledem k faktu, že je v plánu stále jednání o licenční výrobě 108 letadel, indické letectvo by mohlo nakonec získat místo 126 až 144 strojů Rafale, které nutně potřebuje k náhradě zastaralých stíhaček MiG-21 a bitevníků MiG-27.  
Indie by podle současných odhadů mohla dostat první stroje Dassault Rafale na přelomu let 2017 a 2018. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: Indie koupí ve Francii 36 letounů Rafale

Datum: 13.04.2015

Vložil: XXX

Titulek: Rafale

Indové si vybrali s Rafale dobře, i když MiG by jim nabídl zase jiné výhody a byl by v budoucnosti asi větším technologickým tahounem než francouzský Dassault. Hlavní je že si Indové nevybrali ten "lidový kafemlínek" F-35 s "bonusovým programem" případného vydírání.

Datum: 13.04.2015

Vložil: Pepa

Titulek: Rafale

Tak se to těm frantíkům s Rafale konečně začíná rozjíždět. Firma Dassaul konečně vydělá nějaké peníze, aby mohla i v budoucnu vyrábět vojenská letadla a ne jenom papírové draky. V konkurzu MMRCA jsem fandil Rusům a jejich MiGu-35, protože to letadlo se mi jaksi líbí nejvíc, ale i Rafale je velký krasavec. Indové s Rafale dostanou vytoužené francouzské technolgie, které je možná posunou zase o malý kousek dál, jen škoda pro ně, že se tak nestalo o nějaký ten rok dříve.

Datum: 13.04.2015

Vložil: David

Titulek: Rafale

Prakticky všechny indické zbrojní programy se protahují, různě se taktizuje, mění se počet objednaných kusů atd. Patří to k místnímu koloritu. A případ Rafale, resp. program MMRCA je vlastně přímo ukázkovým příkladem

Datum: 13.04.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Rafale

Bylo jasné, že se nějak dohodnou. Indie ta letadla potřebuje, protože domácí výtvor LCA ji nezachrání. Chtějí diverzifikaci a i jiné než jenom ruské technologie.

Datum: 13.04.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Rafale

Ale tak to přeci Indové vnímali od začátku - lehký LCA Tejas, nad ním střední MMRCA (Rafale) a ještě výš těžký, univerzální Su-30. Samozřejmě, na ně navazuje T-50 a vývoj AMCA

Vyhledávání