internetový armádní magazín

Letoun T-100 / M-346 Master se asi nezúčastní amerického konkurzu TX

28.03.2015 17:50

Americká společnost General Dynamics se rozhodla zrušit svoji účast ve výběrovém řízení programu TX amerického vojenského letectva (U.S. Air Force) na nový cvičný letoun. Stalo se tak po vyhlášení asi stovky upřesňujících technických požadavků letectva na nový výcvikový systém, které proběhlo 18. března. Zájemci o další účast ve výběrovém řízení musí na upřesňující technické požadavky letectva reagovat nejpozději do 10. května.

Společnost General Dynamics byla (nebo zatím stále je) součastí týmu vytvořeného spolu s italskou firmou Alenia Aermacchi a generálním dodavatel případně vybraného výcvikového systému pro americké vojenské letectvo. Tento tým šel do účasti ve výběrovém řízení programu TX s letounem T-100 připravovaným na základě italského cvičného stroje M-346 Master. Italská společnost Alenia Aermacchi se k rozhodnutí svého amerického partnera zatím nevyjádřila.

                                                    Alenia Airmacchi M-346 Master 

                                                     (foto: Duch.seb / CC BY-SA)

 

Kromě týmu tvořeného společnostmi General Dynamics a Alenia Aermacchi se do výběrového řízení na nový cvičný letoun amerického vojenského letectva postupně přihlásila americká společnost Boeing, která si jako partnera vyhlídla švédskou firmu Saab, s kterou vyvine nový letoun na bázi dvoumístné varianty stroje JAS-39 Gripen, britská firma BAE Systems, která původně hodlala nasadit novou verzi svého Hawku, ale po získání amerického partnera v podobě společnosti Northrop Grumman půjde do soutěže pravděpodobně se zcela novým strojem a americko - korejské konsorcium firem Lockheed Martin a KAI s patřičně upraveným letounem T-50 Golden Eagle. Jako poslední hodlá soutěž obeslat svým zajímavým letounem Scorpion americká společnost Textron AirLand.

Vítěze výběrového řízení programu TX hodlá USAF vybrat v roce 2017. Vítěz se může těšit na lukrativní zakázku čítající více než tři stovky letounů (zatím je počítáno s 350 stroji), která mu zajistí práci na dlouhá léta. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Dřívější zpráva 6.12.2013 : Boeing a Saab vyvinou společně nový cvičný letoun pro USAF

Dřívější zpráva 10.9.2013 : Boeing a Saab - spolupráce na vývoji cvičného letounu

Dřívější zpráva 17.10.2012 : USAF zveřejnilo základní požadavky na nový cvičný letoun

 

 

Diskusní téma: Letoun T-100 / M-346 Master se asi nezúčastní amerického konkurzu TX

Datum: 30.03.2015

Vložil: jsk

Titulek: Ideální stroj pro TX

KAI T-50 Golden Eagle

Datum: 30.03.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Ideální stroj pro TX

Ten je určitě špičkový, ale velkou naději bych dal i novince od Boeing-Saab.

Vyhledávání