internetový armádní magazín

Indie se zajímá o japonské ponorky Sórjú

30.01.2015 13:45

Indie projevila velký zájem o japonské diesel-elektrické ponorky Sórjú. Zařadí je do výběrového řízení na ponorky projektu 75I pro své námořnictvo. V této soutěži se utkají s ponorkami francouzkých, německých, španělských a ruských firem. V souladu s podmínkami výběrového řízení v hodnotě asi 8,1 miliardy dolarů musí vítěz dodat dvě kompletní ponorky sám a další čtyři postavit v Indii ve spolupráci s indickými loděnicemi. 

                                                 japonská ponorka Hakurjú třídy Sórjú

                                                               (foto: USN / PD)

 

Ponorky projektu 75I musí být podle požadavků indického námořnictva vybaveny pohonem nezávislým na vzduchu a musí disponovat zbraňovým systémem s řízenými střelami schopnými zasahovat pozemní cíle.

Předpoklásá se, že porovnávání ponorek bude zahájeno v roce 2016 a vítěz soutěže bude oznámen  o dva roky později. Indické námořnictvo by rádo zařadilo první novou ponorku projektu 75I do své výzbroje asi v roce 2025.

Japonské ponorky Sórjú mají délku 84 m, šířku 9,1 m a výtlak pod hladinou 4200 t. Vynořené dosahují maximální rychlost 13 uzlů, pod hladinou je jejich rychlost o 7 uzlů větší. Udávaný dosah při rychlosti 6,5 uzlu je 6100 námořních mil (asi 11300 km) a maximální ponor 650 m. Výzbrojí ponorek jsou 533mm torpéda Typ 89 a protilodní řízené střely Harpoon. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: Indie se zajímá o japonské ponorky Sórjú

Datum: 31.01.2015

Vložil: David

Titulek: Ponorky

Výhodou japonských ponorek je jejich větší velikost a tedy i ten vyšší dosah. Pro Indii, která soupeří s Čínou o postavení lídra v asijském regionu, by byly dobrým řešením. A i Japonsko by o obchod mělo zájem a to z důvodů jak ekonomických, tak i politických - i Japonsko má obavu z rostoucí čínské moci. Jenom jsem poněkud skeptický k oné stavbě ponorek v samotné Indii - vzhledem k dosavadním zkušenostem s jejich pomalostí a neefektivností

Datum: 30.01.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: japonské ponorky

Moc zajímavá informace. Jsem zvědavý jak to v Indii s novými ponorkami dopadne. Věřím, že uspějí Francouci nebo Rusové, ale japonské ponorky jsou určitě těžký soupeř, pokud tedy Japonci pro svůj úspěch něco udělají.

Datum: 31.01.2015

Vložil: nesher

Titulek: Re: japonské ponorky

Pokud Indům jde o opravdu moderní ponorky, tak Rusové vyhrají opravdu jen stěží, kilo je zastaralé, Lada také není žádný zázrak, s aip pohody Rusové začali pozdě. Tedy nemají moc nabídnout. Škoda, že se neúčastní Němci. Co se kvality týče sorju jsou asi nejlepší nejaderné oceánské ponorky na světě.

Datum: 31.01.2015

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: japonské ponorky

Měla culpa, tu informaci o účasti Němců jsem přehlédl.

Datum: 06.02.2015

Vložil: Racek

Titulek: Re: japonské ponorky

Japonské ponorky jsou špičkové, jistě, ale taky dnes daleko nejdražší. Francouzi budou taky těžký soupeř a cena dalších bude jistě taky hrát roli. No, u Indiánů ovšem hrajou roli i jiné aspekty, že ...

Vyhledávání

Array