internetový armádní magazín

Indie se bude snažit o zvýšení vývozu zbraní

23.06.2014 13:55

Podle indického tisku se Indie bude snažit o zvýšení vývozu svých zbraní. Tento trend potvrdil ve svém prohlášení i nový indický premiér Narendra Mod. Indický premiér uvedl, že je potřebné rychle vytvořit jednotnou právní úpravu, kterou by se vývoz indických zbraní mohl řídit. Podle jeho slov v současné době již existuje dostatečně široký seznam zbraní, které by se mohly stát indickým exportním zbožím. Na tomto seznamu se např. nacházejí protiletadlové systémy Akash, taktické balistické rakety Prahar, protilodní řízené střely Brahmos a hlavně lehké víceúčelové bojové letouny Tejas. Všechny uvedené zbraňové systémy by mohly být podle indických kalkulací prodávány za nižší cenu, než nabízí u podobných systémů čínská konkurence. 

Indický zbrojní průmysl předpokládá, že by hohl být v zahraničí zájem o 500 až 1000 bojových letounů Tejas, které by byly alternativou k čínsko-pákistánským strojům JF-17 Thunder. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                            indický letoun Tejas

                                                       (foto: Defence19 / CC BY)

 

 

Hodinky.cz

Diskusní téma: Indie se bude snažit o zvýšení vývozu zbraní

Datum: 27.06.2014

Vložil: David

Titulek: Šance na úspěch?

Tak o zvýšení zbrojního exportu se Indie snažila už v osmdesátých letech. A její výsledky jsou dosud velice omezené, především ve srovnání s Čínou.
Diskutabilní je to i v případě Tejasu. Je to podle mne zajímavá konstrukce, ale díky příliš dlouhého vývoje přeci jen už poněkud zastaral. U vyspělých států asi zájem nevzbudí. Indie také na rozdíl od Číny nemá nějaké stabilní odběratele. Takže úspěch by Tejas mohl mít spíše jen u některých afrických států- členů Comonwealthu.
Příznačné ale je, že ani FC-1/JF-17 exportní úspěch zatím nezaznamenal, byť o zájmu se hovořilo mnohokrát

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

Hodinky.cz