internetový armádní magazín

Irák obdržel dalších sedm nových ruských bitevních vrtulníků

02.07.2014 08:50

Irák obddžel z Ruska další zásilku nových bitevních vrtulníků. Tři stroje Mi-28NE a čtyři Mi-35M byly do Iráku dopraveny v částečně rozloženém stavu na palubě ruského transportního letounu An-124 Ruslan.

Dodávky ruských bitevních vrtulníků do Iráku jsou součástí většího zbrojního kontraktu. Ten byl uzavřen v roce 2012 a jeho hodnota je asi 4,2 miliardy dolarů. Do Iráku má do konce roku 2016 dorazit celkem 43 nových ruských bitevních vrtulníků - 19 typu Mi-28NE a 24 typu Mi-35M.

Nové bitevní vrtulníky se mají v brzké době zapojit do bojů proti teroristům na severu Iráku. Militarybox, CC BY-NC-SA

Diskusní téma: Irák obdržel dalších sedm nových ruských bitevních vrtulníků

Datum: 08.07.2014

Vložil: Tu160

Titulek: který lepší

http://letectvi.wz.cz/rusko/mi28/
zrovna pozitivní článek pro MI28NE,ale četl jsem a viděl jsem že je to prý s MI28NE špatné co se týká moderního bojiště,


No je jasné že AH64E Guardian je nejlepšíí vrtulník na světě-Četli jsme to o něm,viděli ve filmech a věříme mu. Otázkou je zda Mi28NE je taky tak dobrý, aby se mohl s AH64 porovnávat. Četl jsem o MI28NE různé věci, že je silněji panceřovaný, že jeho radar nad rotorem je velmi poruchový, že dokonce má prostor pro malý náklad nebo jednoho muže atd. Zná někdo zkutečnou pravdu.

Ale jedno je jisté KA52 je lepší než MI28NE ale drahý,komplikovaný na údržbu i na výcvik

Datum: 02.07.2014

Vložil: David

Titulek: Efektivní řešení

Tak jsem někde tady psal o tom, že než Su-24 by pro Irák byly vhodnější bitevní vrtulníky...Faktem je, že tohle mi připadne jako velice efektivní -Mi-35 se svojí schopností omezeného výsadku a Mi-28, velice odolné a silně vyzbrojené. Ty by mohly způsobit zvrat v dnešní obtížné situaci -a to beru v potaz i to, že výcvik bude nějakou dobu trvat (v případě Mi-35 asi jen poměrně krátkou vzhledem k tomu, že pro tento typ má Irák vycvičené piloty).
Mohu jen připomenout, že původně USA byly velice ostře proti této irácké akvizici

Datum: 02.07.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Efektivní řešení

Osobně jsem velice zvědav na výkony Mi 28, vývoj trval snad třicet let a co jsem měl možnost číst, sami Rusové jsou z jeho výkonů dosti rozpačití.
K tomu výcviku, myslím, že to bude stejné jako u Su 24, tj. pokud bude v dohledné době nasazen do boje, tak v kabinách a i na stojánkách se bude mluvit spíš rusky než arabsky.
To, že USA otočily je vcelku logické, jednak Irák skutečně zbraně potřebuje a výcvik na AH 64 by trval neúměrně dlouho, na Apache už přeci jen musíte něco umět a hlavně pokud už má někdo touto cestou vylepšovat know-how iránského zbrojního průmyslu, tak bude lepší když to udělají Rusové. ;-)

Datum: 02.07.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Efektivní řešení

Tak vývoj Ah-64 již trvá bezmála 40 let a v jeho případě jde o vycvičení posádek samozřejmě až v poslední řadě. Jeho použití proti ISIL by bylo asi stejně logické, jako koupit si 3D LED televizi do dílny a poslouchat na ní jen rádio... Navíc Mi-28 a 24 jsou přeci jen podstatně odolnější stroje s jednodušší obsluhou a údržbou a tedy do Iráku jako dělané...
Iráčané moc dobře vědí, co dělají. Vhodnější stroje, než Mi-8/17,24 a 28 prostě pro jejich potřeby na světě nejsou.

Datum: 03.07.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Efektivní řešení

Jasně, vývoj Apache trvá 40 let, ale za těch 40 let už tady máme třetí sériově výraběnou evoluci tohoto stroje, tedy trochu jiný příběh než Mi 28.
To, že je AH 64 jiný typ stroje než Mi 28 není tak úplně pravda, Rusové ho od počátku koncipovali právě jako protiváhu Apache, výkonově by mělo jít o podobné systémy. Jenže Mi 28 je po stánce výkonosti a spolehlivosti avioniky zcela jinde. To se jasně ukázalo v indickém tendru, kde AH 64 deklasoval Mi 28 po všech stránkách. Sami Rusové přiznali, že vývroba Mi 28 nedává smysl, že Kamov 50/52 je po všech stránkách lepší a výroba probíhá jen proto, že už se investovalo příliš moc pěněz a času a Mil nic jiného stejně nemá.
A s odolností Mi 24 to také není tak slavné jak se povídá, viz Ukrajina.
Ten stroj je zastaralý a tak musí útičot relativně z blízka a vzhedem k tomu, že je jak stodola, tak není zase takový probém se trefit.

Datum: 05.07.2014

Vložil: Pravy_Juice

Titulek: Re: Re: Re: Re: Efektivní řešení

Zřejmě jste zapřísáhlý odpůrce ruské vojenské techniky :). A naopak obdivovatel té americké. Podíval jsem se po webu, co se vlastně píše o Vámi zmiňovaném tendru. Na webu http://www.armadninoviny.cz/indie-vybrala-jako-utocne-vrtulniky-ah-64d-apache.html se autor článku také zamýšlí nad důvody, proč Indie vybrala AH64 místo Mi 28. Zmiňuje i TTD, ovšem podle něj nejde jen o ně a také neuvádí, že by AH64 byl lepší ve VŠECH paramatrech. Zřejmě není tak informovaný, jako Vy.
No a co píšete o Mi 24, to je úplně mimo mísu. Co by jste asi tak čekal od kombinace bitevního a transportního vrtulníku ? Že bude mít "kapesní" velikost ? A samozřejmě že se jedná o odolný a spolehlivý vrtulník. Z jakých konkrétních událostí vyvozujete, že není odolný ?. Nebylo by na škodu, kdyby jste místo planých keců přidal i nějaké konkrétní údaje či odkazy.

Datum: 07.07.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Efektivní řešení

Z prostého titulu, že je to to vrtulník (o spolehlivosti nebyla řeč), tedy je z podstaty zranitelnější než letadlo. Z čehož plyne, že kombinace bitevního vrtulníku a transportního stroje je nesmysl (Rusové to uznali tím, že rozvoji této koncepce dále nepokračovali, ale rozhodli se rozvíjet koncepci, kterou zavedli Američané v AH-1). Tedy pro vrtulník je lepší a bezpečnější spoléhat na skryté působení (terenní nerovnosti, průseky v lese, budovy) než na sebemohutnější panceřování.
A to, že je AH 64 lepší než Mi 28N je fakt, důvod proč si Indové vybrali právě Apache je právě v lepších výkonech, avionice, fungujícím radaru:
http://en.ria.ru/world/20111025/168096811.html
Cituji vyjádření InMoD - The Mi-28H did not meet the requirements of the tender on 20 counts, unlike the Apache helicopter, which showed best results, Indian officials said.
Tomu říkám jednoznačné vyjádření.
A opravdu to není o tom, že bych nějak neměl rád ruské zbraně, ale ve většině případů jsou západní zbraňové systémy prostě lepší.

Datum: 02.07.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Efektivní řešení

...každopádně dej vědět, až budeš mít nějaké zasvěcené informace o výkonech Mi-28 v Iráku:)

Datum: 03.07.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Efektivní řešení

Obávám se, že budou mít ty samé informace jao Ty nebo kdokoli jiný kdo se zajímá o letectví, tj pouze veřejné zdroje.
Např. o rozpačitosti VVS z Mi 28 byl docela zajímavý článek v L+K, tuším loni.

Datum: 05.07.2014

Vložil: Pravy_Juice

Titulek: Re: Re: Efektivní řešení

Su 24 ? nemáte na mysli spíš Su 25 ?

Datum: 05.07.2014

Vložil: Pravy_Juice

Titulek: Re: Re: Re: Efektivní řešení

Teď jsem si přečetl, že do Iráku přiletěly i Su 24, takže se omlouvám, dotaz beru zpět.

Záznamy: 1 - 11 ze 11

Vyhledávání

 

 

 

 

 

Hodinky.cz