internetový armádní magazín

Litva plánuje nákup německých houfnic PzH-2000

05.02.2015 13:25

Litevské ministerstvo obrany se v souladu s plánem vyzbrojování pozemních jednotek na léta 2015 až 2020 údajně rozhodlo pořídit v Německu zatím blíže nespecifikovaný počet samohybných kanónových houfnic Krauss-Maffei Wegmann PzH-2000. Dodávky by mohly proběhnout v letech 2016 až 2019. V současné době by měly být mezi Litvou a Německem dojednávány detaily smlouvy o nákupu.

V odůvodnění nákupu vysoce výkonného samohybného dělostřeleckého systému se uvádí, že pobaltské státy jsou znepokojeny současnými událostmi na východě Ukrajiny, a chtějí proto disponovat silným dělostřelectvem. Militarybox, CC BY-SA 

                                                                    PzH-2000

                                                  (foto: R. Dillenburger / GNU FDL)

 

                                        

Diskusní téma: Litva plánuje nákup německých houfnic PzH-2000

Datum: 05.02.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: PzH2000

Jen aby jim ty nákupy techniky nezlomily vaz. Půjde sice o starší houfnice za lepší cenu, ale i tak to nebude spolu s dalšími nákupy malá suma. Za pár let se může celková situace radikálně změnit, protože mocnosti se nakonec dohodnou a technika v Pobaltí bude akorát na ..... . Nejsem si jistý jestli PzH2000 jsou zrovna to pravé ořechové. No, jsou k mání a pokud je opravdu potřebují .... . Podle jedné vojenské studie, je prostor Pobaltí při případném ruském masivním útoku těžko bránitelný, protože nemá dostatečnou hloubku, a není ani vhodný k nástupu. Za takové situace jsou houfnice PzH2000 spíše pouze prvkem "morální podpory".

Datum: 05.02.2015

Vložil: nesher

Titulek: Re: PzH2000

A co byste navrhoval? To mají rovnou vystoupit z NATO a EU a vstoupit do ruské EAU? Oni se alespoň o něco snaží, kdežto u nás se jen (v politických kruzích) žvaní, a to nepočítám slavjano či rovnou rusofilní blouznění části populace, včetně některých, ne nevýznamných politiků.

Datum: 05.02.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: PzH2000

No ty se evidentně řadíš k té USAfilně poblouzněné populaci:)

Datum: 06.02.2015

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: PzH2000

Ani ne. Já jsem jen rád, že žiji ve svobodné zemi, která má spojence ze stejného civilizačního okruhu, kterému se zkráceně říká Západ. Jsem naprosto přesvědčen, že USA či Německo mě a moji zemi o svobodu nepřipraví. To se o Rusku, které svobodu tak zcela nevyznává a navíc je součástí i jiného civilizačního okruhu zcela jistě říci nedá.

Datum: 12.02.2015

Vložil: jsk

Titulek: Re: Re: Re: PzH2000

Ty jsi evidentně nezažil rok 1968...

Datum: 05.02.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Re: PzH2000

Co jsem napsal, byla moje zralá úvaha kombinovaná s tím co jsem vyčetl jinde. Pokud ti lidé v Litvě mají pocit, že jim nákup takové vojenské techniky (jako jsou těžké houfnice) pomůže, a že pod její záštitou budou klidnější a bezpečnější, a že to všechno je promyšleno v návaznosti na spojence, pak je všechno v nejlepším pořádku. Nelze nikomu upírat snahy k vlastní obraně. Osobně bych prostě nákup takových systémů nedoporučil žádné jiné malé armádě (včetně té české), a pro malé armády zemí ležících na perifériích paktu to platí dvojnásob.

Datum: 06.02.2015

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: PzH2000

Tedy tu otázku pokládám znova, co byste na jejich místě dělal Vy?
Zrovna ruská podpora separatistů na východě Ukrajiny a z ní vzniklý konflikt ukazuje, že moderní dělostřelectvo je naprosto nepostradatelné.
Navíc, baltské státy nemají ani tak strach z přímé ruské invaze, to by hrozilo snad jen v případě, že by se rozpadlo NATO, případně, že by Rusové získali dojem, že nezasáhne, ale spíš z opakování ukrajinského scénaře, např. místní ruští nacionalisté, vedení a podporovaní důstojníky GRU a SVR obsadí Narvu a okolí (ruskojazyčná část Estonska přímo na hranicích s Ruskem) a vyhlásí tam Lidovou republiku Narva, následně dorazí ruští dovolenkáři i s technikou (protože to co případně ukořistí na místních policejních stanicích na střet s estonskou armádou rozhodně stačit nebude) a pokud by místní armády neměly kvalitní dělostřelectvo, tak budou zcela bezbrané. Problém tohoto typu konfliktu je v tom, že to není otevřená invaze a nikdo se nemůže být jist zda NATO skutečně přijde na pomoc, rozhodně některé státy, speciálně z jižního křídla (Řecko, Itálie, Francie, Maďarsko) jsou v tomto ohledu značně nečitelné, Ostatně ani naší reakcí, zvlášť s tímto vládním nastavením bych se také nebyl mnoho jist.

Datum: 06.02.2015

Vložil: Skeptik

Titulek: Re: Re: Re: Re: PzH2000

Já bych Litevcům doporučoval zapomenout na vlastní nacionalismus a chovat se k občanům Litvy ruské národnosti jako k sobě rovným. Oni, stejně jako občané Ukrajiny ruské národnosti, nechtějí být součástí RF. Nacionalistické výpady národnostní vetšiny je ale mohou dohnat k tomu, ze se budou chtít separovat. Stejně jako k tomu dohnali nacionální pučisté v Kijevě Ukrajince ruské národnosti z Doněcka a Luganska ... Oděsa a možná i Charkov již také stojí ve fronte :-(

Datum: 06.02.2015

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: PzH2000

Rusové v Litvě nejsou problém, jejich tam cca 5%. Navíc jsou roztříštěni mezi litevskou polulaci, tedy netvoří žádné souvislé osídlení.
Problémy s Rusy mají v Estonsku a Lotyšsku. A nechovají se k nim nijak zle, jediné co po nich ctějí je, aby se naučili úřední jazyk a složili přísahu věrnosti.
A i to se týká jen lidí, kteří přišli s okupačními silami a jejich potomků. Např. občané ruské národnosti a jejich potomci, kteří žili na území Lotyšska před okupací v roce 1940 dostali občanství automaticky, zbytek musel skládat zkoušky. Tedy na to, že se ve většině případů těchto lidí jedná o následek okupace, tak se k nim chovají velmi slušně.
Navíc, v tom co jsem popisoval výše, nikde netvrdím, že tyto touhy má většina ruskojazyčných občanů, na něco takového stačí velmi malá, nicméně dostatečně motivovaná skupina + podpora ruských tajných služeb. Většiny lidí, stejně jako na Ukrajině se na jejich názor nikdo ptát nebude. Prostě pár stovek lidí s AK 47 od GRU obsadí policejní stanice, radnici a zřídí pár kontrolních bodů na silnici, pak už stačí počkat na posily z poza hranice. Kdo z místních bude mít námitky, ten (v lepším případě) dostane pažbou přes záda.

Datum: 06.02.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Re: Re: Re: PzH2000

Mohl bych Vám odpovědět co bych dělal z pohledu zajištění obrany vhodnou vojenskou technikou, ale asi tak neučiním, protože mám dojem, že Vy máte jasno. Diskuse by nikam nevedla, nebo vedla tam, kam nechci. Můj pohled na věc a politické názory jsou asi trochu jiné než Vaše, mám asi jiné postoje vůči Rusům, Ukrajinců, Litevcům a dalším národům bývalého SSSR, a tím pochopitelně i jiné názory na dění na Ukrajině. Rád podiskutuji o technických věcech, ale ruské "dovolenkáře", stejně jako britské odstřelovače SAS na Majdanu nebo příslušníky polských speciálních průzkumných jednotek na východě Ukrajiny nechť na tomto místě veme čert.

Datum: 06.02.2015

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: PzH2000

OK, můžeme se bavit technicky. Jak tedy technicky zabezpečit obranu baltských zemích proti hrozbě hybridní války?

Datum: 06.02.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PzH2000

Podle mne pro podmínky hybridní války je lepší spíše lehká, mobilní pěchota, disponující jen lehčími prostředky palebné podpory, kvalitní komunikační systémy atd

Datum: 06.02.2015

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PzH2000

Dobře, bude-li protivník vybaven dělostřelectvem a další těžkou technikou, co pak?

Datum: 07.02.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: PzH2000

Trochu pochybuji, že bude. Předpokládám, že zvažujete podobný scénář jako na Ukrajině. Tam ale povstalci měli k dispozici poměrně velké množství výzbroje ze skladů. To v případě Litvy nepředpokládám. Také nepředpokládám nějakou větší aktivitu ruské menšiny - jak zde již bylo zmíněno, v Litvě je jen poměrně malá ruská menšina. Těžkou výzbrojí by disponovalo jedině Rusko. A pokud by zaútočilo Rusko, pak je obrana Litvy otázkou celého NATO, což problém posouvá do zcela jiné roviny

Datum: 06.02.2015

Vložil: David

Titulek: Re: PzH2000

Tak je třeba vzít také v potaz poměrně náročný terén pobaltských zemí. Rozhodně by se pro Rusko nejednalo o snadnou operaci. A samozřejmě, v úvahu je třeba vzít vysokou bojovou morálku ve všech pobaltských státech, vysokou schopnost mobilizace atd.
A co se týče PzH-2000 - podle mne by za dané situace bylo lepšího něco lehčího, třeba takové " lihgt guny" L-118 či něco podobného

Datum: 06.02.2015

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: PzH2000

To je jasné, že by to nebylo snadné. I když třeba v Narvě a okolí jsou Estonci výraznou menšinou.
Nicméně co bude tažené dělostřectvo, i tak kvalitní jako L 118, bude proti protivníkům vybaveným samohybnými prostředky včetně systémů detekce protivníka a řízení palby v nevýhodě.

Datum: 05.02.2015

Vložil: David

Titulek: PzH-2000

Tak důležité je především to, že Litva poměrně radikálně navýšila výdaje na obranu - a to na doporučovaná 2% HDP. Více peněz znamená více zbraňových systémů. Posílení dělostřelectva mi přijde jako správný krok. Ale trochu pochybuji, zda právě PZH 2000 jsou optimálním řešením. Což o to, představují světovou špičku. Ale když vezmu v potaz celkovou velikost litevské armády a na druhé straně provozní náklady PzH-2000, mám určité pochyby.
Mimochodem český premiér se jmenuje Sobotka a díky němu se resort obrany dočkal aspoň částečného, postupného zvýšení vojenských výdajů (což mi připadá jako racionálnější než nějaké skokové zvýšení)

Datum: 05.02.2015

Vložil: Skeptik

Titulek: Re: PzH-2000

A jste si tím jist? Zde jsou výdaje MO od roku 2010 (plán / skutečnost):
2010 ... 49,1 / 50,8 miliard CZK
2011 ... 44,1 / 45,7
2012 ... 43,8 /42,9
2013 ... 42,5 / 41,5
2014 ... 42,2 / ...
2015 ... 43,7 / ...
Zajímavé je, že v letech 2012 a 2013 MO nevyčerpalo ani to, co mělo přiděleno. Údaj za 2014 jsem nenašel.
Sobotkova vláda přidělila MO méně než Nečasova v roce 2012 ... a to přesto, že celkově jsou výdaje SR 2015 plánovány vyšší o 29 miliard.
Procentuelně je na tom tedy rozpočet MO za stávající vlády hůře :( a to už vůbec nemluvím o investicích, které jsou primárně v USD a dolar byl v roce 2012/13 necelých 20 Kč a v roce 2015 je cca 24 Kč ... v dolarech toho tedy MO nakoupí o cca 20% méně.

Co se Litvy týče, souhlasím s tím, že nákup drahých PzH-2000 nevypadá moc logicky. 2% litevského HDP je 918 mil. USD. Pokud na houfnice dají celých 10%, pak při ceně 4,5 mil. USD za jednu (dle WIKI) jich koupí ... 20.
Tedy samozřejmě pokud budou kupovat nové.
Jistě, bude to na splátky a tak. Ale 10% budou pravděpodobně veškeré investice, které si budou moci za rok pořídit. Je otázkou, zda by pro Litvu nebylo lepší koupit něco méně výkonného, ale levnějšího.

Datum: 05.02.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: PzH-2000

Navyšování obranného rozpočtu bylo ohlášeno a zahájeno loni, pokud je mi známo. Takže zatím to souhlasí...

Datum: 06.02.2015

Vložil: Skeptik

Titulek: Re: Re: Re: PzH-2000

V běžných cenách ano, byť nepatrně.
Ve stálých cenách tj. se započtením inflace, v poměru k HDP, nebo nedej bože v dolarových cenách (většina investic) ... ani náhodou.

Datum: 06.02.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Re: PzH-2000

Pokud vím, stále platí plán postupného navýšení vojenských výdajů na 1,5% HDP, ročně o 0,1%. Na tom se vláda dohodla i s opozicí. Samozřejmě, lze si klást otázku, zda oněch 1,5% HDP je dostatečných. Pochopitelně, že kurs koruna/dolar s tím také něco udělá

Datum: 05.02.2015

Vložil: Caminante

Titulek: Chvála Litvě

Důvod systémově promyšlené modernizace je naprosto zřejmý. Litevský předsada vlády se nejmenuje Bohouš Sralbotka a na postu litevského ministra obrany nesedí kašpar.

Záznamy: 1 - 22 ze 22

Vyhledávání