internetový armádní magazín

Írán poskytl Iráku Su-25 výměnou za možnost získat Su-30K

02.07.2014 21:25

Informace kolem expresních dodávek různých bojových letounů do Iráku se začínají pomalu vyjasňovat. Jak již bylo dříve naznačeno, kromě Su-25 z Ruska zamířily do země soužené boji s jednotkami ISIS i letouny Su-25 z Íránu. Íránem poskytnuté stroje Su-25KM (3 ks) a Su-25UBKM (4 ks) jsou společností Pars Aviation mírně modernizované původně Irácké Su-25K/UBK, které v době války v Perském zálivu odlétly před hrozbou zničení do nepřátelského Íránu, kde byly zařazeny do výzbroje místních leteckých sil.

 

Nynější íránská dodávka sedmi bitevních letounů i s deseti zkušenými piloty organizace Pasdaran (gardového sboru) iráckým vládním silám je výsledkem asi velmi komplikované, ale rychlé dohody mezi Irákem, Íránem a Ruskem za přispění, či tolerance Spojených států. Boj proti jednotkám ISIS je v zájmu Iráku, a stejně tak i v zájmu Íránu. O tomto faktu svědčí útok íránských bojových letadel na postavení islámských extrémistů u města Baiji severně od Bagdádu, který proběhl již 21.června. Írán však podle uzavřené dohody za dodáné bitevníky získal jako náhradu příslib dodání šesti ruských stíhaček Suchoj Su-30K, které se momentálně nacházejí v Bělorusku. Tyto stíhačky jsou zbytkem jednotky osmnácti letadel Su-30K, která byla původně dodána do Indie a později Ruskem Indii vyměněna za modernější Su-30MKI. Na dvanáct v Bělorusku servisem projitých Su-30K již uzavřala smlouvu Angola a na zbylých šesti "držel ruku" Irák. Ten teď tyto letouny (možná) přenechá Íránu. Výměna je momentálně výhodná pro obě strany, protože Irák nutně potřebuje nenáročné letouny schopné útoků proti pozemním cílům, což Su-25 určitě jsou, a Írán touží po stíhačkách k posílení své protivzdušné obrany, což Su-30K s omezenými schopnostmi protizemních úderů splňují dokonale.

Podle posledních zpráv by měl Irák k dnešnímu dni disponovat celkem deseti letouny Su-25 dodanými Ruskem a sedmi stroji stejné řady poskytnutými Íránem. K letounům má oficiálně několik málo vlastních pilotů a příslušníků pozemního personálu vycvičených ještě v době vlády Saddáma Husaina a deset elitních íránských pilotů.

Na světě je i několik dnů stará informace o příletu do Iráku deseti ruských letounů Su-24M, které přistály na několika letištích v jižním Iráku a pocházejí ze zásob ruského a běloruského letectva. Informaci o příletu těchto letounů potvrdil 29.6. oficiální mluvčí iráckého ministerstva obrany Mohammed al-Askari. Řada informačních zdrojů o pravdivosti této informace však pochybuje. Zatím neexistují žádné fotografie ani filmové záběry. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

 

 

Dřívější zpráva: Do Iráku přilétlo deset letounů Su-24M

 

 

Diskusní téma: Írán poskytl Iráku Su-25 výměnou za možnost získat Su-30K

Datum: 07.07.2014

Vložil: KorbenDals

Titulek: piloti

A hlavně Irák jak se píš má pársvích pilotů takhle je dostal i s Iránskýma elitníma pilotama což momentálně potřebuje víc než letadla v hangáru.

Datum: 04.07.2014

Vložil: David

Titulek: Složité

Tak trochu nechápu, proč je to činěno tak složitě a proč si raději Irák nekoupí Su-25 přímo v Rusku, které jich má řadu uložených. Tak trochu pochybuji, že by ta íránská modernizace byla na nějaké vysoké úrovni

Datum: 05.07.2014

Vložil: Skeptik

Titulek: Re: Složité

Záleží na tom, za kolik či za co je Irák v Iránu koupil či vyměnil.
Pokud jen za přenechání té opce na ty Su-30K, tak je to pro všechny výhodné.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

Modnidoplnky.cz