internetový armádní magazín

Íránské a americké letecké síly společně nad Irákem

22.08.2014 16:00

Letecké síly Spojených států a Íránu se pravděpodobně dohodly na vzájemné toleranci a spolupráci při akcích ve vzdušném prostoru Iráku.

V současné době, se souhlasem irácké vlády proniká do iráckého vzdušného prostoru větší množství bezpilotních prostředků i bojových letadel íránského vojenského letectva, a to za účelem průzkumu a potírání bojových skupin islámských teroristů. Výrazně větší množství íránských strojů ve vzdušném prostoru Iráku je monitorováno asi od konce června. V tomto prostoru se běžně setkávají s bezpilotními i pilotovanými stroji amerických ozbrojených sil. V některých dnech je údajně ve vzdušném prostoru Iráku zaznamenáno dohromady až padesát íránských a amerických vzdušných prostředků, a ty se někdy snaží monitorovat ve stejný čas stejný prostor. Zatím však nebyla zaznamenána žádná nehoda nebo nějaký incident, podle čehož je usuzováno, že mezi stranami došlo k dohodě o vzájemné toleranci při operacích směřujících k podpoře irácké vlády. Zda dochází i k nějaké výměně informací není známo, ale je možno tuto věc připustit.

Předchozí střety íránských a amerických leteckých sil v oblasti nebyly tak idilické. Např. v roce 2009 dvě americké stíhačky F-16 sestřelily nad Irákem velký íránský bezpilotní stroj a v roce 2012 dva íránské bitevní letouny Su-25 zaútočily palubními kanóny nad Perským zálivem na americký bezpilotní letoun typu Predator. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

     

 

 

Diskusní téma: Íránské a americké letecké síly společně nad Irákem

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

Array