internetový armádní magazín

Indie zahájila testování útočných pušek - boj české CZ 807 Bren začíná

03.10.2014 09:00

Indická armáda po řadě různých odkladů zahájila v těchto dnech testování čtveřice pušek, které se ucházejí o nabízenou pozici hlavní střelecké zbraně tohoto velkého ozbrojeného sboru.

Proces výběru nové standardní útočné vícerážové pušky pro indickou armádu probíhá již řadu let a ukrývá se v programu s označením MCAR (Multi-Calibre Assault Rifle) na jehož začátku bylo indické oslovení asi 34 možných dodavatelů pušek s nabídkou účasti ve velkém výběrovém řízení. Z nabídek, které se indické armádě dostalo bylo postupně vybráno pět dodavatelů - výrobců pušek, kterým bylo na konci roku 2012 oznámeno, že jimi nabízené zbraně postupují do fáze praktického porovnávání. Těchto pět výrobců není ve světě zbraní žádnými "ořezovátky" a jedná o velmi známé a renomované společnosti: švýcarský SIG-Sauer, italskou Berettu, americký Colt, izraelskou IWI a českou ČZUB. Tyto společnosti přišly do indické soutěže s novými, nebo podle indických představ namíru upravenými zbraněmi SG 551, ARX160, CCR (speciální varianta M16A1), ACE 1 a CZ805 Bren. 

                                            Beretta ARX160 - favorit programu MCAR

                                                 (foto: Edmond Huet / CC BY-SA)

 

Indické požadavky nejsou zrovna malé. Požadují pro svoji armádu přímé dodání 66 tisíc pušek a možnost licenční výroby dalších asi 220 tisíc kusů, přičemž tento počet není konečný a může se až zdvojnásobit, pokud si zbraň do své výzbroje vyberou i další indické ozbrojené složky jako policie nebo různé polovojenské organizace. Požadovaná puška musí disponovat možností jednoduché výměny hlavně a dalších dílů pro použití nábojů NATO 5,56x45 mm a sovětských 7,62x39 mm. Velký důraz je kladen a odolnost a spolehlivost funkce v extrémních klimatických podmínkách.

Protože švýcarská firma se svojí puškou SG 551 odstoupila, začalo na indické vojenské základně Bakloh testování pouze čtveřice typů zbraní: ARX160 od Beretty, CCR od Coltu, ACE 1 od IWI a Bren od CZUB v inovovaném exportním provedení s delší hlavní a označením CZ 807. Testy mají probíhat několik měsíců, a to postupně na několika místech vyznačujících se rozdílnými podmínkami. Začíná se v podhůří Himalájí, pokračovat se bude v horách Kašmíru, v Pandžábu u hranic s Pákistánem a skončí se v pouštním prostředí Rádžastánu.

Typ zbraně, který nejlépe obstojí v náročných porovnávacích testech má u indické armády nahradit útočnou pušku INSAS domácí indické konstrukce. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

Diskusní téma: Indie zahájila testování útočných pušek - boj české CZ 807 Bren začíná

Datum: 05.10.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Bren

Vždy je možné nějaké porovnání, ale zde jde o porovnání "kulhající na obě nohy". Není známo co přesně porovnávat, protože o puškách účastnících se indického tendru je známo málo informací, málo přesných technických dat včetně jejich hmotnosti. Všichni čtyři účasníci jdou do soutěže totiž s mírně či více upravenými modely pušek - u Beretty je to asi mírně, u CZUB je to podstatně více.
Domníváme se, že nejlehčí puškou bude disponovat americký Colt, druhá bude italská Beretta, třetí pak puška od IWI. Nejtěžší puškou v tendru bude Bren od CZUB. Pokud vezneme za bernou minci hmotnosti známých původních modelů, bude hmotnostní rozdíl mezi nejlehčí a nejtěžší puškou asi půl kilogramu. Patříme mezi ty, kteří považují hmotnost pušky za důležitou věc a odmítáme názor, že vojákům o hmotnost zbraně vůbec nejde. Pokud půjde o nějakých 100 nebo 150 gramů, tak se to asi nebude řešit, když je ale některá puška o téměř tři čtvrtě kilogramu těžší než druhá, tak to se již pozná a ten tři čtvrtě kilogramu se určitě pronese. Za důležité považujeme též rozložení hmotnosti zbraně, ale to je již dosti individuální věc. Upřednostňujeme pušky, které nejsou "těžké na předek".
Nepovažujeme se za velké střelecké odborníky a nestříleli jsme desítkami typů útočných pušek, ale snad i tak bude naše odpověď stačit.

Datum: 03.10.2014

Vložil: Zico

Titulek: Bren

Mně se Bren mezi těma ostatníma puškama zdá pořád tak trošku jiný a nevím jestli je to dobře nebo špatně, nebo jestli náhodou nemám něco s vnímáním. Možná to budou Indové vidět podobně, a proto si Brena vyberou. Navíc, pokud jsem správně pochopil náznaky v diskusi, měl by být Bren CZ807 postaven speciálně pro Indy. Moc bych tady nevsázel na výhodu pro Italy a Izraelce jak se někde píše, že již něco do Indie dodávali. Indové klidně můžou schválně volit různé dodavatele.

Datum: 03.10.2014

Vložil: Skeptik

Titulek: Férovost tendru

Nedělám si moc iluze.
Víme proč odstoupil SIG?

Datum: 03.10.2014

Vložil: Pepa

Titulek: Re: Férovost tendru

No jo, tendry bývají často jen drahé komedie a je celkem jedno jestli je to v Indii nebo v ČR. Férovost dostává na prdel, protože všude se najdou nějací ti "kalósci", "bartáčci", "ondrové" atd.

Datum: 03.10.2014

Vložil: Pepa

Titulek: pušky pro indickou armádu

Na výsledek tohoto tendru jsem opravdu zvědavý. Která firma asi bude mít tolik štěstí (pardon - natolik kvalitní zbraň), že získá tuhle velkou zakázku a současně i smůlu, že se bude muset zbavit svých technologií a vypěstuje si tak pro sebe (i ostatní) dalšího soupeře na trhu.

Datum: 04.10.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: pušky pro indickou armádu

Naprosto přesně! :-D

Datum: 03.10.2014

Vložil: Viper

Titulek: 807

Jen několik upřesnění: puška není naše, je jejich. Pro Indii se vyvíjela a v případě vítězství se výroba předává do Indie. Puška se neliší jen délkou hlavně, liší se každým dílem. Oproti 805 je to doslova o generaci dál. Nadšení nesdílím a nefandím.

Datum: 03.10.2014

Vložil: Juno

Titulek: Re: 807

Výraz "naše", je třeba chápat tak, že u nás ta puška byla vytvořena (nebudem zabíhat do podrobností kdo je jejím "otcem" či "praotcem"), a u nás se začne vyrábět. Nevidím tedy na použití tohoto výrazu nic zásadně chybného. Neznám zákulisí vzniku pušky Bren verze CZ 807, ale aby se dalo aspoň částečně říct, že je ta puška "jejich", musela by být aspoň "šita" přesně podle jejich požadavků. A je to tak? Nevím, a rád se to dozvím. Je snad možno očekávat ještě další Breny s jinými čísly, když ta "807" patří "indické" verzi?
Rozhodně nevidím důvod, proč nefandit Brenu v indickém tendru. On tam asi nevyhraje, ale kdyby se tak stalo, tak to bude znamenat úspěch, velké peníze a reklamu pro CZUB, práci pro lidi, kteří ve zbrojovce pracují atd. Já vím, že část těchto věcí je pomíjivých, protože předáním licence to skončí a stejný úspěch se na stejném místě již s velkou pravděpodobností nikdy nebude opakovat, ale pořád lepší něco, než nic. Proč tedy ta skepse? Je snad něco, co by mohl případný úspěch Brenu v Indii u nás doma ohrozit nebo poškodit? Nebo jste snad agentem od Beretty nebo Coltu? I to je možné, a v tom případě vás chápu :-) Určitě máte k Brenu blízko pokud víte, že se "807" liší od "805" každým dílem. Podle představitelů CZUB se v případě "807" jedné pouze o "drobnou inovaci".

Datum: 03.10.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: Re: 807

Vše, co píšete je pravda. Odmyslete si otazníky a máte odpovědi.

Datum: 03.10.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: Re: 807

Skeptik nejsem, jen trochu informovaný...

Datum: 03.10.2014

Vložil: Juno

Titulek: Re: Re: Re: 807

Dobře. Odmyslím si otazníky a odpovím si.

Datum: 04.10.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: 807

Díky za pochopení! Nemohu odhalit svou identitu, ani náznakem. Věci, které tady diskutujeme stylem "jestli-kdyby" existují již rok jako prototypy či předsérie. Takže nemějte pochyby, jen trochu trpělivosti.
Indie by byla "utrpěným vítězstvím", podmínky kontraktu jsou drsné. Tohle není AČR, kde se dá 805 vyvíjet v klidu dalších 5 let... Vítězství nejsou automaticky peníze a sláva. Taky to může být pěkná ostuda a finanční ztráta. Po problémech s výrobou pouhých 20 000 ks CZ805 pro AČR jsem docela zvědavý na výrobu 60 000ks CZ807 pro Indii (ve vražedném termínu) a následný převoz veškeré technologie i od subdodavatelů a rozjezd licenční výroby přes půl světa.

Datum: 18.10.2014

Vložil: realista

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 807

60000ks = 120000 hlavňových sestav (r.5,56+r.7,62) + 4000 granátometů....bude výrobní mazec. V podpoře armád a transférech je budoucnost, žádná armáda nechce být vyloženě závislá na jednom "odstřelitelném podniku".

Datum: 03.10.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Bren

Jo, držme Brenu palce. Ty zkoušky bych chtěl vidět na vlastní oči a všechny čtyři pušky bych si chtěl během jednoho zátahu "prubnout", abych si mohl konečně udělat vlastní úsudek o tom, jaká ta naše puška opravdu je.

Datum: 03.10.2014

Vložil: Juno

Titulek: Bren

Bren to nebude mít jednoduché, ale držme mu palce, vždyť je náš !!!!

Záznamy: 1 - 15 ze 15

Vyhledávání