internetový armádní magazín

IWI DAN .338 - nová izraelská odstřelovačka do nepohody

17.06.2014 16:00

Známá izraelská zbrojovka IWI (Israel Weapon Industries) neusíná na vavřínech a po útočných puškách a karabinách řady Tavor přichází s novou odstřelovačkou komorovanou pro náboj .338 Lapua Magnum. Odstřelovačku výrobce pojmenoval DAN a pro její světovou premiéru si vybral právě probíhající pařížský vojenský veletrh Eurosatory 2014.


Nová izraelská odstřelovačka byla vyvinuta za úzké spolupráce se speciálními jednotkami izraelské armády a měla by se vyznačovat zvýšenou odolností v bojových podmínkách, danou celkovou robustností konstrukce.

Tělo nové odstřelovačky je podle údajů výrobce vyrobeno ze speciální slitiny hliníku, která umožnila i při zvýšení vnější mechanické odolnosti udržet celkovou hmotnost vlastní zbraně (tedy bez zaměřovačů a zásobníku) pod hranicí 7 kg.

Hlaveň zbraně s vnějším podélným drážkováním má délku 736,6 mm (29 palců) a na svém konci je běžně opatřena malou úsťovou brzdou, která ji prodlužuje na 787,4 mm. Brzdu je možno rychle zaměnit za tlumič. Rychle lze vyměnit i celou hlaveň, a to bez použití speciálních nástrojů.

Zásobování municí zajišťuje zásobník na deset nábojů, který se umísťuje do zásobníkové šachty těsně před prostorem spouště. Spoušť je dvojstupňová s nastavitelným odporem v rozmezí 1 až 2 kg. Pojistky jsou na zbrani umístěny moderně na obou stranách a jsou dosažitelné prsty střílející ruky.

Zbraň je vybavena sklopnou pažbou s nastavitelnou lícnicí a patkou, a opatřena montážními lištami Picattiny k uchycení různých zaměřovačů, sklopné dvojnožky a dalšího příslušenství.  

Vývoj odstřelovačky DAN probíhal u společnosti IWI od roku 2010 a kromě představené verze pro náboj .338 jsou v současné době připravovány i verze určené pro jiné náboje. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

Diskusní téma: IWI DAN .338 - nová izraelská odstřelovačka do nepohody

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

Modnidoplnky.cz