internetový armádní magazín

Izrael dostal zákaz vývozu americké techniky do Nigérie

27.01.2015 10:15

Spojené státy zakázaly Izraeli prodávat vyřazenou americkou vojenskou techniku do Nigérie. Současně byl Izrael také upozorněn, aby pečlivě zvažoval a sledoval dodávky vlastního vojenského materiálu do této africké země. Americký zákaz vývozu techniky se týká především vrtulníků AH-1 Cobra, o které Nigérie projevila zájem a zahájila s Izraelem jednání o možnostech jejich nákupu.  

Předpokládá se, že Spojené státy vydaly zákaz vývozu své techniky do Nigérie kvůli bojům probíhajícím mezi nigerijskými vládními vojenskými jednotkami a ozbrojenci islámské skupiny Boko Haram.

Izrael vyřadil asi 37 amerických bitevních vrtulníků AH-1E/F/S Cobra, které mohou být teoreticky prodány do dalších zemí, pokud Spojené státy neuplatní své vyhrazené právo takový obchod blokovat. Militarybox, CC BY-SA 

                                                          AH-1F Cobra (Izrael)

                                                             (foto: IDF / PD)

 

Diskusní téma: Izrael dostal zákaz vývozu americké techniky do Nigérie

Datum: 29.01.2015

Vložil: David

Titulek: Nigérie

Nechci sem nějak moc zaplést politiku, ale tak trochu nechápu, proč USA jsou proti prodeji vrtulníků do země, která nyní tak bojuje proti islamistům z Boko Haram. Přitom AH-1 by pro Nigérii byly docela dobrým řešením

Datum: 29.01.2015

Vložil: ok

Titulek: lepši,horši

ČR nemá ve výzbroji Mi-35 ale Mi-24, které trochu modernizovala, aby se na nich mohlo alespoň létat. Izraelské Cobry by byly mnohem lepší... To je jasné.

Datum: 27.01.2015

Vložil: Caminante

Titulek: Vrtulníky pro AČR

V jednu chvíli mě napadlo, že odprodej těchto bitevních vrtulníků by mohla být šance pro vyřešení akvizice vrtulníků pro AČR. Pak jsem si ovšem uvědomil, že Nigerie, ta země kdesi uprostřed Afriky, je mnohem a mnohem bohatší stát než Česko a výdaje na modernizaci nigerijské armády jsou mnohem vyšší, než ty české. Několikanásobně... Asi nemají za premiéra Bohouše Sralbotku.


.... to jméno zatím vezneme jako překlep. Takové chyby jsou lidské. (poznámka redakce)

Datum: 27.01.2015

Vložil: Pepa

Titulek: Re: Vrtulníky pro AČR

Opravdu si myslíte, že by ČR potřebovala zrovna tyto patřičně "orajtované" izraelské Cobry? Byly by tyto stroje lepší než zánovní Mi-24/35, které máme?

Datum: 27.01.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Vrtulníky pro AČR

Tak nějak...

Vyhledávání