internetový armádní magazín

Laserem naváděné bomby pro české Gripeny

07.09.2014 15:30

Zástupci České republiky na summitu států NATO, konaném v tomto týdnu (4.-5. 9. 2014) ve Walesu podepsali smlouvu na nákup 200 kusů přesné protizemní munice patřící do skupiny označované jako - "Precision-Guided Munition" (PGM), určené pro bojové letouny Saab JAS-39C/D Gripen českého vojenského letectva. Česká smlouva se stala součástí rozsáhlejšího balíku smluv, na základě kterých za zvýhodněných podmínek pořídily přesnou protizemní munici i další země NATO - Norsko, Španělsko, Portugalsko, Řecko a Dánsko, které také celý projekt společného nákupu vede. 

V případě české smlouvy nebyl zatím oficiálně oznámen přesný typ, nebo typy pořízené přesné protizemní munice, ale na základě dřívějších prohlášení se dá předpokládat, že půjde o laserem naváděné bomby GBU-12 Paveway II a GBU-16 Pavaway II. 

                                                            neřízená bomba Mk.82

                                                               (foto: USN / PD)

 

   GBU-12 Paveway II - dobře je patrný základ tvořený bombou Mk.82 a speciální přední a zadní část

                                                 (foto: David Monniaux / CC BY-SA)

                                    

Základem laserem naváděných bomb GBU-12 a GBU-16 (GBU = Guided Bomb Unit) jsou běžné "ocelové" neřízené bomby Mk.82 kalibru 500 lb (asi 227 kg), respektive Mk.83 kalibru 1000 lb (asi 454 kg). Na tyto neřízené bomby je "naroubován" laserový snímač a potřebný řídící systém (části CCG MAU + WING MXU), který zajistí, že bomba je schopna za běžných povětrnostných podmínen zasáhnout určený cíl s přesností +/- několika metrů. Určený cíl musí být k navedení bomby ozařován laserovým paprskem, jehož zdrojem je v případě letounů Gripen většinou zařízení umístěné ve střeleckém kontejneru umístěném pod letounem (nosičem bomby, nebo i jiným), případně pozemní laserový ozařovač cílů.    

Původní, českým vojenským letectvem používané verze letounů JAS-39C/D Gripen nedisponovaly potřebným hardwarovým a softwarovým vybavením pro možnost útoků proti pozemním cílům řízenými bombami, tento nedostatek by měl být však již brzy odstraněn. V rámci nové nájemní smlouvy s firmou Saab budou stroje patřičně upraveny a modernizovány, a budou dodány i zmiňované kontejnery. Militarybox, CC BY-NC-SA 

 

 

Dřívější zpráva 16.5.2014 : Modernizace českých Gripenů

 

Diskusní téma: Laserem naváděné bomby pro české Gripeny

Datum: 09.09.2014

Vložil: viper

Titulek: Mavericky

Před cca 10-ti lety se řešil odkup AGM-65B od Švýcarského letectva, což se z úsporných důvodů neuskutečnilo. Maverick je 100% s Alcou integrovaný a lze ho okamžitě používat - Youtube, videa ze zkoušek. LGB lze také běžně nosit a odhazovat, navádění ale musí zajišťovat předsunutý letecký návodčí ze země.

Datum: 09.09.2014

Vložil: Mike

Titulek: Smutne

Tak to jsem tak trochu cekal, bida. Mam pocit ale ze by se dali pouzit maveriky s TV nebo infra navadenim, tam neni zamerovaci kontejner potreba, to plati i pro bomby. Snad se nepletu, pokud pro ne neni "presna" munice, tak je to nevyuzitej potencial letadla.

Datum: 09.09.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Smutne

No jasně, rakety nebo bomby s TV, infra nebo iner/sat naváděním nepotřebují zaměřovací kontejner.

Datum: 07.09.2014

Vložil: Mike

Titulek: Alca

A co L-159? Mame vubec nejakou vyzbroj pro me jako bomby, mavriky atd?? Vi nekdo? Vim akorad o kanonu a sidewinderech, ktery jsme dostali ve verzi M tusim v poctu 100 kusu od USA.

Datum: 08.09.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Alca

Já si myslím, že ne. V různých materiálech popisovaná řízená protizemní výzbroj Alcy je pouze teorie. Pokud vím s letounem nebyl integrován žádný střelecký kontejner, takže i pořizované laserem naváděné pumy Paveway jsou momentálně pasé. Alca spoléhá pouze na kanon, neřízené rakety a bomby. Nejleší by bylo, kdyby sem napsal někdo, kdo s Alcama přímo dělá na letišti a "hodil do placu" zaručenou informaci, jestli jsou ve skladech nějaké Mavericky.

Vyhledávání