internetový armádní magazín

Kontrakt na střely AIM-120 AMRAAM

28.12.2014 15:05

Americká firma Raytheon získala kontrakt v celkové hodnotě přesahující 491,4 milionu dolarů na dodávky nových leteckých protiletadlových řízených střel středního dosahu AIM-120 AMRAAM, a k nim příslušného výcvikového technického a programového vybavení. Kontrakt má být realizován továrnou v Tusconu v Arizoně nejpozději do konce roku 2017. Nové střely mají v rámci programu FMS (Foreign Military Sales) Amerického ministerstva obrany zamířit k vojenským letectvům Ománu, Singapuru, Thajska a některým dalším.

                     letoun F/A-18C U.S. NAVY vyzbrojený deseti střelami AIM-120C AMRAAM

                                                            (foto: USN /PD)

 

Protiletadlové řízené střely AMRAAM (Advanced Medium Range Air to Air Missile) s aktivní radiolokační naváděcí soustavou jsou v současnosti ve výzbroji ozbrojených sil asi 36 zemí. Mohou být používány na letounech F-16, F/A-18, F-15, F-35, F-22, Harrier, Eurofighter Typhoon a Gripen. Jejich vývoj byl zahájen v roce 1975 ve spolupráci USAF a USN jako náhrada za střely AIM-7 Sparrow.
Výrobcem střel AMRAAM byla původně společnost Hughes, dnes je to firma Raytheon, která střely neustále zdokonaluje. Nejnovější známé verze nesou označení AIM-120D. Militarybox, CC BY-SA

 

Diskusní téma: Kontrakt na střely AIM-120 AMRAAM

Datum: 13.01.2015

Vložil: Míša

Titulek:

Docela mě překvapuje datum vývoje. Zavedení bylo tedy o dost později, nemýlím-li se, tak cca v době první války v Iráku, někdy 90letech. Poté mě překvapuje reakce sovětská(Ruská) s R-77, že přišli jetě později.

Vyhledávání