internetový armádní magazín

Letouny Dassault Rafale se dostaly do hledáčku venezuelského letectva

02.01.2014 16:45

I když vztahy Venezuely a Spojených států amerických jsou již řadu let napnuté a přísun amerického zboží, včetně vojenského materiálu do Venezuely je velmi omezen, venezuelskému vojenskému letectvu - Venezuelan Air Force, se stále daří držet v provozu americké stíhací letouny F-16A/B. Venezuela nakoupila řadu moderních vojenských letounů v Rusku a v Číně, stále však asi nenašla optimální náhradu za americké stroje a tak v letectvu stále pokračují studie různých řešení. Podle dobře informovaných španělských zdrojů se tak do hledáčku venezuelského letectva dostaly i francouzské víceúčelové bojové letouny Dassault Rafale. Zájem venezuelského letectva o tyto letouny je údajně neskrývaný a bude asi na Francouzích jak se k celé záležitosti postaví - zda zvítězí obchodní duch, nebo ohledy na amerického spojence a jím uplatňované embargo.

                                            Dassault Rafale C francouzského letectva 

                                                  (foto: S. Vladimirov / CC BY-SA)

 

Hlavním konkurentem letounu Rafale je ve venezuelských úvahách ruský stroj Suchoj Su-35S, o jehož případné dodávky venezuelská vláda požádala již v roce 2012 a velmi zajímavý, americkému F-16 podstatně bližší čínský letoun Chengdu J-10. Vývozu J-10 však zatím čínští představitelé "nedali zelenou", takže jeho získání představuje také složitěžitější a delší vyjednávání. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                  Chengdu J-10A čínského letectva

                                                         (foto: mxiong / CC BY)

Diskusní téma: Letouny Dassault Rafale se dostaly do hledáčku venezuelského letectva

Datum: 04.01.2014

Vložil: David

Titulek: Složitý výběr

Tak Venezuelci těch peněz mají relativně dost. Ostatně, těch letounů bude nakoupeno jen menší množství. Když se naposledy (2012) jednalo o dodávce Su-35, tak se hovořilo o 12 kusech. Tyhle plány ovšem mohly projít revizí.
Na Su-35 byla tehdy oceňována především schopnost vybojovat vzdušnou nadváhu (oproti univerálnějším Su-30). A podle mne v tomto směru Su-35 převyšuje Rafale..
A jinak - ony venezuelské výdajě na obranu nejsou nijak přehnané,jak by se na první pohled mohlo zdát. V posledních letech sice byla uskutečněna řada modernizačních programů, ale celkové výdaje vůči HDP jsou zhruba stejné, nesrovnatelné třeba s výdaji arabských států atd. a plně zapadají do kontextu Jižní Ameriky

Datum: 03.01.2014

Vložil: Semtam

Titulek: to určitě

Rafale je pomalu nejdražší letoun na trhu, nepočítám slavný F-35. Spíš bych to viděl, že se jim podaří, jestli se opravdu rozhodnou nakupit další éra. Tak budou dodány z Číny, dobrá volba by byl gripen za f-16 nebo f-5 jaké tam už asi moc nelítaj. Ale hold embarga a politika je věc rozhodující. K nákupu SU-35 jim spíš brání provozní náklady. Musí si to spočítat, jaká volba bude nej.

Datum: 02.01.2014

Vložil: arten

Titulek: to ale namá veľmi logiku

majú cca 24 Su-30. Získaním strednej triedy - Rafale si len komplikujú logistiku a cenou ani výkonmi to nie je adekvátna voľba.
J-10/FC-1/JF-17 by bola odpoveď na ľahké doplňujúce stroje (prečo im Čína do Venezuely nedala zelenú?), ale najväčší zmysel by pre nich malo dopľňať SU-30/35...

Datum: 02.01.2014

Vložil: Pepa

Titulek: VAF

Dosti zajímavé. Zdá se, že ještě pořád mají dost peněz a zkoušejí co se podaří urvat. Řekl bych, že pokud koupí Su-35, tak koupí i nějaké lehčí stroje. Pokud se jim Su-35 získat nepodaří, nebudou moc smutní, protože už mají Su-30MKV a koupí pouze ty lehčí. Nejde tedy asi o výběr jednoto typu, ale jednoho až dvou.

Datum: 02.01.2014

Vložil: David

Titulek: Složitý výběr

O letounech MiG se svého času uvažovalo, nakonec byla dána přednost Su-30 a to především kvůli jejich většímu doletu.
Co se týče Rafale - ten se dostal do hledáčku proto, že Venezuela se nechce vázat na jediného dodavatele. A Francouzi by mohli mít ochotu letouny dodat vzhledem k tomu, že jejich export se jim zas tak nedaří (vlekoucí se jednání v Indii a SAE) a navíc si rádi hrají na velmoc, vedoucí pollitiku nezávislou na USA. Ale jeho pozici vnímám jako slabší. A svým způsobem - podle mne by byl pro Venezuelu vhodnější nějaký lehčí letoun, např. čínský FC-1/JF-17 coby náhrada za F-5 (když F-16 de facto nahradily Su-30)
Mimochodem - zde nejde o klasické výběrové řízení, založené na přímém srovnávání letounů, což je ale do jisté míry dáno politickým charakterem systému

Datum: 02.01.2014

Vložil: Xawier

Titulek: pestrý výběr

Su-35S, nebo J-10/Rafale? To je jak kdybych přemýšlel,zda si koupím Superba, nebo Fabii...

Zajímavé, že neuvažují o MIG-35...

Datum: 25.01.2014

Vložil: Kuba

Titulek: Re: pestrý výběr

rafala označujete za fabii a pak se divíte že neuvažují o Migu 35.... neuvěřitelné

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     PODPOŘTE MILITARYBOX