internetový armádní magazín

Litva koupí polské protiletadlové systémy Grom

25.03.2014 12:00

Ozbrojené síly Litvy si v Polsku pořídí starší přenosné raketové protiletadlové systémy PZR Grom. Tato informace byla zveřejněna po jednání ministrů obrany Litvy a Polska, které probělo v minulém týdnu. Podle zatím neoficiálních zpráv by Litva měla obdržet dvanáct odpalovacích zařízení a několik desítek střel.

Polské systémy PZR Grom mají u litevských ozbrojených sil doplnit již používané americké přenosné raketové systémy FIM-92 Stinger a švédské mobilní raketové systémy RBS70.

Systém PZR Grom je polskou vývojovou modifikací sovětského systému Strela-2M, který byl v Polsku vyráběn na základě licence. Při jeho vývoji byly využity poznatky několika polských vývojových pracovišť i plány modernějšího ruského systému Igla, které se polským zpravodajským službám podařilo získat v Rusku.

Výroba systémů PZR Grom byla zahájena v Polsku roce 1995. Hmotnost kompletního systému s raketou je 18,5 kg (18,6 kg), jeho dálkový dosah je 5,5 km a výškový 3,5 km. 

Systémy byly exportovány do Indonésie, ale hlavně do Gruzie, kde byly bojově použity proti ruskému letectvu. Militarybox, CC BY-NC-SA  

                                                                     PZR Grom

                                                       (foto: Spike78 / CC BY-SA)

 

Vyhledávání