internetový armádní magazín

Litevské letectvo chce získat tři letouny Aero L-39ZA

23.04.2014 22:15

Litevské vojenské letectvo by pro zvýšení svých bojových schopností chtělo v dohledné době získat tři použité cvičně-bojové letouny Aero L-39ZA Albatros. Rychlost jejich pořízení bude závislá na finančních možnostech, ale minimálně jeden letoun by měl být s určitostí koupen v příštím roce. Zemí, která Litvě použité letouny L-39ZA prodá bude pravděpodobně Česká republika. 

V současné době je litevským letectvem provozován pouze jeden L-39ZA. Druhý litevský stroj tohoto typu byl ztracen v srpnu 2011 při kolizi s francouzskou stíhačkou Dassault Mirage 2000 působící v Litvě v rámci mise Baltic Air Policing.

Kromě jednoho stroje L-39ZA schopného bojových operací má litevské letectvo dva letouny L-39C využívané pro letecký výcvik, tři dopravní letouny C-27J Spartan, tři stroje AN-2 a dva L-410 Turbolet. V inventáři je i několik letounů Jak-18 a Jak-52 a osm vrtulníků Mi-8. V roce 2013 si litevské letectvo objednalo ve Francii tři vrtulníky AS365 N3 Dauphin pro plnění úkolů SAR (Search and Rescue - pátrání a záchrany). Militarybox, CC BY-NC-SA

                                        modernizovaný L-39ZA Albatros litevského letectva

                                  (foto: Ministry of Defence Republic of Lithuania / GNU-FDL)

 

Diskusní téma: Litevské letectvo chce získat tři letouny Aero L-39ZA

Datum: 24.04.2014

Vložil: nesher

Titulek: ČR

Ta informace o původu letounů (ČR) se mi moc nezdá, VS AČR jich sice pár mají, ale pokud vím, tak je hodlají používat až dokonce životnosti.
Leda, že by Aero někde koupilo pár vyřazených, provedlo na nich generálku a následně prodalo do Litvy

Vyhledávání

Array