internetový armádní magazín

Maďarsko prodalo do ČR 58 tanků T-72

28.08.2014 06:10

Maďarsko prodalo do České republiky 58 tanků typu T-72. Českým kupujícím je zbrojařská firma Excalibur Army s.r.o. (divize Defence). Podle údajů ministerstva obrany Maďarska přeprava techniky do ČR již byla zahájena.

Prodané tanky byly maďarskou armádou již dříve vyřazeny z užívání a nacházely se v režimy uskladnění jako rezervní. Před provedením transakce mělo Maďarsko asi 120 takových tanků. Podle dřívějších neověřených zpráv byly obrněnce prodány v aukci a cena jednoho kusu byla asi 2 miliony forintů.  

Česká firma může tanky T-72 dále prodat (za účelem dalšího prodeje je zřejmě i pořídila) do zemí, na které není uvaleno mezinárodní zbrojní embargo. Některé zdroje (např. polské) spekulují, že tanky mohou skončit na Ukrajině ve výzbroji vládních jednotek, které zoufale potřebují nějakou provozuschopnou obrněnou techniku sovětského vzoru, ke které mají v zásobách dostatek munice.

Česká armáda má v současnosti 30 výrazně modernizovaných tanků T-72M4-CZ provozních a asi 90 tanků typu T-72M1 v záloze. Militarybox, CC BY-NC-SA 

                                                        T-72M1 maďarské armády

                                                       (foto: Boroesz / CC BY-SA)

 

 

Hodinky.cz

Diskusní téma: Maďarsko prodalo do ČR 58 tanků T-72

Datum: 29.08.2014

Vložil: David

Titulek: T-72

Tak podle některých zdrojů jsou mnohé ukrajinské tanky ve velmi špatném technickém stavu. početní stavy, udávané třeba na wikipedii jsou tak poněkud mimo. Navíc ukrajinská armáda neoplývá penězmi na nákup nových tanků, byť od vlastního výrobce. Takže toto řešení - poměrně levné - by nemuselo být až tak špatné. Ale podotýkám, že dosud jsem nenatrefil na žádnou informaci, která by takovýto nákup potvrzovala, tanky tak mohou být dodány i jinam

Datum: 29.08.2014

Vložil: Jirka

Titulek: T-72

Já to nechápu.Podle dostupných zdrojů tam mají Ukrajinci tanku,že by majitele kovosrotu z toho kleplo.
I přesto oni potřebují ještě další.
A ještě je tam Charkovsky závod.
Nevím teda

Datum: 31.08.2014

Vložil: Libor

Titulek: Re: T-72

Myslím, že tanky jsou určeny pro kurdy.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

Modnidoplnky.cz