internetový armádní magazín

Indie provedla test letecké střely Astra

06.05.2014 07:15

Indické vojenské letectvo provedlo 4. května úspěšný test indické letecké protiletadlové řízené střely středního dosahu Astra. Střela byla ke svénu testu odpálena letounem Suchoj Su-30MKI. Předpokládá se, že nyní bude následovat zkušební odpálení série dvaceti až třiceti střel za účelem získání podrobných dat a potvrzení předpokládaných vlastností.

Vývoj indické střely Astra, která se nejvíc podobá ruské R-77 probíhá pod vedením známé místní agentury DRDO (Defence Research and Development Organisation). První pozemní testy byly provedeny již v roce 2003, ale podle indických zdrojů narazily na řadu problémů, které vedly v roce 2006 k zahájení prací na zdokonalené variantě Mk.2. I původní provedení střely však bylo zdokonaleno a nově otestováno. V roce 2013 byly provedeny skoušky zavěšení na letounu Su-30MKI a lety bez odpápení.   

Střela Astra je vybavena moderním aktivním radiolokačním naváděním s obousměrným komunikačním kanálem pro komunikaci střely s letounem. Její radiolokátor je ruského původu a pochází od společnosti MNII Agat.

Astra má délku 3,57 m, průměr těla 178 mm, celkovou hmotnost 154 kg a hmotnost bojové hlavice asi 15 kg. Střelou je možno postřelovat cíle v přední polosféře na vzdálenost asi 80 km. Maximální rychlost střely je větší než M=4.

 

Zdokonalená varianta Mk.2, která si odbyla první odpálení leteckým nosičem již v prosinci loňského roku se vyznačuje větším doletem, motorem s menší kouřivostí, pravděpodobně jiným řízením a softwarem a několika drobnějšími změnami. Tato varianta střely je údajně určena do výzbroje letounů LCA Tejas, Mirage 2000, Sea Harrier, MiG-29UPG, Su-30MKI, Rafale a PAK FA / FGFA. Základní levnější varianta Astry pak pouze do výzbroje LCA Tejas a Su-30MKI. Militarybox, CC BY-NC-SA

Diskusní téma: Indie provedla test letecké střely Astra

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání